Stridava.cz
Když se dva manželé rozvádí, je to čím dál tím méně dohodou. Rozvod vede k mnoha sporům a rozdílným požadavkům na vypořádání. Emocionální zranění, podrážděné ego, snaha urvat co nejvíce majetku, zajistit si druhý příjem z výživného a touha potrestat bývalého partnera mohou ztížit život nejen odloučenému rodiči, ale především společným dětem. V devadesátých letech se v Německu rozvinul takzvaný „COCHEMSKÝ MODEL“, který slouží dodnes na ochranu dětí. Primárně byl určen k zabránění eskalace konfliktu v rozvodu zahrnujícím nezletilé dítě.
Nejdříve model fungoval u soudu ve městě Cochem, dnes je již standardem v celém Německu. Má za úkol vést oba rodiče k rodičovské odpovědnosti a zabránit odloučení dětí od jednoho z rodičů.
Úspěch modelu spočívá především v ranému zásahu do sporu. Dokonce ještě předtím, než se mezi rodiči objeví známky sporu u rozvodu, nebo v řízeních týkajících se svěření do péče, se k rodičům připojí potenciální účastníci řízení, kteří mají zabránit eskalaci od základů. Podpora je v především v zprostředkování a prosazení dialogu.
Model Cochem rovněž stanovil, že v zájmu ochrany dětí by sociální pracovníci měli zůstat v kontaktu s dětmi a zúčastnit se poradenství před, během a po soudním řízení. Pravidelné konzultace s dětmi by sociální odbory měly provádět co nejšetrněji s ohledem na věk i těch nejmenších dětí.
Jeden z nejdůležitějších bodů modelu Cochem, který se stále jeví jako velmi důležitý, je zrychlená soudní procedura. Aby se předešlo sporům, které vznikají nebo eskalují v důsledku odložení řízení, soudy mají usilovat o rychlé ukončení řízení o opatrovnictví v řádu dnů.
Přehled hlavních principů Cochemské praxe:
- Soud zahájí řízení a rozhodne do 14 dnů od obdržení návrhu.
- Jsou zapojeni odborníci a pomáhají při řešení konfliktů.
- Zaměstnanci OSPOD se starají a doprovázejí děti a rodiče před, během a případně po skončení řízení. Jejich cílem je distribuce rodičovské odpovědnosti mezi oba rodiče.
- Pokud nedojde k dohodě v den zkušební doby, jsou rodiče nuceni navštěvovat poradenskou schůzku. Poté bude obnovené jmenování do 14 dnů. Rodič, který odmítá navštěvovat poradenství, nebo odmítá péči obou rodičů, je v nevýhodě a je vnímán jako rodič s absencí rodičovské odpovědnosti.
- Právníci se musí zaměřit pouze na základní a faktické skutečnosti ve svých návrzích, aby nedošlo k přilévání oleje do ohně a podpoře konfliktu mezi rodiči. Prosazování výhradní péče jednou stranou bez závažného důvodu je vnímáno jako nepřijatelný dogmatické požadavek v rozporu se zájmem dítěte a společnosti.
Převzato ze serveru STRIDAVA.CZ
23. 5. 2018 at 9:54
Krásná pravidla, avšak pro české soudy a OSPODy nepřijatelná. OSPOD v ČR neumí a nechce skoro nikdy podpořit návrh na střídavou péči. Nad jejich odmítavým zdůvodněním nevíte jestli se máte smát nebo plakat.
Vedení obou rodičů (matky) ke společné dohodě? Od OSPODu nikdy. Jejich mantra, rodiče se nedokáží dohodnout, my nic nezmůžem. Pokud chcete po nich dělat jejich práci tak jste rázem největší nepřítel.
Stridava se mýlí. Cochemská praxe není rozhodně standardem v celém Německu, dá se spíše konstatovat, že Chochemský model je tam „mrtvý“ Sám autor soudce J. Rudolph již nepracuje jako soudce a věnuje se advokacii, umí poradit velmi dobře.
Jsem zvědav, jak „Cochem“ zdeformuji v ČR při rádoby snaze o jeho zavedení. Zatím ani Nový Jičín? Chomutov?se nemají čím chlubit kromě úspěšné medializace a sebechvály.
24. 5. 2018 at 20:27
… zadny model, ktery nevysachuje parazity rozvodoveho prumyslu ze hry o mrzaceni ditete, nemuze fungovat.
25. 5. 2018 at 0:18
Na OSPODech dělají nějací odborníci?(„Jsou zapojeni odborníci a pomáhají při řešení konfliktů“)A o zrychlené soudní proceduře se mluví a mluví mnoho let.