Mgr. Karolina Kovácsová, RNDr. Pavel Rusý
–
Mám dvě děti (se dvěma otci), mladší jsou dva roky. Aktuálně její táta bydlí zpátky u maminky, k nám chodí denně na několik hodin na návštěvu, o víkendu si obě děti bere třeba na celý den nebo je celý den u nás. Zatím spolu vycházíme dobře, ale jak mi sem pořád „leze“, začínám ho už nenávidět a přenáším to i na ni.
Střídavou péči nechce: „Ses zbláznila a jak bych ji vozil do jeslí, když musím do práce?“ Já ale taky potřebuju pracovat a začít normálně fungovat. Dcera je sice zdravá, ale extrémně náročná, potřebuju si od ní odpočinout, vyspat se atd.
Může soud na žádost matky nařídit střídavou péči?
Z. Š.
Takový otec bohužel utvrzuje OSPOD nebo soudce ve stereotypním názoru, že tatínci ve skutečnosti o děti pečovat nechtějí a pokud žádají střídavou péči, pak to dělají proto, aby potrestali matky.
V daném případě jde jednoznačně o nepochopení rodičovské zodpovědnosti ze strany otce, tedy nepřijetí faktu, že o dítě mají povinnost pečovat oba rodiče. Je na každém z rodičů, jak zajistí to, že dítě bude předáno do jeslí, školky, školy. Může ho tam odvést klidně babička. Dítě má právo na péči obou rodičů a je povinností těchto obou rodičů toto právo dítěti poskytnout. Je tedy potřeba, aby toto bylo danému otci vysvětleno, a to i za pomoci OSPOD. Jako příklad lze použít extrémní přirovnání: Pokud by se s matkou cokoli stalo, pak se o dítě bude muset starat výlučně otec. Nebo je otec srozuměn s tím, že by dítě strávilo dětství v dětském domově? Při řešení této záležitosti je potřeba si dát také pozor na to, aby dítě bylo ušetřeno debaty rodičů nebo OSPOD ohledně péče a aby nenabylo dojmu, že jej nikdo nechce.
Doporučujeme tento postup:
1) Zaslání dopisu otci dítěte s návrhem na třeba i nerovnoměrnou střídavou péči stanovenou dohodou, případně s pomocí mediátora.
2) Pokud nepomůže, pak žádost na OSPOD, aby vedli otce k plnění povinností spojených s rodičovstvím.
3) Pokud nepomůže, pak návrh na OSPOD na zahájení správního řízení s otcem pro neplnění povinností vyplývajících z rodičovské odpovědnosti s návrhem na uložení vyhledání odborné pomoci.
4) Pokud ani to nepomůže, návrh na soud na svěření dítěte do střídavé péče s odůvodněním ochrany ústavního práva dítěte na péči obou rodičů.
Máte-li dvě děti s dvěma různými otci, pak proti vůli muže lze nařídit střídavou péči pouze v případě biologického nebo alespoň matrikového otcovství.
Otázky do Poradny pište na e-mail: poradna@stridavka.cz
24. 3. 2017 at 8:54
Ono to vypadá drasticky a v rozporu s judikaturou, kdy Ústavní soud tvrdí, že podmínkou střídavé péče je opravdový zájem obou rodičů o péči. Ale to je stejné, jako by Ústavní soud tvrdil, že plnit povinnost výživy je možné stanovit, jen pokud rodič má zájem se finančně na výživě podílet. Toto je právě paradox, že stát vymáhá dokonce trestním postihem naplnění práva dítěte na zajištění životní úrovně, ale nejen nevymáhá, ale dokonce aktivně brání naplnění práva na péči.
24. 3. 2017 at 13:35
uz vidim ty hodne tety z ospod jak domlouvaji otci aby chtel sp.
jinak gratuluji zenam ze mezi sebou maji take nekoho.dusevne zdraveho
24. 3. 2017 at 15:37
Ten OSPOD bych chtěl taky vidět. Ovšem plnit vůli matky, ať je jakákoli, jim jde prakticky vždycky, tak třeba by to nakonec dokázaly i v tomto případě.