JáRodič.cz
–
Snad každý rodič dnes již ví, že o dětské zoubky je třeba pečovat od útlého věku. Již dávno totiž neplatí, že první zuby nejsou důležité. Právě naopak. Správná péče o zuby (a to již o ty první) je velmi důležitá a neměla by být zanedbávána. Pravidelné a správné čištění zubů je totiž základním předpokladem zdravého chrupu. V dnešním příspěvku se dozvíte nejen to, kdy začít pečovat o dětské zuby, ale i to, jaké zásady je třeba dodržovat a samozřejmě mnohé další. Příjemné čtení.
Tipy, jak docílit zdravých zubů u dětí
1) Naučit dítě čistit si zuby správně
Je velmi důležité čistit dítěte zuby již od chvíle, kdy začnou růst. První zoubek se může objevit kdykoliv během prvního roku života dítěte. Zpravidla to nebývá dříve než v půl roce (ale samozřejmě může). První zuby se pak prořezávají až do cca třech let věku dítěte.
A jak o zoubky pečovat? Zpočátku je celá péče jen na rodičích. Nejdříve čistí zoubky jen navlhčeným kapesníkem či gázou. Později je možné začít používat měkký dětský kartáček. Zubní pasta (dětská) je vhodná až od cca 2 let věku, respektive od chvíle, kdy jí dítě nepolyká.
Zhruba ve dvou letech (jedná se o orientační údaj. Je třeba brát v úvahu, že každé dítě je jiné.) můžete začít dítěti ukazovat, jak si má zuby správně čistit. Nejdříve mu vysvětlete, proč je nezbytně nutné o zoubky pečovat, přidat můžete i nějaký příběh či pohádku. Dítěti pak ukažte, jak na to (menší krouživé pohyby, netlačit na krčky). Nechte ho, ať si samo vše vyzkouší. Je jisté, že zpočátku je to jen hra a rodič musí potomkovi pomoci. Postupně si dítě zvykne, že zuby je třeba čistit pravidelně, a to nejméně dvakrát denně. Rodiče mu však i nadále pomáhají, protože dítě není schopno si zuby vyčistit tak, aby byly skutečně zbaveny všech nečistot.
Postupem doby je také důležité naučit dítě čistit mezizubní prostory.
Podrobné informace o prvních zoubcích naleznete v příspěvku Kdy přichází první zoubky.
2) Pomáhat menším dětem s čištěním zubů, u větších je nezbytné tzv. dočišťování, popřípadě kontrola čistoty zubů
Jak již bylo zmíněno, menším dětem je třeba při čištění zubů pomáhat. Ale nejenom jim. Zubní lékaři se shodují na tom, že ani školní děti nezvládají vyčistit zuby tak, aby na nich nezůstaly žádné nečistoty. Rodiče by proto měli potomkovi pomoci s tzv. dočištěním zubů, popřípadě aspoň vždy zkontrolovat, že zuby jsou skutečně čisté. Uvádí se, že dohled rodičů je nezbytný do cca 8 – 10 let věku dítěte.
3) Pozor na cukry
Dnes už snad každý ví, že sladkosti zvyšují riziko zubního kazu (cukr je ústními bakteriemi přeměněn, vzniká kyselé prostředí, dochází k narušování skloviny). Je proto třeba omezit podávání různých cukrovinek. Pokud je dítě dostává, pak je vhodné vyčistit mu po jídle zuby. Před spaním by nemělo dostávat sladké nápoje.
Zubům ale vadí i některé další látky, například umělé i přírodní kyseliny, které jsou součástí potravin, nápoje s bublinkami a další.
4) Fluor je důležitý, ale všeho moc škodí
Fluor je pro zuby, pro tvorbu zubní skloviny velmi důležitý. Proto děti dostávají od cca 6 měsíců věku fluoridové tablety (předepisuje pediatr). Je však třeba dbát na to, aby dítě nedostávalo fluoru nadměrné množství. Mohlo by totiž dojít k tomu, že v takovém případě by spíše uškodil než pomohl.
5) Strava dítěte musí být pestrá a obsahovat veškeré složky potřebné pro zdravý vývoj zubů
Dítě by mělo dostávat pestrou stravu, která obsahuje veškeré látky, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj, a to samozřejmě nejen zubů. Potřebný je nejen vápník a fosfor (je obsažen například v mase, obilninách, mléčných výrobcích, luštěninách), ale i další látky.
Tip: Vynechte sladké nápoje, omezte sladkosti.
6) Používání dudlíku
Dudlík, který dítěti dáváte, by měl být vždycky čistý. V žádném případě dítěti dudlík neolizujte, nenamáčejte ho do medu a podobně.
Je-li to jen trochu možné, nedávejte dudlík dítěti zbytečně. Zkuste dobu jeho používání co nejvíce omezit.
V této souvislosti je třeba ještě zmínit, že pro zuby, respektive pro jejich vývoj je nevhodné i „cumlání“ dětských lahví, ve kterých je sladký nápoj a podobně.
7) Pravidelné navštěvujte zubního lékaře
Názory na to, v jakém věku by mělo dítě jít poprvé k zubaři se různí. Někteří odborníci doporučují návštěvu již při prořezání prvního zoubku, další až v okamžiku, kdy má dítě všechny mléčné zoubky. Obecně by se ale dalo doporučit, aby dítě navštívilo zubního lékaře mezi cca 1-2 rokem (neplatí pro případ, že má jakékoliv obtíže). Vezmete-li jej dříve, určitě to bude jen pro dobro věci. Záleží totiž hlavně na vašem rozhodnutí.
První návštěva v zubní ordinaci bývá zpravidla informační. Lékař seznámí dítě s vybavením ordinace, ukáže mu všechny nástroje, které bude používat. Často dokonce malého návštěvníka povozí na křesle a nakonec mu dá obrázek nebo malou hračku.
Velmi důležité je, aby si získal důvěru dítěte. To pak bude lépe spolupracovat a napříště se do ordinace nebude bát, dokonce se na to „dobrodružství“ bude těšit.
Rodiče se dozví, jak o zoubky pečovat a jaká je správná technika čištění. Lékař také poradí při výběru zubního kartáčku a pasty.
Dítě by mělo ordinaci zubního lékaře navštívit v rámci preventivních kontrol dvakrát za rok. Zubař vždy zoubky zkontroluje a je-li potřeba, tak provede potřebný zákrok. Pravidelnou kontrolou se předchází nejen vzniku velkých kazů, ale i dalších problémů.
8) Pečujte o zoubky svého potomka již v těhotenství
Možná vás překvapí, že o zuby svého potomka můžete pečovat již v těhotenství. Zuby se totiž začínají tvořit v druhém trimestru těhotenství. Proto je velmi důležitá zdravá strava, která obsahuje dostatek vápníků a dalších látek, které jsou pro zdraví vývoj plodu nezbytné.
Závěr
Kdy jste začali u vašeho dítěte s pravidelnou péčí o jeho zoubky? A v jakém věku se naučilo si zuby čistit samo? Dohlíželi jste na to, aby byly zuby skutečně čisté? Myslíte si, že právě tato péče ovlivnila kvalitu zubů vašeho potomka? Kdy jste poprvé navštívili s dcerou či synem stomatologa, popřípadě kdy tuto návštěvu plánujete? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat