Ing. Aleš Hodina
Tento měsíc jsem poprvé požádala bývalého o zvýšení alimentů pro mou dvanáctiletou dceru, která mi byla svěřena do péče v roce 2001, kdy jsme se rozešli. Dnes mu zřejmě přišlo předvolání k soudu a ihned mi poslal sms s tím, že tímto ho nutím požádat soud o společnou výchovu. Má na to po tolika letech nárok?
M. N., Kosmonosy
Samozřejmě, že jako rodič má stále nárok vychovávat své dítě. Podle čl. 32 odst. 4 Listiny základních práv a svobod „péče o děti a jejich výchova je právem rodičů“. Toto ústavně garantované právo se neztrácí ani rozvodem či rozchodem rodičů. Rodičovská odpovědnost může být omezena nebo jí může být rodič zbaven pouze ze závažných důvodů daných § 44 odst. 2 a 3 zákona o rodině.
Je i v zájmu dítěte, aby bylo respektováno jeho právo na péči obou rodičů (§ 26 odst. 4 zákona o rodině).
Je však velmi nepravděpodobné, že by soud rozhodl o společné výchově dítěte, pokud s ní nebudou oba rodiče souhlasit. Společná výchova vyžaduje dohodu rodičů o tom, kdy a jak se který z rodičů bude o dítě starat (toto není upraveno rozsudkem). Pravděpodobnější proto je, že by soud rozhodl o střídavé výchově obou rodičů. Ta má rozsudkem určené základní mantinely a nevyžaduje proto tak vysoký stupeň shody obou rodičů. V zásadě nevyžaduje vyšší stupeň shody než výlučná péče jednoho z rodičů. Protože i při výlučné péči platí, že „rodičovská zodpovědnost náleží oběma rodičům“ (§ 34 odst. 1 zákona o rodině).
Z vašeho dotazu nelze určit, jak velký zájem dosud měl otec o výchovu dcery. Pokud nebyl velký, mohla by jeho současná reakce nasvědčovat i tomu, že ve skutečnosti ani teď nechce o dceru pečovat. Ale pouze vás odradit od soudního sporu o výživné. Nakonec až praxe může ukázat, nakolik je jeho zájem skutečný.
Souhlaste tedy s výchovou obou rodičů. Je-li jeho zájem opravdu vážný, vaší dceři se tak dostane péče mámy i táty. Pokud dítě nevnímáte jako svůj majetek, neměl by ani vám takový stav vadit. Pochopitelně, že při střídavé výchově se i otec bude muset rovným dílem podílet na nákladech dcery – živit ji, šatit a zabezpečovat další potřeby.
A je-li jeho zájem pouze hraný, svým souhlasem mu vyrazíte zbraň z ruky. Buď od svého návrhu upustí ještě v průběhu jednání, nebo ze střídavé péče vycouvá později. Nebojte se přitom zbytečně toho, že by snad otcova péče měla dítěti nějak ublížit. Možná jen nebude vše po vašem… A zcela bez rizika není nic, ani vyjít na ulici. Nicméně pokud by se objevily nějaké skutečně vážné problémy, soud může i na váš návrh zasáhnout a velmi rychle péči změnit (do 7 dnů nebo dokonce do 24 hodin).
Dceři samozřejmě nejvíc přejeme, aby měla dobrou péči obou rodičů. Váš vstřícnější přístup ji automaticky nezajistí, ale otevírá cestu k možné dohodě. Opačný přístup může vést naopak k zatvrzení obou stran a dlouhým sporům.
Otázky do Poradny pište na e-mail: PORADNA@STRIDAVKA.CZ
10. 7. 2012 at 14:37
Milá M.N., ačkoliv chápu, že je pro vás tento pokus těžký, zkusila bych využít nabízenou radu. Záleží samozřejmě skutečně na tom, jak fungují vztahy doposud, ale dovolím si Vám přidat svoji zkušenost – před lety (to se ještě o střídavce tolik nemluvilo) mi otec mých dětí začal vysvětlovat, že nemůže dětem dávat tolik (přeložte si žádné) peněz. Navrhla jsem tedy, že s nimi má trávit svůj čas (nepracoval tehdy, nicméně měl novou partnerku) a že může být s dětmi klidně týden, ideálně ten, kdy já mám odpolední. Myslela jsem to dobře, holky ho měly rády, ale vyděsila jsem ho tak, že ta reakce zaskočila i mne (a obrečela jsem ji tehdy). Je to takový test tátů…nejen mámy si berou děti jako rukojmí, oni tak dovedou jednat i tátové. Chce to nebát se, netvořit konflikty, ale sílu těch tvořených využít ve prospěch dětí. Většinou to (s menším či větším drhnutím) jde. Dežím Vám pěsti. Marie.