JáRodič.cz
–
Vzdělávat své děti doma je pro mnoho rodičů naprosto nepředstavitelná záležitost. Naopak pro jiné je to každodenní realita. Školský zákon tuto možnost na prvním stupni základní školy umožňuje a uvažuje se o tom i na druhém stupni. Jak ale konkrétně takové vyučování doma probíhá? Co všechno musí rodiče splnit, aby jejich potomci nemuseli pravidelně navštěvovat školu? A jaké jsou výsledky dětí, které se učí se svými rodiči? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Důvody pro individuální vzdělávání
Důvodů, proč se rozhodnou rodiče vzdělávat dítě doma, může být samozřejmě mnoho. Mezi asi nejčastější patří:
- Zdravotní stav dítěte
- Nespokojenost s výukou ve školách, s přístupem k žákům
- Vzdálenost (kvalitní) základní školy
- Preference individuálního přístupu, individuálního rozvoje
- Rozhodnutí vyhovět potřebám dítěte
- Časté cestování
Výhody individuálního vzdělávání
Velkou výhodou domácího vyučování je to, že rodič/vyučující může přizpůsobit tempo vyučování individuálním potřebám a vlastně i zájmům dítěte. Stejně tak je možné si rozvrhnout i dobu výuky a podobně. Navíc se vyučuje v domácím prostředí, což má samozřejmě také své výhody.
Nevýhody individuálního vzdělávání
- Finanční náročnost – zákonný zástupce platí náklady spojené s individuálním vzděláváním, výjimku tvoří pouze učebnice a základní školní potřeby podle § 27 odst. 3 a 6, speciální učebnice a speciální didaktické a kompenzační učební pomůcky podle § 16 odst. 7 a výdaje určené na činnost školy, do níž byl žák přijat. Navíc se většinou nemůže věnovat své profesi, takže rodina přichází o jeden plat.
- Časová náročnost – příprava na vyučování, samotné vyučování atd.
- Odtrženost od kolektivu, vrstevníků, vyučujících – v této souvislosti je však třeba zmínit, že dítě je žákem dané školy, má možnost se účastnit různých akcí, kroužků a podobně
Co na to zákony
Individuální vzdělávání upravuje zákon č. 561/2004 Sb. ze dne 24. září 2004 o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (tzv. školský zákon) v platném znění, konkrétně paragraf 41.
Zde je uvedeno, že o povolení rozhoduje ředitel školy, a to na základě žádosti zákonného zástupce. Žádost musí obsahovat určité povinné údaje, doloženo musí být například i vyjádření školského poradenského zařízení, doklad o dosaženém vzdělání osoby, která bude dítě vyučovat (musí být minimálně středoškolské s maturitou) a další. Takto vzdělávaný žák je pak v každém pololetí přezkoušen, a to ze všech předmětů.
Závěr
Přemýšleli jste někdy o tom, že byste svého potomka učili doma? Pokud ano, jak jste se nakonec rozhodli, popřípadě proč? Učíte své dítě doma, anebo znáte někoho, kdo to dělá? Co si vůbec o této možnosti myslíte? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, tipy a rady.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat