• Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
  • Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
DomůPředstavení legislativních návrhů k nesporným rozv ...
Předchozí v této kategorii Další v této kategorii

Představení legislativních návrhů k nesporným rozvodům, výživnému a násilí na dětech

24. srpna 2023
Antonín Stanislav a Eva Decroix

Ministerstvo spravedlnosti

–

Na Ministerstvu spravedlnosti se ve středu uskutečnilo pracovní setkání, jehož tématem byly legislativní návrhy k nesporným rozvodům, výživnému a násilí na dětech. Setkání se zúčastnili náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav a poslankyně Eva Decroix.

„Ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s poslankyní Evou Decroix zpracovalo legislativní návrh zákona, kterým se mění občanský zákoník a další související zákony. Plníme tak další z bodů Programového prohlášení, podle něhož vláda podpoří konsensuální řešení rodičovských konfliktů. Navrhovaná opatření směřují ke zjednodušení a zrychlení rozvodu manželství a úpravy poměrů nezletilého dítěte pro dobu po rozvodu,” uvedl na setkání náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav.

„Hlavním důvodem změny legislativy je zájem o rodinu. Rodina se vyvíjí, mění se formy soužití. Zákony však toto nereflektují. Návrh stojí na dvou pilířích, na jedné straně je respekt k manželství jako instituci a druhým pilířem je liberalizace procesu ukončení manželství. Návrhem se snažíme docílit toho, aby byl rozvod levnější, rychlejší a současně také přátelštější,” doplnila poslankyně Eva Decroix.

Návrh reformy rozvodů

U rozvodů se navrhují následující opatření:

  • Zrušit obecný požadavek na zjišťování příčin rozvratu manželství.
  • Zavádí se smluvený rozvod ve formě sloučeného řízení rozvodového a opatrovnického, který v případě shody manželů umožňuje vyslovení rozvodu v rámci jednoho řízení, namísto dvou dosavadních.

Zachován má být požadavek, podle něhož je podmínkou rozvodu manželství soudní úprava poměrů nezletilého pro dobu po rozvodu. I v případě smluveného rozvodu má být zachována podmínka schválení dohody manželů o úpravě poměrů nezletilého dítěte soudem.

Zastoupení dítěte kolizním opatrovníkem v řízení týkajícím se úpravy jeho poměrů a v řízení péče soudu o nezletilé obecně by již nadále nemělo být obligatorní.

Nastavení soudních poplatků podporující smírné a rychlé způsoby řešení záležitostí manželů a dítěte.

„Upravit se dále navrhuje také předběžná úprava poměrů dítěte. Do občanského zákoníku se vkládá ustanovení upřesňující, že důstojnosti dětí se dotýká tělesné trestání, působení duševního strádání a jiná ponižující opatření. Jedná se deklaratorní právní úpravu, žádné sankce pro rodiče se nezavádí. Cílem není trestat rodiče, ale podpořit výchovu prostřednictvím jiných výchovných prostředků než tělesných trestů,” doplnila Eva Decroix.

Výživné – dekriminalizace

Neplacení výživného vnímá Ministerstvo spravedlnosti jako velmi závažnou problematiku. Dotýká se především matek samoživitelek, jak ukazují statistky. V nich se dále uvádí:

  • Neplacení výživného je problémem významně regionálně podmíněným. Častěji se vyskytuje a závažnější dopady má v určitých krajích (Ústecký, Moravskoslezský). V jiných krajích je jeho význam a dopady marginální (Zlínský, Vysočina).
  • Míra a dopady neplacení výživného jsou významně závislé na ekonomickém cyklu. Svědčí o tom kupříkladu porovnání údajů o počtu objasněných trestných činů zanedbání povinné výživy v letech konjunktury (2007 – 10 223 a 2018 – 8 347) a v letech hospodářské krize (2011 – 15 288).
  • Převažuje počet případů, kdy je neplacení výživného řešeno cestou trestní represe, v porovnání s případy, kdy je vymáháno exekučně.

Za neplacení výživného aktuálně hrozí, pokud vyživovaná osoba není vystavena nebezpečí nouze, 1 rok odnětí svobody, pokud se pachatel úmyslně vyhýbá plnění této povinnosti, tak 2 roky odnětí svobody. Pokud však tímto jednáním pachatel vystaví vyživovanou osobu, tj. nejčastěji nezletilé dítě, nebezpečí nouze, může mu být uložen trest odnětí svobody v délce až 3 roky. Trest ale nesplňuje daná očekávání. Ve věznicích většina z těchto odsouzených nepracuje a jejich dluh narůstá. Alarmující je u těchto případů i recidiva, která dosahuje až 50 %.

„V plánované novele trestního zákoníku tedy navrhujeme ponechat tento trestný čin jen pro nejzávažnější případy a zároveň maximální délku trestu snížit. Novela trestního zákoníku proto ponechává jako trestný čin pouze úmyslné neplacení výživného, a to jen v případě, že dítě by bylo vydáno nebezpečí nouze,” vysvětluje náměstek Antonín Stanislav.

Násilí na dětech

Evropský výbor pro sociální práva shledal, že v českém právním řádu není výslovně ani prostřednictvím jasné a přesné judikatury zakotvena nepřijatelnost všech forem tělesných trestů na dětech, které mohou ovlivnit jejich fyzickou integritu, důstojnost, rozvoj a duševní pohodu. Zákonná úprava tedy dovoluje tělesné tresty z výchovných důvodů a postihuje jen takové, které dosáhnou zvláštního stupně závažnosti, čímž Česká republika porušuje článek 17 Evropské sociální charty.

„Tělesné tresty dětí jsou nejen dle mezinárodních standardů v rozporu s lidskou důstojností. Jsou nepřijatelné, a to i v domácím prostředí. Česká republika patří k posledním zemím Evropské unie bez jasného legislativního zakotvení nepřijatelnosti tělesného trestání. Např. Švédsko příslušnou legislativu přijalo v roce 1979, Německo v roce 2000, Maďarsko v roce 2004 a Polsko v roce 2010,” uvádí náměstek ministra spravedlnosti.

Podoba právní úpravy v občanském zákoníku:

  • Rozhodnutí by mělo být implementováno deklaratorní právní úpravou, nikoli zavedením nových postihů pro rodiče, kteří se ojediněle k fyzickému usměrnění dítěte uchýlí.
  • Souběžně by měla být přijata nelegislativní opatření v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí, jakými jsou osvěta, kampaně k pozitivnímu rodičovství a zejména dostupné podpůrné služby pro rodiče a děti.
  • Změna občanského zákoníku by mohla být poměrně prostá. Občanský zákoník již nyní při úpravě vztahu dítěte a rodiče obsahuje ustanovení, která nemají povahu právního pravidla vymáhaného pod hrozbou sankce, ale představují spíše deklaraci určitého cílového, chtěného stavu, např. že „rodiče mají být všestranně příkladem svým dětem” nebo „dítě je povinno dbát svých rodičů”. Obdobným způsobem by bylo možno zakotvit nepřijatelnost tělesného i psychického trestání.

„Cílem tedy není trestat rodiče, ale podpořit výchovu prostřednictvím jiných výchovných prostředků než tělesných trestů,” doplňuje Antonín Stanislav.

...
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on vk
Vk
Share on email
Email
Share on print
Print

Sdílejte!

Související články

Ministerstva, Evropská komise a UNICEF spolupracují na zlepšování předškolního vzdělávání a péče v České republice

MPSV – Pod vedením Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a ve spolupráci s Minister ...

Náhradní výživné bude pokračovat. Sněmovna schválila návrh MPSV na prodloužení pomoci samoživitelkám o dva roky

MPSV – Poslanecká sněmovna včera schválila návrh Ministerstva práce a sociálních věcí na ...

Soudci by se mohli věnovat sporům, k jejichž řešení je soud určen

Notářská komora České republiky – Dalo by se tomu říkat “Spor ohledně nesporných ro ...

Veřejný dopis soudkyni Mgr. Fendrychové z České Lípy

Mgr. Bc. Jiří Štágl – Brzy bude mému synovi, kterého jsem na základě vašeho rozhodnutí 6 ...

6 Responses to “Představení legislativních návrhů k nesporným rozvodům, výživnému a násilí na dětech”

  1. Odpovědět
    Lubomír Balvín
    25. 8. 2023 at 9:12

    Feministický podpodnícim zloději a degeneranti nejsou schopni pochopit příčinu krácení života mužské populace ( vyvražďování + genocída mužskécho pohlaví). Duševně a morálně retardovaní vychovávaním a vlastněnim pohlavím se slabším mozkem i tělem a jejich závisláci to nedokáží pochopit.

    Až budou ženy umírat v prúměru dřív, než muži, tak potom by bylo možné hovořit o násilnostech na ženách a dětech.

    Vypouštěním rukolapných, vědecky podložených dukazu si vyrábí jeden z největších podvodu – bludu o násilí na ženách a dětech”.

  2. Odpovědět
    Tomáš Jadlovský
    25. 8. 2023 at 10:28

    Je sice hezké, že režim tresty za neplacení výživného alespoň snižuje, ale pořád je to komunistický přežitek, který skoro nikde na světě neexistuje. Pokud se při tomto velkém zločinu postupuje skutečně přes exekutora, a ten nic nevymůže, pak je asi jasné, že postižený člověk nic nemá a nemůže se povinnosti vyhýbat se zlým úmyslem. Tento paragraf se měl úplně zrušit a problém se má řešit co největším uplatňováním střídavé výchovy bez jakéhokoliv výživného.

  3. Odpovědět
    Miroslava
    25. 8. 2023 at 11:12

    Ještě by to chtělo jednoznačně podpořit péči obou rodičů, to mi tam nějak chybí.

  4. Odpovědět
    Daniel Sedlák
    25. 8. 2023 at 15:27

    Klasika, řeší se ptákoviny (jedno stání při dohodnutém rozvodu s dětmi místo dvou), ale to podstatné, jako preference péče obou rodičů, týrání dětí zapojováním do sporů, nepřezkoumatelnost práce OSPOD a soudu s dítětem, rychlý výkon rozhodnutí u maření styku a péče, zneužívání předběžných úprav, nemožnost snížit výživné předběžným opatřením při ztrátě či poklesu příjmu, a z toho pramenící šikanózní exekuce, nepřijatelnost bránění v péči druhému rodiči před zásahem soudu atd. zůstává zcela stranou. A bohužel pokud toto takto omezené posunutí zákona projde, pak zase na pár let se s tím budou odmítat zabývat. A o to asi jde.

  5. Odpovědět
    Petr
    25. 8. 2023 at 15:41

    Eva Decroix (ODS) je česká politička, advokátka (rodinné právo), zapsaná mediátorka a podnikatelka. Vede advokátní kancelář v Jihlavě a v Praze. Jako zapsaná mediátorka se věnuje alternativním způsobům řešení konfliktů. https://www.decroix.cz/eva-decroix/
    Podle obchodního rejstříku se zabývá také pronájmy, hostinskou činností a prodejem kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin.
    Bojuje za advokáty, třeba aby zastupovali děti místo OSPOD: https://www.epravo.cz/top/clanky/prava-deti-v-soudnim-rizeni-poruseni-sui-generis-nebo-systemovy-problem-uvaha-nad-rozhodnutim-vyboru-osn-pro-prava-deti-116645.html
    A za mediátory. Tedy za své vlastní kšefty. Střídavá péče ji logicky nezajímá, protože ji živí rodičovské spory. MSp zásadně nikdy nediskutuje o věcech týkajících se dětí a rodiny s těmi, kterých se to osobně týká, ale jen s těmi, které rozvodový průmysl živí.

    • Odpovědět
      Daniel Sedlák
      25. 8. 2023 at 16:25

      vím o mediaci, kterou ukončila z důvodu, že otec psychopat prosazuje manipulativně rovnoměrnou střídavou péči. Po skončení mediace krajský soud nařídil rovnoměrnou střídavou péči.

Okomentovat Zrušit odpověď na komentář

Oblíbené
Nejnovější
  • Nenecháme se zastrašit

    21. dubna 2022

    Tohle musí Ursula Leyenová vědět

    31. ledna 2023

    Ochráníme naše děti před degradací a degenerací ...

    23. února 2023

    Spor o péči. Dceru odtrhli policisté od matky přím ...

    16. května 2023
  • Návrh ministerstva spravedlnosti na změnu zákona o ...

    27. září 2023

    Návrh ministerstva spravedlnosti na změnu občanské ...

    26. září 2023

    Matka nechala pětiletou dceru oslepnout. Soud jí p ...

    25. září 2023

    Co dělat, když dítě nespí

    22. září 2023

Kalendář příspěvků

Září 2023
Po Út St Čt Pá So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
« Srp    

Vyhledávání

Nejnovější komentáře

  • Petr: Návrh ministerstva spravedlnosti na změnu zákona o zvláštních řízeních soudních
  • Daniel Sedlák: Návrh ministerstva spravedlnosti na změnu zákona o zvláštních řízeních soudních
  • Tomas: Návrh ministerstva spravedlnosti na změnu zákona o zvláštních řízeních soudních
  • Daniel Sedlák: Návrh ministerstva spravedlnosti na změnu zákona o zvláštních řízeních soudních
  • Petr: Návrh ministerstva spravedlnosti na změnu zákona o zvláštních řízeních soudních

Anketa Střídavky

Máte děti? Kdo o ně pečuje?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Rubriky na webu

  • Úvahy a komentáře (399)
  • Odborné články (342)
  • Vaše zkušenosti (221)
  • Fungování institucí (188)
  • Zahraniční zkušenosti (143)
  • Zákony, judikáty, vzory (162)
  • Výchova dětí (334)
  • Akce a aktivity (175)
  • Starší nezařazené (1 375)
  • Ostatní (19)
Copyright © 2018 Aleš Hodina info@stridavka.cz
  • Výživné
  • Tátové
  • Ospod
  • Soudci
  • Cochemská praxe
  • Dětská revoluce
  • Domácí násilí
  • Krajský soud v Plzni
  • Hodina změny
  • Prodej obrazu