Stridavka.cz
–
Cílem feminismu už dávno není jen zrovnoprávnění žen. Stále více snah směřuje přímo k potlačení až neutralizaci maskulinity (mužskosti) a upřednostnění feminity (ženskosti). K tomu se aktuálně přidává i současný hit – podpora bezpohlavnosti a tzv. nebinárních osob (lidí neidentifikujících se jednoznačně ani s jedním pohlavím).
Výše popsané snahy se objevují i v jazykové oblasti. Jako ukázku uvádíme aktualizovanou verzi doporučení z knihy Reprezentace ženství z perspektivy lingvistiky genderových a sexuálních identit (SLON, 2018). Tato doporučení jsou zcela vážně směřována k organizacím, podnikům, školám, veřejné správě, samosprávě, médiím i jednotlivým mluvčím. Posuďte sami, do jaké míry jsou smysluplná:
1. Feminizace a nebinarita. Jedná se o doplnění ženského tvaru, přípon či koncovek ženského rodu a grafické symboly nebinárních identit. Nikdy nepoužíváme závorky, např. lektor(ka); žena ani jiná identita do závorky nepatří. Jak řešit přípony a koncovky: Můžeme (nebo nemusíme) naznačit spojovníkem předěl mezi kmenem a příponou (klient*-ka) nebo hláskovou změnu: zákazník*-ice, podpis zákazníka*-ice.
2. Neutralizace. Mužské názvy osob lze vystřídat označeními činnosti, instituce, oboru. Některá maskulina lze vynechat, jiná nahradit přímým oslovením: Váš podpis místo Podpis žadatele.
3. Přídavné jméno, přívlastek neshodný, zpodstatnělé (slovesné) přídavné jméno. Označení cestující, vyučující, podobně též studující, kupující, vedoucí, referující sice v některých pádech vyžadují rodově specifické koncovky, avšak z hlediska inkluzivního jazyka dobře plní funkci alternace maskulin.
4. Vespolné podstatné jméno. Názvy osob děti, lidé, osoba, osobnost, autorita atd. označují bez ohledu na jejich mluvnický rod rozličné identity nebo pohlaví. Vespolné substantivum host a další se též často přechylují: „Vítáme naši vzácnou hostku, expertku v oboru XY“. Přechýleniny nadšenkyně, jedinkyně aj. jsou příklady Chomskyho pravidly řízené kreativity.
5. Deixe. Propojení textu s mimojazykovým kontextem odkazem na osoby, místa, čas apod. Deixe úspěšně alternuje maskulina a zvýší účinek textu.
6. Opis jinými slovy.
7. Střídání rodů, případně jiné postupy k vyjádření nebinarity.
8. Onikání. Některé nebinární osoby žádají o tento způsob komunikace. Nebinární onikání předpokládá volit tvary příčestí (minulý čas a podmiňovací způsob) v množném čísle místo jednotného: „kde jste studovali“ / „…studovaly“ místo „kde jste studoval“ nebo „…studovala“. Pravopis -i/-y sice v klasické gramatice rozlišuje ženský a mužský rod, avšak v tomto případě zmírňuje genderové asymetrie a v mluvené řeči většinou není rozdíl slyšet. Koncovky volíme podle přání dotyčné*-ho.
9. Střední rod. Někteří, zvláště mladí nebinární lidé preferují střední rod. Není důvod jim nevyhovět.
10. Anglický název profese nebo pozice.
Setkali jste se už s podobnými doporučeními nebo přímo s jejich uplatněním v praxi? Napište do komentářů.
23. 8. 2023 at 12:40
Jako lingvista mohu říct, že feministické jazykové návrhy jdou zcela proti smyslu jazyka, jednoduchosti a stručnosti vyjadřování a komfortu mluvčích. Vymýšlení novotvarů s cílem ukojit nějaké ideologické pohnutky nemá šanci na dlouhodobé přežití. Ve výčtu mi chybí ještě zuřivé doplňování ženského tvaru k mužskému při zmiňování velkých kolektivů, např. Slovenky a Slováci půjdou k volbám …. Už přes sto let žijeme v zemích s volebním právem pro všechny, v češtině existuje generické maskulinum – Slováci = celý slovenský národ, nikoliv pouze muži. Doporučuji všem těmto trapným trendům nepodléhat.
25. 8. 2023 at 6:12
Zdraví Vás Únia mužov Slovenska – Hnutie pre rodiny muža a ženy a predseda Ing. L. Balvín.
Likvidovanie rozdielov medzi muži a ženami má v evolúcii svoj výraz. Je to degenerácia. Dokonca už nie iba na nižšie formy cicavcov, ale dokonca na hermafroditov.
Hermafroditi boli prvé formy primitívneho života pred stovkami miliónov rokov. Tento primitívny život charaktetrizovalo ho to, že po
1. každý jednotlivec mal vlastnosti samca aj samice.
2. velice nízka až nulová schopnosť evolúcie.
Potom nad hermafroditizmom zvíťazilo rozdelenie na dve pohlavia. Vzniknutí samci hrajú významnú a prvoradú úlohu pri evolúcii. Samice si nechávajú ako pomocníčky s vlastnosťami z minulosti, tj z dôb až hermafroditismu.
Preto v národoch, kde muži trestuhodne dávajú svoje práva ženám, dochádza k presadzovaní degenerácie až k hermafroditizácii myslenia.
Viď zotierania rozdielov medzi pohlaviami a dokonca k likvidovaniu samcov – mužov a ich poprednej evolučnej funkcie, mužských evolučných foriem života.