Stridavka.cz
–
Přesně takto začíná titulek rozhovoru se sociologem Mgr. Petrem Fučíkem, PhD., který před několika dny publikoval server iDNES.cz. Mluví zde mimo jiné o závěrech své nedávno publikované studie o střídavé péči, zpracované na základě zahraničních výzkumů. Z rozhovoru vyjímáme:
Proč je podle vás střídavá péče vnímána tak kontroverzně?
Zájem o sdílené rodičovství po rozvodu z pohledu sociologie znamená vznik nových forem rodinných uspořádání. A zároveň je výsledkem proměny genderových rolí. V tomto přechodovém období je velmi nejisté, s čím může člověk po rozvodu počítat. Zčásti tedy kontroverze spočívá v nepředvídatelnosti. Před třiceti a více lety bylo víceméně jasné, co se bude po rozvodu dít. S nadsázkou, pokud matka nebyla alkoholička, zůstalo dítě s ní. Muži i ženy počítali s tím, že si po rozvodu založí další rodinu, která bude fungovat podobným způsobem jako ta předchozí, zatímco dnes se vedle sebe staví více modelů.
Výhody střídavé péče tedy souvisí se změnou u otců?
Určitě, je to jeden z nosných faktorů. Jakékoliv formy sdíleného rodičovství by nebyly tak aktuální, kdyby muži neměli zájem se o děti starat. Dostat střídavou péči proti své vůli se vám jako muži stane těžko. Pro ženy je ale střídavá péče kontroverzní. Když s ní souhlasí, jsou často vystaveny tlaku okolí, že v přeneseném slova smyslu o dítě přišly. Genderové stereotypy jsou něco, co se v určitých kontextech obrací proti každému, ať jsme muž, nebo žena.
Podle čeho se soudci rozhodují, zda svěří dítě jednomu z rodičů, či do střídavé péče?
Soudcům do hlav nevidím. Střídavá péče zaujímá dnes v závislosti na kraji zhruba 15 až 20 procent ze všech případů, zároveň je těžké rozlišit, do jaké míry rozhodnutí naplňují preference těch, kteří se soudí. Pro mě je však zajímavé, že muži i ženy jsou často nespokojeni a rozhodnutí soudu nechápou. Proto jsem došel k závěru, že soudní praxe u nás ještě není nastavená tak, aby dokázala konflikty umenšovat, spíš je nechtěně eskaluje. Zainteresovaní aktéři mají tendenci vnímat konflikty v individualizované rovině, mnohdy to jsou však konflikty kulturních rámců či rolí. Když se na vás budou lidé od dětství dívat jako na někoho, kdo bude vychovávat děti, tak pro vás bude obtížné přijmout jinou optiku. Stejně jako když jste socializována v režimu, ve kterém má muž vždy vyhrávat.
…
Věříte, že v budoucnu forma střídavé péče převáží?
Její podíl pravděpodobně poroste. Akceptace rozvodu se posunuje, zároveň mají lidé méně dětí a ve vyšším věku než v minulosti, starají se o ně intenzivněji a rovnoměrněji s ohledem na role mužů a žen. Postupně se tedy rozšíří skupina mužů, kteří chtějí být stále přítomní v životech svých dětí, a také přibude dětí, které to budou vnímat podobně. Zároveň se nepochybně zvýší počet žen, které se střídavou péčí souhlasí. Z těchto důvodů si sociologové nemyslí, že by střídavá péče byla jen pouhá móda.
Celý rozhovor si můžete přečíst zde (je nutná registrace na iDNES.cz zadáním e-mailu).
6. 2. 2023 at 20:50
Jaká je motivace to zde publikovat sestříhané?
6. 2. 2023 at 20:56
Tento rozhovor je chráněn autorskými právy a nemáme souhlas s jeho převzetím jako celku. Proto zde publikujeme jen ukázku z něj. Celý rozhovor si můžete přečíst na odkazu pod článkem.