• Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
  • Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
DomůVšude samá feministka! Proč se feministky neozvou? ...
Předchozí v této kategorii Další v této kategorii

Všude samá feministka! Proč se feministky neozvou?

7. února 2014

doc. Mgr. Martin Konvička, Ph.D.

Ty dvě věty jsou asi nejčastějšími odkazy na “feminismus” v debatách o islámské expanzi. První je typická pro muže – mačoidní chlapáky, kteří na feminismu zazlívají, že kvůli němu ne a ne sehnat správně poslušnou partnerku, což má být příčinou rozpadu západní rodiny, pokles porodnosti a vůbec zvrácenosti euroamerické civilizace. Druhá je typická pro ženy, rozčarované, že proti islámu nevystupují všechny ty ženskoprávní spolky. Cítíme nesrovnalost. Je-li všude “samá feministka”, tak proč nezašlapou misogynní islám do země? Odpověď najdeme v historii feministického hnutí.

Vše začalo bojem za Rovnoprávnost – hlasovací právo, svobodu právních úkonů bez manželova svolení. Začíná 20. století, leckde ještě nemají ani všeobecné hlasovací právo pro muže. Ovšem už tehdy se mezi požadavky feministek (dobově “sufražetek”) objevují i požadavky společenské. To vyžaduje přibližování mužskému světu. Obraz té doby známé ze starých filmů: Nataša Gollová v kalhotách a Magda Vašáryová stříhající si vlasy.

Sufražetkám se nemůžeme divit, když si uvědomíme, co předcházelo: pozdní 19. století s viktoriánskou či biedermaierovskou morálkou, dámičkami v korzetech, rodinou pohodou okolo třené bábovky, dětičkami v námořnických oblečcích a porcelánovými panenkami ve skříni. Měšťanská pohoda, po jejíž ztrátě mnozí dodnes roní slzy.

Jenže my víme, že ženy jsou různé. Vedle porcelánových panenek existují i ramenaté stavbyvedoucí. No a právě pro ně byl viktoriánský svět vězením.

Samy by si politická práva nevybojovaly – netvořily většinu. Přišla však První světová, muži umírali v zákopech a ženy nastoupily k výrobním linkám, někdy i do armád, no a po válce si nikdo netroufl upírat jim práva, když se pro své země obětovaly stejně, jako muži. A kupodivu se rodina nerozpadla a děti se rodily dál a bylo koho poslat do další války, v pořadí Druhé…

Po válce, někdy od 50. let, přišla na západní feminismus druhá míza. Tehdejší feministky, třeba B. Friedanová, píší o ženě, která má politická práva, blahobyt, rodinu … A přece si zoufá. Domeček na předměstí se pro ni stal zlatou klecí, kde se – nudí. Vyzývají k zapojení žen do kariér, po skutečné rovnoprávnosti včetně té sexuální, po uznání alternativních rodinných modelů. Zase tam tušíme spíše ženy – drsňačky, odmítající roli porcelánové panenky a chtějící od života víc … luxovat může manžel.

Ženy již formální rovnoprávnost víceméně měly, šlo spíš o společenské uznání modelu “zaměstnaná žena s vlastní kariérou”. Prosadil se tak, že ženy, které o soutěžení s muži stály, s nimi – soutěžily. A tak přibývá ředitelek společností, pilotek, horolezkyň, řidiček kamionů. Druhá vlna feminismu by mohla odvanout…

Jenže model samostatné ženy s drsnými lokty (a poslušným manželem?) se mezitím stal IDEÁLEM, zejména ve vzdělaných vrstvách. K lásce k dečkám a bábovce se pomalu nesmíte přiznat. Moderní žena MUSÍ být samostatná a excelující v kariéře, a díky tomu i šťastná, a pokud šťastná není, tak za to může nějaká rafinovaný mužský trik. Boj za rovnoprávnost též vygeneroval infrastrukturu spolků a redakcí a kateder, kterou původní aktivistky opustily, protože se staly manažerkami a pilotkami…

Kdo šťastný nebyl a není? No přece ty domácké typy, jejichž touhy kulturní hlavní proud odmítl. Přiznat se k nim nemohou – znamenalo by to instantní společenské znemožnění. Mohly ale využít uvolněnou feministickou infrastrukturu, ty redakce a katedry. Takto nám vykrystalizoval současný západní feminismus, typický nápadnou absencí skutečně úspěšných žen – manažerky a sportovkyně s “feministkami” nehrají – a vyžívající se v hledání alternativních modelů ve světech, kde prý jsou ženy jaksi spokojenější… ať už mezi marxistickými guerillami, nebo, ač to zní příšerně, v islámu. Jakákoli alternativa se zdá být lepší než dilema západní dívky, která povinně odmítá patriarchální rodinu, a přitom je zoufalá, a neví proč.

Kdo jsou tedy ty „feministky“ z titulku článku? Spadají sem nejméně dvě kategorie. Jednak rázné “dominantní” ženy, které porcelánovými panenkami prostě nebudou. Ale pozor – byť jde o drsňačky od přírody, tak mívají kladný vztah k rodině a dětem. Opravdu nezavinily společenský rozklad. Kdo ale prahne po ne-emancipované ženě, nechť se jim vyhne. Typicky též odmítají nařčení z feminismu…

No a pak ty druhé. Právě ty o emancipaci hodně mluví, ale není to v nich. Ve snaze působit fakt drsně právě ony tak odmítají rodinu, děti, “patriarchát”. A zůstávají samy. Ne že pro ně neexistovali vhodní muži, ale kdo by ty řeči poslouchal…

Islám je lakmusovým papírkem, spolehlivě podle něj poznáte, kdo je kdo.

Převzato z MARTINKONVICKA.BLOG.IDNES.CZ

...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on VK
VK
Email this to someone
email
Print this page
Print

Sdílejte!

Související články

10 mýtů o manželství

Úhrada nákladů zmařené cesty pro dítě

Sourozenci mají právo vyrůstat spolu

Průtahy v řízení u soudů

10 Responses to “Všude samá feministka! Proč se feministky neozvou?”

  1. Odpovědět
    Lukáš
    10. 2. 2014 at 16:57

    Stykač: Ano, přesně tak.Mainstreamová média, jak píšete, zde vytváří určitý obraz mužsko – ženských vzahů, přitom realita je úplně jiná.

  2. Odpovědět
    Lukáš
    10. 2. 2014 at 18:15

    Stojí za pozornost: České školy znevýhodňují chlapce -> http://zpravy.idnes.cz/cesti-ucitele-nadrzuji-holkam-dk4-/domaci.aspx?c=A140205_131601_domaci_jj

  3. Odpovědět
    Helena
    10. 2. 2014 at 21:35

    Jako žena znám spoustu žen. Od těch manažerek (které mají doma děti a snaží se zvládat rodinu i práci, váží si svého muže i domova) až po ty spíš pro-rodinné typy (které se věnují rodině, dětem, jejich vzdělávání, rozvoji, zahradě, vztahu s partnerem a “krbu domova”). Ale neznám jedinou feministku!!! Možná je to s nimi jako se zloději a vrahy. Existují, je jich málo, ale dělá se kvůli nim velký humbuk, protože napáchají více zla než dvojnásobek dobrých lidí dobra. Mrzí mne, když pak čtu opovržlivé komentáře mužů o “90% žen”, které tutově musí být mrchy. Vidím ze svého okolí, že dokud si muž neváží žen obecně, nemá k nim respekt a úctu, neumožní jim, aby si ony vážily jeho. Ženy jsou opravdu empatické a orientované na vztahy a tak postoj muže k zástupcům ženského pohlaví vnímají a podle toho i ony samy k mužům přistupují. Druhého člověka změnit nelze, ale lze změnit svůj přístup. Pak se změní i ostatní věci. (Samozřejmě to platí i vice versa pro ženy.)

  4. Odpovědět
    Lukáš
    10. 2. 2014 at 22:26

    Idální by dle mého soudu byl stav, pokud by žádné manažerky neexistovaly – a pokud ano, tak v co nejomezenější míře. smajlík 5
    smajlík 19

  5. Odpovědět
    Michal24
    11. 2. 2014 at 9:50

    Stačilo by dodržovat zákony této země. Stačilo by, kdyby je dodržovali představitelé státu.

  6. Odpovědět
    stykač
    11. 2. 2014 at 10:00

    Super článek, už i malí chlapci ve škole si musí zvykat, že budou v budoucnu státními orgány znevýhodňováni jen proto, že jim narostl pindík.

  7. Odpovědět
    stykač
    11. 2. 2014 at 10:06

    Ukřičené feministky, které jsou ostudou a urážkou těch 90% slušných, respektu hodných žen, i když minimálně velké procento z těch slušných žen pak třeba i nevědomky parazituje na tom, co jim vydobyly právě ty ukřičené feministky. Feministky budou vždy hodně slyšet a budou lhát, překrucovat fakta a stát nebo jeho představitelé či úředníci, aby jim zavřeli hubu, budou přijímat diskriminační opatření, např. ten článek o školách nebo např. separační vlaky ČD. Je to stejné jako s buzerantama, je jich cca 3-5% a jsou slyšet tak, že menšina bude utlačovat většinu a rozbíjet tradiční rodinné hodnoty.

  8. Odpovědět
    Lukáš
    11. 2. 2014 at 14:09

    90 % slušných, respektu hodných žen, tak to si tedy věříte. 🙂

  9. Odpovědět
    Lukáš
    11. 2. 2014 at 17:09

    Je opravdu šílené, jakým způsobem školy i soudy v České republice nadržují dívkám a ženám, a to tak, že ve všem. Přitom pak naprosto v rozporu s realitou, ve které jsou na tom právě ženy téměř ve všem lépe a jsou zvýhodněny oproti mužům.

  10. Odpovědět
    Denisa
    6. 6. 2014 at 15:42

    velký nesouhlas………..u mne je to naopak……….SPOD a soudkyně jsou při otci

Okomentovat Zrušit odpověď na komentář

Oblíbené
Nejnovější
  • Pánové, sedejte si do dámských kupé

    13. září 2018

    Poradna: Výživné při střídavé péči

    2. března 2017

    Rozvodovost u nás a ve světě

    5. února 2013

    Poradna: Změna trvalého pobytu

    24. října 2012
  • Rady starého skeptika budoucím manželům a otcům (4 ...

    21. ledna 2021

    Rozvedené rodiny – pravidla a doporučení

    20. ledna 2021

    Žblebt roku 2020: Alena Gajdůšková

    19. ledna 2021

    Plán MŠMT pro rovnost pohlaví k rovnosti nepovede ...

    18. ledna 2021

Kalendář příspěvků

Leden 2021
Po Út St Čt Pá So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
« Pro    

Vyhledávání

Nejnovější komentáře

  • Kanón: Žblebt roku 2020: Alena Gajdůšková
  • Lumír Balvín: Plán MŠMT pro rovnost pohlaví k rovnosti nepovede
  • Tomáš Jadlovský: Žblebt roku 2020: Alena Gajdůšková
  • Cupet: Podle Ústavního soudu není třeba zachovat péči, pouze styk
  • Tomáš Jadlovský: Podle Ústavního soudu není třeba zachovat péči, pouze styk

Anketa Střídavky

Máte děti? Kdo o ně pečuje?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Rubriky na webu

  • Úvahy a komentáře (225)
  • Odborné články (244)
  • Vaše zkušenosti (163)
  • Fungování institucí (126)
  • Zahraniční zkušenosti (87)
  • Zákony, judikáty, vzory (102)
  • Výchova dětí (203)
  • Akce a aktivity (113)
  • Starší nezařazené (1 419)
  • Ostatní (3)
Copyright © 2018 Aleš Hodina info@stridavka.cz
  • Výživné
  • Tátové
  • Ospod
  • Soudci
  • Cochemská praxe
  • Dětská revoluce
  • Domácí násilí
  • Krajský soud v Plzni
  • Hodina změny
  • Prodej obrazu