Mgr. Jan Ziegler
Tak nám nový premiér Bohuslav Sobotka našel novou ministryní práce a sociálních věcí. Má ji být za ČSSD Michaela Marksová Tominová, mimořádně zaťatá bojovnice za tzv. ženská práva. To je ovšem velké nebezpečí pro naše rodiny, protože ona je jako nepřítel skutečné svobody chce zničit.
Ne, že bych se chtěl vracet do dob minulých, kdy ženy neměly žádná práva a nemohly třeba ani dědit. Jenomže velice škodlivá je i opačná krajnost – radikální feminismus, který likviduje otevřenou snášenlivou společnost a svobodné rozhodování lidí. A právě vášnivou stoupenkyní tohoto směru je paní Marksová Tominová. Připomenu jenom jeden její šílený nápad, který by nařizoval povinnou mateřskou dovolenou mužů. S tím naštěstí nesouhlasili ani mnozí sociální demokraté, takže tento nesmysl zapadl, ale dokazuje to, čeho je dotyčná schopná.
Nemám nic proti tomu, když se v rodině manželé spolu dohodnou, že na mateřské zůstane muž. Ale takové rozhodnutí musí být výsledkem svobodné vůle obou – otce i matky, a nikoliv hloupého státního rozkazu. Výchova dětí je záležitostí rodičů a jen oni mají právo rozhodovat, jak bude vypadat.
Každopádně by však bylo zločinné, kdyby nějaký zákon nařizoval, že i muž musí jít na manželskou dovolenou. To by navíc mohlo rodinu ekonomicky poškodit, pokud by manžel s vysokým výdělkem musel zůstat doma.
Docela se děsím toho, že paní Marksová Tominová začne stanovovat kvóty, kolik má být hornic, strojvůdkyň, zámečnic, případně pro změnu zdravotních bratrů, uklízečů, prodavačů atd. Jestliže ale soudružka ministryně začne prosazovat nějaké nesmysly, pak musí následovat rázný občanský odpor!
Převzato z ZIEGLER.BLOG.IDNES.CZ. Z pohledu redakce doplňujeme, že výtky uvedené v článku jsou samozřejmě vážné, ovšem za ještě nebezpečnější z hlediska rodiny považujeme podporu, kterou Michaela Marksová Tominová projevuje samoživitelkám a umělému oplodnění osamělých žen.
21. 1. 2014 at 13:49
Berte to pozitivně. Už se těším, jak paní Leninová pošle Niku fárat do dolů nebo za bagr, aby se cítila rovnoprávná. Konečně pak feminacistky dosáhnou svého štěstí a věřte, že bude klid, všechny tam totiž zhebnou.
21. 1. 2014 at 16:30
Autor dezinterpretuje – nikdo nikde na světě rodičovskou mužům nenařizuje. Progresivní země od kterých bychom se měli učit (např. Švédsko) však pouze alokují část dávek, které lze v souvislosti s péčí o dítě čerpat pro druhého partnera. Takže nikdo vás nevytáhne z práce a nenařídí vám se starat o dítě, jen stát rodiče tímto motivuje, aby se alespoň na pár týdnů v péči vystřídali a získali tak určité peníze navíc.
Ty keci o „povinné rodičovské pro muže“ z toho udělali hloupí novináři a je mi líto, že takové články střídavka nekriticky přejímá.
21. 1. 2014 at 16:44
Máte i nemáte pravdu. Rodičovská pro muže je „nařízena“ rodině prostřednictvím dávek. Nepůjdeš na rodičovskou? Nedostanete dávky, jež jiná rodina, která se podvolí, dostane. Za socialismu (ke kterému se takto pomalu vracíme) také nebylo nařízeno, aby lidé chodili k volbám. Ale 99 % jich chodilo, protože jinak by měli problémy. Zde se zřejmě inspirovali socialisté dnešní. Ale samozřejmě, nikdo nikomu nic nenařizuje…
21. 1. 2014 at 17:20
Ženy mají tu vlastnost, že vzbuzují u muže pocit viny, aby ho mohli ovládat. A umí to. A dělají to před manželstvím, v době manželství, v době rozvodu i po rozvodu. A i tady v této diskusi se o to snažila Nika. My muži se často necháváme ovládat i v době rozvodu a tak zbytečně přijdeme o majetek a o děti. Pokud prozřeme a po rozvodu se nenecháme ovládat, tak začnou ženy tvrdit to, co tady tvrdila Veronika.
21. 1. 2014 at 18:33
Nechápu jak to s tím socialismem dávek myslíte. Proč vám to nevadí třeba u mateřské? Pokud se rodiče vystřídají a mají rozdíl v platech, tak na tom mohou významně vydělat. Pokud otec dobře vydělává a na mateřskou jde matka studentka/bez příjmu tak dostane pendrek. Pokud se prohodí, tak mohou mít až 28 000,- měsíčně. To vám nevadí?
Já v tom socialismus nevidím – prostě by rodičovská nebyla individuální dávkou na „dítě“, ale nárokem obou rodičů.
Jestli je někde socialismus tak je to třeba v tom, že rodičovskou dostávají všichni stejnou, bez ohledu na to, kolik do systému pojištění odvádějí. Samozřejmě to od péče demotivuje rodiče s vyšším příjmem.
21. 1. 2014 at 20:57
Martine, máte v tom nějaký zmatek. U mateřské se rodiče nevystřídají, ta je dána v délce několika týdnů pouze matce. Pokud jde o rodičovskou a rodičovský příspěvek, ten není vůbec závislý na platu, ale na délce rodičovské. A pokud myslíte úlevu na pojištění, ta je sice hezká, ale počítejte, co je v případě rozdílu v platech lepší. Vydělat třeba 100 000 měsíčně a zaplatit 30 000 na pojistném, nebo ušetřit 30 000 na pojistném, ale nevydělat 100 000?
22. 1. 2014 at 1:54
No ona už nám to feministka na ministerstvu vysvětlí. Zkrátka tatínek bude hoblovat v práci i doma, až se z něj bude kouřit a až se majitelce dítěte znelíbí – tak bude platit výpalné do úmoru těla i duše. Lhostejno zda-li byl na rodičovské dovolené nebo ne.
A věřte nebo ne, já na rodičovské s dítětem byl. A bylo to fajn, bez problémů zvládnutelné a zvládnuté, ke spokojenosti celé rodiny. Dnes je mi to připisováno k tíži „zločinů které jsem spáchal“ k odůvodnění naplnění kapes rozvodového právníka manželky.
22. 1. 2014 at 14:06
Střídavko – na odborném serveru bych od jeho zakladatele očekával v diskuzi alespoň základní znalosti. Nebo alespoň průběžně číst vlastní diskusní fórum, kam jsem to již několikrát psal… Samozřejmě, že se na mateřské mohou vystřídat. To je možné na základě dohody podle § 32 odst. 1 písm. e) zák. č. 187/2006 Sb. Otec nastoupí na rodičovskou, ale je na něj převedena peněžní pomoc v mateřství. Stačí vyplnit tento formulář: http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/07E3C911-3951-40CB-B347-FA31108C7C43/0/89_624_8I_2012_2_AW.pdf
No a pak se samozřejmě >znovu< vypočte výše té mateřské (PPM) a to může být až 28 000 měsíčně. Jinak se nejdená o pouhých „několik týdnů“ ale o 28 resp. 37 týdnů., (vícerčata). Úvahu o pojištění vůbec nechápu. Já vidím socialismus v tom, že přestože vysoce výdělečná osoba platí mnohonásobně vyšší odvody, tak rodičovskou dostanou všichni stejnou.
22. 1. 2014 at 21:20
Martine, díky za upřesnění ohledně mateřské. Podstata připomínky ohledně pojištění spočívala v tom, že nedává smysl ušetřit platbu sebevyššího pojistného, pokud tím člověk ztrácí plat, který je několikrát vyšší než toto pojistné.
23. 1. 2014 at 11:58
Sorry s tím pojištěním to nechápu. Moje výhrada k socialismu spočívala v tom, že každý dostane na rodičovské stejnou částku (220 tisíc). Rozdíl je jen v délce vyplácení. Je to tedy trochu jinak, než píše Střídavka („Pokud jde o rodičovskou a rodičovský příspěvek, ten není vůbec závislý na platu, ale na délce rodičovské“). Ano není závislý na platu ale ve finále všichni dostanou stejně – jde jen o to jak „rychle“ vám stát peníze naposílá.
Tato rovnost samozřejmě odrazuje ty, kteří vydělávají více od toho, aby na tu rodičovskou šli – pokud půjde vysoce příjmový rodič půjde na rodičovskou, tak samozřejmě přichází o plat, ale je podstatné jak vysoká ta ztráta bude a na kolik ji dovede systém kompenzovat a motivovat rodiče k osobní péči.
Další věcí je, že by takto stát nastartoval změnu podvědomí – dnes je otec jdoucí na rodičovskou zaměstnavatelem vnímán jako exot, potížista a ulejvák. U matek se to samozřejmě považuje za něco normální.
Každopádně si myslím, že zavést systém, který by se více přiblížil třeba švédskému modelu by rozhodně bylo přínosem. Demagogie o tom, jak bude „rodičovská pro muže povinná“ do této debaty opravdu nepatří.
Pro doplnění:
—
In Sweden, parents are entitled to 480 days of parental leave when a child is born or adopted. This leave can be taken by the month, week, day or even by the hour. Women still take most of the days – in 2012, men took about 24 per cent of parental leave.
For 390 days, the maximum parental allowance is SEK 946 (EUR 105.0, USD 137.0) a day, as of 2013. For the remaining 90 days, the daily allowance is SEK 180. Sixty days of leave are allocated specifically to each parent, and cannot be transferred to the other. In addition, one of the parents of the new-born baby gets 10 extra days of leave in connection with the birth or 20 days if they are twins.
Parents who share the transferable leave allowance equally get a SEK 50 daily bonus for a maximum of 270 days.
—