• Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
  • Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
DomůExekuce dítěte: bolestivá, ale nutná
Předchozí v této kategorii Další v této kategorii

Exekuce dítěte: bolestivá, ale nutná

5. dubna 2011

Ing. Aleš Hodina

–

Jestliže chemoterapie, ozařování ani podpůrná léčba nevedou k úspěchu, přistupují lékaři k vyoperování nádoru. Samozřejmě, že jej také mohou nechat být, nechť se v těle pacienta dál rozrůstá.

Rakovinou, která zasahuje značnou část dětí z rozvedených rodin, je syndrom zavrženého rodiče (SZR). Odhaduje se, že ročně u nás postihuje asi sedm tisíc dětí, což je přibližně čtvrtina ze všech dětí, jejichž rodiče se rozcházejí.

Lékař Jaroslav Jedlička charakterizuje SZR jako jednu z forem psychického týrání dítěte, která se vyznačuje tím, že „dítě je proti jednomu rodiči popouzeno do takové míry, že samo aktivně začne vyvíjet takovou vlastní dynamiku postojů vůči druhému rodiči, že ho nakonec zcela odmítne a zavrhne“.

Uvádí i hlavní nežádoucí důsledky SZR:

  • Dítě ztrácí jednoho rodiče a stává se polosirotkem
  • Zdeformuje se u něj psychoemocionální vývoj
  • Dítěti je odebrán vhodný a potřebný model k převzetí sexuální identity
  • U dítěte je narušen vztah k přirozeným autoritám
  • Dítěti je znemožněno zažít model civilizované domluvy
  • Dítě ztrácí část (polovinu) své vlastní identity
  • Brainwashingem dochází k vytvoření nové zdeformované a patologické identity dítěte

Syndrom zavrženého rodiče nevzniká ze dne na den. Je reakcí dítěte na opakované popouzení „programujícím“ rodičem, kdy dítě postupně přijímá jeho názory. Má-li současně omezený kontakt s druhým rodičem, nemá dítě možnost pomocí praktické zkušenosti s tímto rodičem korigovat vštěpované negativní představy.

Jestliže tedy první příznaky SZR odradí druhého rodiče od kontaktu s dítětem a ono zůstane ponecháno zcela ve vlivu prvního, popouzejícího rodiče, SZR se dále rozvine mnohem rychleji.

Co v televizi nebylo

Téměř ukázkovým příkladem je v současné době mediálně známý případ šestileté holčičky. Její matka již od narození veřejně shazuje roli otce dítěte a vyjadřuje se lítostivě o situacích, kdy dcera je se svým otcem. Je proto pravděpodobné, že podobným způsobem o otci hovoří i před dcerou v soukromí. Výroky dcery o „tlaku matky“ jsou zaznamenány i ve znaleckých posudcích z prosince 2009.

Protože oba rodiče mají dceru už tři roky v péči každý stejně dlouhou dobu, nebyl vzniku SZR dán dostatečný prostor. Celkem desetkrát však matka, v posledních měsících dokonce s pomocí své rodiny a třetích osob, pod různými záminkami bránila předávání dcery otci. Dcera tyto vypjaté situace samozřejmě vnímala a přiklonila se v okamžiku předávání k matce (která na ni předtím mohla čtrnáct dní sama působit). Pokud ale k předání nakonec došlo, dcera se velmi rychle s otcem opět sžila.

Situace se však stupňovala, k potížím při předávání matkou docházelo opakovaně, a to přes výstrahu i pokutu udělenou soudem. Zároveň se v době, kdy dcera byla pouze u matky, začal zhoršovat její postoj k otci. Hrozilo, že dojde právě k rozvinutí SZR. Při posledním předání proto asistoval soudem určený vykonavatel, z čehož byly matkou poskytnuty médiím srdceryvné scény. Předání otcem po dalších dvou týdnech pak proběhlo bez problémů.

Přestože scény z předávání matkou působily emotivně, zdroj přítomný exekuci uvádí, že již při odjezdu se dcera uklidnila, tulila se k otci a druhý den se svým otcem působila spokojeným dojmem.

Exekuce je menší zlo

Důležité je, že k exekuci dítěte soud obvykle nepřikračuje hned jako k první volbě, ale pokouší se řešit situaci nejprve mírnějšími prostředky (výzva, pokuta, nařízení mediace). Teprve pokud selhávají, nastupuje soudní vykonavatel. Mezitím totiž plynou týdny nebo spíše měsíce a neřešení problému by vedlo jen k dalšímu odcizování dítěte. I tak je zásah soudu často pomalejší než rychlost „vymývání mozku“ dítěte programujícím rodičem.

Nelze bagatelizovat ani význam exekuce jako signálu toho, že spravedlnost funguje. I rodič má svá práva a city k dítěti a pokud chceme, aby se o dítě dobře staral, nemůže společnost připustit, aby mu druhý rodič mohl dítě beztrestně odcizit.

Případy, kdy se tak kvůli nečinnosti soudů stalo, způsobily u poškozených rodičů značnou frustraci (vzpomeňme například kauzy Chlopčík, Štaidl, Fiala). Mají i negativní společenský dopad na další rodiče, které znejisťují v otázce, zda je stát schopen ochránit jejich vazby k dětem proti případné zlovůli druhého rodiče.

Exekuce je jistě trauma v životě dítěte, které ovšem, jak je vidět, může i velmi rychle odeznít. Čím dříve se provede, tím méně je dítě ještě zmanipulované a tím lépe situaci překoná.

Naopak, pokud by k ní nedošlo vůbec, rozvinutí SZR by pro dítě znamenalo celoživotní psychické následky zmiňované výše, končící někdy i v psychiatrické léčebně. Léčba SZR přitom není jednoduchá a u nás není ani příliš rozvinutá. Ke způsobům léčby MUDr. J. Jedlička, CSc. uvádí:

„Těžké formy SZR vyžadují oddělení dítěte od programujícího rodiče a jeho zařazení do programu reintegrace v rámci lůžkového zařízení. Psychoterapii provádí odborník na SZR, léčba může trvat dva až tři měsíce. Bezpodmínečně je třeba zamezit další indoktrinaci ze strany programujícího rodiče a zajistit, aby dítě po návratu z reintegračního pobytu nebylo znovu psychicky manipulováno.“

Neusnout na vavřínech

Je proto potřeba myslet i na to, že ani exekucí dítěte řešení problému nekončí, ale začíná. S dítětem by měla být zahájena odborná terapie, která bude odpovídat stupni rozvoje SZR.

Zároveň by měl soud posoudit, zda je programující rodič vůbec schopen a ochoten změnit své chování, a v závislosti na tom rozhodnout o budoucím rozdělení výchovy dítěte mezi rodiči. Dostatečný prostor mu k tomu dává např. § 27 odst. 2 zákona o rodině:

„Bránění oprávněnému rodiči ve styku s dítětem, pokud je opakovaně bezdůvodné, je považováno za změnu poměrů, vyžadující nové rozhodnutí o výchovném prostředí.“

Psáno pro Psychologie.cz

...
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on vk
Vk
Share on email
Email
Share on print
Print

Sdílejte!

Související články

Liga otevřených mužů: „Je ostudou, že jsme nepřijali Istanbulskou úmluvu“

Stridavka.cz – Včera se v Poslanecké sněmovně za hojné účasti našich poslanců konal kulat ...

Homosexuální manželství na oltáři politických her

Aliance pro rodinu – Kolem půl páté mi 16. 5. 2023 začal zvonit telefon. Telefonáty a sms ...

MPSV chce vyplácet náhradní výživné čtyři roky místo dvou

Stridavka.cz – Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) předložilo ostatním resortům k ...

Výzva k odmítnutí Istanbulské úmluvy

Konzervativní strana – Vážený pane premiére, vážené paní ministryně, vážení páni ministři ...

7 Responses to “Exekuce dítěte: bolestivá, ale nutná”

  1. Odpovědět
    Já
    5. 4. 2011 at 8:50

    smajlík 13kdože to tady psal, že syndrom zavrženého rodiče neexistuje?

  2. Odpovědět
    chlap
    5. 4. 2011 at 9:05

    chvíli mi o tom, že neexistuje říkejte, přijďte ke mě, když mohu mít dítě na “návštěve u tatínka” – ono vám to svými ústy, jak mu to vysvětluje maminka řekne samo – já budu pouze mlčet a vy můžete poslouchat…a udělám vám k tomu i kafe…. smajlík 5

  3. Odpovědět
    X
    5. 4. 2011 at 9:12

    když vám dítě řekne: táto já za tebou přijedu, když to dovolí maminka, když to nedovolí tak nepřijedu, no…… smajlík 5 …tak vážení a co mi na to řeknete?….pracovnici OSPOD nic takového nějak nezajímá, matka funguje a stará se o dítě…. smajlík 5 …ještě aby nefungovala, když požaduje 20 tis. výživné…. smajlík 5 ….. dokud naše děti nezahubí “rakovina” budeme stále lhostejní k potížím druhých a pouze se zmůžeme na to psát, jak je nemorální exekuce dítěte atd…. smajlík 5 …je mi z českého národu opravdu na bl….. smajlík 6

  4. Odpovědět
    Já ad chlap
    5. 4. 2011 at 11:52

    mam vlastní “tlumočníky”kteří mi řeknou, co maminka říká o tatínkovi. Naštěstí už jsou ve věku, kdy si nenechají jen tak něco nakukat. Žel, čím menší dítě tím lepší ovlivnitelnost a zmatek v dětské dušiščce. .

  5. Odpovědět
    chlap
    5. 4. 2011 at 13:32

    ad Já – souhlas, zde se jedná o dítě v mateřské školce…o to je to větší hnus s čím se musí srovnat…. smajlík 6 ….a ještě větší hnus, že jsou v tomto matky ještě podporovány….to je jako stavění koncentračních táborů a vysvětlování, že přece stavíme obytné domy pro lidi co nemají kde žít…. smajlík 5 ..to dá rozum přeci, i takto se dají zvěrstva hlou…. stádům lidí bez mozku a názoru prezentovat…. smajlík 5

  6. Odpovědět
    Allan
    5. 4. 2011 at 19:44

    Díky za tyto doplňující informace. Výborně napravují nevhodný dojem, který taúčelová reportáž ponecháním expresivních scén bez takového doplňujícího komentářemohla u neznalých osob vyvolat.Otec udělal dobře, že zveřejnil svoje prohlášení.

  7. Odpovědět
    Chlap
    5. 4. 2011 at 21:10

    ad Allan – bohužel právě ona takovéto reakce vyvolala, díky neznalostí faktů a souvislostí, čemuž nasvědčuje obsah diskuze u článku… smajlík 6

Okomentovat Zrušit odpověď na komentář

Oblíbené
Nejnovější
  • Nenecháme se zastrašit

    21. dubna 2022

    Tohle musí Ursula Leyenová vědět

    31. ledna 2023

    Ochráníme naše děti před degradací a degenerací ...

    23. února 2023

    Spor o péči. Dceru odtrhli policisté od matky přím ...

    16. května 2023
  • Tatínkové na rodičovské dovolené

    2. června 2023

    Děti zažívající násilí v rodinách hledají pomoc ta ...

    1. června 2023

    Ústavní soud: Účast otce u porodu spadá do základn ...

    31. května 2023

    O tom, jak díky nám soud zrušil své rozhodnutí o z ...

    30. května 2023

Kalendář příspěvků

Červen 2023
Po Út St Čt Pá So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
« Kvě    

Vyhledávání

Nejnovější komentáře

  • Tomas: Děti zažívající násilí v rodinách hledají pomoc také u ombudsmana
  • Bruno: Děti zažívající násilí v rodinách hledají pomoc také u ombudsmana
  • Bruno: Děti zažívající násilí v rodinách hledají pomoc také u ombudsmana
  • Lubomír Balvín: Děti zažívající násilí v rodinách hledají pomoc také u ombudsmana
  • Lubomír Balvín: O tom, jak díky nám soud zrušil své rozhodnutí o zákazu styku rodiče s dětmi

Anketa Střídavky

Máte děti? Kdo o ně pečuje?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Rubriky na webu

  • Úvahy a komentáře (382)
  • Odborné články (338)
  • Vaše zkušenosti (212)
  • Fungování institucí (179)
  • Zahraniční zkušenosti (132)
  • Zákony, judikáty, vzory (153)
  • Výchova dětí (318)
  • Akce a aktivity (171)
  • Starší nezařazené (1 375)
  • Ostatní (17)
Copyright © 2018 Aleš Hodina info@stridavka.cz
  • Výživné
  • Tátové
  • Ospod
  • Soudci
  • Cochemská praxe
  • Dětská revoluce
  • Domácí násilí
  • Krajský soud v Plzni
  • Hodina změny
  • Prodej obrazu