Notářská komora České republiky
–
Dalo by se tomu říkat „Spor ohledně nesporných rozvodů“, resp. ohledně způsobu, jakým se mají řešit: řada českých médií aktuálně rozebírá, co je méně traumatizující pro páry, které se rozcházejí ve shodě – rozvod u soudu, ale ne v soudní síni, nýbrž např. v méně formálním prostředí soudcovské kanceláře, anebo u notáře.
Argumentů pro a proti zní ze všech stran celá řada, my si stojíme za tím, že rozvod (přesněji: nesporný rozvod bezdětných manželství,) by byl pro zúčastněné nesrovnatelně méně psychicky i časově náročný, a zároveň by veškeré náklady svého rozvodu nesli sami rozvádějící se manželé.
„I jednoduché úkony soudu vyžadují aparát, prostory a techniku, která je placena z veřejných prostředků a soudní poplatky ji nepokryjí,“ řekl k věci prezident NKČR Mgr. Radim Neubauer.
„I tyto úkony zaberou určitý čas, který by se soudci mohli věnovat sporům, k jejichž řešení je soud určen. Nechce-li stát využít služeb notářů, jako to činí v zahraničí, a naopak chce platit ukončení manželství z veřejných prostředků, je to věcí politickou. Pokud je poukazováno na odměny notáře, pak ty má ve svých rukou zcela ministerstvo spravedlnosti.“
Převzato z Facebooku
29. 8. 2023 at 18:40
Už dnes fungují notáři jako „soudní komisaři“ ve věcech dědických. Mají postavení podobné jako soudci – tedy vydávají rozhodnutí a současně jsou to také podnikatelé. Jsou tedy v těžkém střetu zájmů. Rozumně se domluvit s takovým soudcopodnikatelem na čemkoli, co podstatně sníží jeho odměnu, je nemožné. I z jednoduchých a jasných věcí tak vznikají absurdní „problémy,“ které by jinak nikdy vzniknout nemohly, a ty zase končí před soudem. Mám s tím osobní zkušenost. Notářské rozvody nemůžou fungovat jinak.
30. 8. 2023 at 11:56
Já bych to neviděl tak černě. Notáři nic nerozhodují podle své úvahy jako naši nezávislí soudci, a v podstatě úředně potvrzují různá prohlášení. Placeni jsou stanovenou sazbou, čili žádné protahování za účelem mít více jednání. Pokud přijdou bezdětní manželé nebo ti s již dospělými dětmi, prohlásí, že oba chtějí rozvod a majetek si rozdělili, tak za mne je to vítané zjednodušení. Rozvod se dnes už ani u soudu nijak podrobně nezkoumá, je nepodstatné, kdo ho zavinil, fakt nevidím důvod se v tom hrabat. A hlavně, u notáře se objednáte třeba za týden, a na soud můžete čekat hodně dlouho.
30. 8. 2023 at 16:08
Záleží na tom, jak a z čeho by se jejich odměna vypočítávala. Řízení pak proběhnou přesně tak, aby byla maximální. Podvádět lze snadno – třeba špatnou protokolací, manipulací s dokumenty ve spisu (vkládání nebo mizení dokumentů). Totéž běžně dělají správní úředníci i soudci, budou to dělat i notáři. Problém je ale spíš zákonná podmínka, že rozvést lze teprve když jsou upravené poměry k dětem. Nesporný rozvod bezdětných manželství není žádný problém, který by bylo třeba řešit.
30. 8. 2023 at 16:28
Já mám jedinou zkušenost, ale zase skvělou. Když jsem chtěl napsat závěť, pozvala mne nejdřív notářská tajemnice, probrala se mnou, co chci, podívala se na papíry a řekla, že to dělá proto, aby se vše vyřídilo během jediné návštěvy. Až potud zdarma. Pak mne zavolali k notářce, sezení asi půl hodiny, tam se text mírně doladil, podepsal a zaplatil jsem podle sazebníku. Notářka závěť nahlásila někam do evidence, kopii uložila někde jinde a vyřízeno. Kdybych se rozváděl bez dítěte, klidně bych to tak udělal.
31. 8. 2023 at 14:29
Kdybyste se rozváděl bez dítěte, sepsali byste s manželkou sami dohodu a že souhlasíte s rozhodnutím soudu bez nařízení jednání před soudem a za pár dnů by Vám zadara přišlo rozhodnutí soudní úřednice. Takže totéž.