Ing. Aleš Hodina, dr. h. c.
–
„Rušíme střídavku!“ (Eva Decroix)
Je zrušení střídavky jedním z hlavních bodů novely občanského zákoníku, kterou přichystala poslankyně ODS Eva Decroix? Podle titulku příspěvku, který sama napsala na Facebooku, to tak vypadá.
Přitom novela chce zavést střídavku naopak všem rozvedeným rodičům – alespoň co se týče práv. Zruší se různé formy péče a všichni budou označeni jako pečující rodiče. Dokonce má také přibýt paragraf, který by měl spravedlivě řešit rozdělení péče mezi matku a otce:
„Dítě má právo na rovnocennou péči obou rodičů, stejně jako rodiče mají právo na rovnocennou péči o své dítě.“
V čem tedy má spočívat ono zrušení střídavky? Pouze v tom, že zmizí název „střídavá péče“?
Abychom pochopili význam příspěvku paní poslankyně, je třeba si všimnout data jeho vzniku: 6. února 2024. Tehdejší podoba návrhu novely ještě žádný paragraf o rovnocenné péči neobsahovala!
Bylo tedy možné, že tatínkovi by byla určena péče každou sobotu od 15 do 16 hodin a mamince po celý zbylý týden. Oba by formálně měli stanovenou péči, ale fakticky by se jednalo o výlučnou péči matky s minimálním stykem otce. Už chápete, jak mohla být elegantně zrušena střídavka?
Feminacistické organizace, se kterými se paní Decroix docela kamarádí, by se jistě zaradovaly.
Teprve díky tlaku prorodinných organizací, jako je MIRD, Unie otců nebo LIBERI, ministerstvo spravedlnosti návrh novely změnilo. Přidalo do něj zmíněné ustanovení o rovnocenné péči obou rodičů. Bude to takto stačit?
Doufejme, že ano.
Je však třeba říci, že tím všechny nedostatky novely rozhodně odstraněny nejsou. Zůstává zde třeba kšeftování s výživným nebo zrušení možnosti předběžných opatření, kterými dosud mohla být rychle řešena situace dítěte…
„Jak báječně, báječně světu prospívá
jeden krok dopředu a pak dva zpátky.
Dávno, už dávno to takhle chodívá
jeden krok dopředu a pak dva zpět.“
(Jaroslav Ježek: Vousatý svět)
V této anketě můžete hlasovat pro největší žblebt do pondělí 3. března 2025. Každý má pouze jeden hlas. Připomínáme, že podrobnější komentáře k jednotlivým výrokům publikujeme po týdnu (vždy v pondělí). Můžete se podívat i na celkový přehled všech nominovaných žblebtů.
20. 1. 2025 at 6:18
Připadá mi škoda, že zaužívaný výraz střídavka mizí ze zákona, jakkoliv je jistě důležitější jeho obsah a samozřejmě i vymahatelnost. Celá aktivita Decroixové na mne působí jako snaha advokátních mafií znepřehlednit právní systém, znejistit rozvádějící se rodiče a vytvořit potřebu advokátního zastoupení i u těch banálních sporů, které by si jinak rodiče s přehledným a jasným právem v klidu absolvovali sami. Novelu proto beru jako vítězství rozvodového průmyslu.
20. 1. 2025 at 19:21
Vidím to podobně.
20. 1. 2025 at 10:41
To ja se necham snad prijemne prekvapit, kam to povede, dohromady s probihajicimi zmenami ve spolecnosti a normalizaci toho, ze i otec pecuje.
Pokud se bude darit primerene vyzivne vymerovat obema rodicum, a urcovat podobny rozsah pece, pak to krok spravnym smerem byl.
Vyrovnane peci rodicu hodne stoji v ceste prave to slovo „stridavka“, spolu s tim, ze stridavka = pouze 7/7, jak si mnozi, vcetne „odborniku“ mysli.
Doufam, ze US tuhle zmenu vyuzije, a nastavi jasny kurz,
oproti dnesnimu chaosu, ktery dnes i sam zpusobuje, casto protichudnymi rozhodnutimi o SP s argumentaci, ze kazdy pripad je individualni.
Chce to pohlidat zacatek, a dobre do toho nastoupit.
20. 1. 2025 at 17:33
Ještě nedávno (25. října 2023) o rušení rozlišování forem péče vůbec nemluvila. Takže je jasné, že o to od počátku nešlo a nejde. Jen se přejmenuje stávající stav, aby to snáze prošlo. Původními myšlenkami bylo usnadnit a urychlit rozvody, minimální výživné a jeho vymáhání a valorizace: https://www.evadecroix.cz/rozvodove-rizeni-se-snazime-vnimat-jako-pomoc-rodine/
Není to žádná pomoc, ale zákon proti rodinám, rodičům a dětem.
„Přes celé Malostranské náměstí měl českou poslankyni Evu Decroix pronásledovat agresivně vyhlížející muž, který se nerozpakoval zasypávat ji vulgarismy. „Vulgárně na mne řval ,svině…, zlodějko… a já ti ukážu´ nějaký vyšinutý agresivně vypadající šílenec,“ popsala to politička …“ https://www.forum24.cz/poslankyni-decroix-napadl-u-snemovny-agresivni-muz-pronasledoval-ji-a-vulgarne-ji-nadaval
Možná chtěl paní advokátce osobně poděkovat nějaký rozvedený tatínek.
20. 1. 2025 at 19:27
Obávám se, že původní cíle byly tyto:
1) zvětšit byznys advokátům (což ED je)
2) zvětšit byznys vymahačům i mimo exekuce
3) zvětšit byznys zapsaným mediátorům (což ED je)
4) usnadnit práci soudcům
5) znepřehlednit výsledky rozhodování
6) předat co nejvíce moci do rukou okresního soudce
7) posílit vliv OSPOD, které jsou přímo navázané na okresní soudy
No byl bych šťastný, kdybych se pletl.
20. 1. 2025 at 19:10
No spíš budou zajímavé první nálezy ÚS. Nejsem právník ale nevím zda péče např. 4/10 bude paragraf o rovnoměrné péči naplňovat. Já myslím že oni to v Brně ke skutečné rovnoměrné (časově) péči dotlačí. Chvilku času a ono si to sedne.
20. 1. 2025 at 19:29
obávám se, že je to naivní představa, ÚS pustil v pohodě střídavku 2:12. Takže limity padly. Teď máme na ÚS stížnost, kde se snažíme dosáhnout závěru, že ústavněprávní rozměr má právě podíl péče, nikoliv právní forma.
20. 1. 2025 at 20:14
No tomu věřím. I ÚS tlačil do SP i péči nerovnoměrnou. Četl jsem nález kde to bylo tuším 5/9 kvůli pracovnímu vytížení. Ale také jsem neviděl, že by u střídavé péči byl paragraf, dodatek, novela, podnovela a já nevím jak se tomu říká :D, že má být rovnoměrná. Zde dle článku je jistá naděje.
Já cítím, byť mírný, optimismus.
20. 1. 2025 at 20:46
Problém je v tom, že novela dává obrovské pravomoci okresním soudcům, takže co soudce, to výklad, a bez možnosti korekce odvolacím soudem v průběhu řízení. Takže jim to dává obrovskou moc během řízení až tři čtvrtě roku manipulovat situací v rodině zcela libovolně. Třeba rozhodnutím o prozatímním svěření dítěte do péče matky, co se odstěhuje 300 km a změní dítěti školu. A výsledek řízení ve věci samé je jasný, dítě si zvyklo.