JáRodič.cz
–
Přestože letos sněhu zatím moc nebylo, milovníci zimních radovánek z řad dětí i dospělých stále doufají, že se bílá nadílka konečně objeví a aspoň chvíli vydrží, aby se na ní mohli vydovádět. A nikoho nepřekvapí asi, že na sněhu se toho dát podniknout skutečně hodně. V dnešním příspěvku jsme pro vás připravili několik tipů, a to samozřejmě nejen na zimní sporty a zimní radovánky, ale představíme vám i hry (nejen) pro děti, které se dají hrát právě ve sněhu. Příjemné čtení.
Zimní sporty a radovánky
Ke klasickým zimním sportům a radovánkám patří:
- Sáňkování, bobování, jízda na lopatě či igelitu
- Lyžování – běžky i sjezdovky – nevíte, jak děti naučit lyžovat? Informace právě na toto téma naleznete v příspěvcích redakce JáRodič.cz s názvem „Kdy a jak naučit dítě lyžovat“ a „Kdy naučit dítě na běžkách„
- Snowboard
- Bruslení – v článku redakce s názvem „Kdy a jak naučit dítě bruslit na ledě“ naleznete tipy, jak na to
- Snowtubing – sjezd na velké duši z pneumatiky nebo ve speciálním gumovém člunu
Jak děti venku zabavit
Pokud už omrzí zimní sporty je na čase vymyslet pro děti nějakou jinou zábavu. Ke klasikám patří stavění sněhuláka. Zkusit můžete i soutěž o nejhezčí postavu, domeček, zvíře či jiný výtvor ze sněhu.
Máte-li chuť a čas, pak určitě stojí za to zkusit postavit iglú. Není to úplně snadná záležitost a člověk musí vědět, jak na to. Nejdříve je třeba vybrat vhodné místo – mělo by být rovné a v okolí by mělo být dostatek vhodného sněhu. Pak se vyměří půdorys (kruhový tvar) a začnou se „vyrábět“ kvádry ze sněhu. K tomu je třeba buď pila, anebo aspoň lopata. A je čas stavět. Kvádry se musí pokládat tak, aby se postupně iglú nahoře zužovalo a uzavíralo. Při stavbě nezapomeňte na vstup (může to být klasický otvor, anebo tunel).
A pokud se vám zrovna nechce věnovat tolik času stavbě iglú, určitě se dá postavit i jiný úkryt (vyhloubit jámu a podobně). Fantazii se v tomto případě meze nekladou. Jen pozor na bezpečnost.
A je čas na hry
I ve sněhu se dají hrát zajímavé hry. A zde je několik slíbených tipů:
- Hledání předmětů na/ve sněhu – ke hře lze využít louku, dá se hrát ale i v terénu. Vždy by ale měl být vymezen prostor, ve kterém se bude hrát. V tomto prostoru je fajn z jednoho místa rozhodit předměty, které budou hráči hledat (pokud je budete jednotlivě ukrývat, povedou k nim stopy ve sněhu a hráči budou mít usnadněné hledání. Samozřejmě to nevadí v případě, kde je na daném místě už sníh hodně porušen). Lze hledat třeba šišky, ale i plastové kelímky, víčka a podobně (možností je nepřeberně).
- Koulování – lze hrát různými způsoby. Jedním z nich je ten, že každý hraje proti každému, tedy snaží se koulí zasáhnout soupeře – ten pak ze hry automaticky vypadává. Další možností je rozdělit děti (dospělé) na dvě družstva, která hrají proti sobě. Vymezí se dvě pole a družstva se v hodech střídají. Zasažený hráč vypadává.
- Na honěnou – buď se dá hrát klasická hra, ale mnohem zajímavější je vyšlapat či vyhrabat na louce či v terénu cestičky, které budou sloužit jako herní pole – všichni hráči se budou pohybovat jen po těchto cestičkách. Pravidla jsou pak taková, že jeden hráč honí ostatní a snaží se je chytit, respektive předat jim „babu.“ Těžší je to v tom, že „babu“ smí předat jen hráči pohybujícímu se ve stejné uličce. Přeskakování a natahování do jiných uliček není povoleno
- Válení sudů – kdo by neznal válení sudů z kopce dolů. Dají se ale válet i na rovině. Hodnotit se může čas (kdo byl nejrychleji dole), vzhled vytvořené „silnice,“ její délka, popřípadě může být úkolem vytvořit co nejvíce zákrut a podobně
- Soutěž o nejhezčí obtisk – tzv. andělíčci či jiné zajímavé tvary
- Zimní olympiáda – oblíbená hra snad všech dětí. Zařadit můžete třeba následující disciplíny:
- Házení koulí
- Skok do dálky
- Běh
- Hod koulí na cíl
- Jízda na saních, igelitu, lopatě a podobně
Možností je ale samozřejmě mnoho. Záleží jen na vás, co vyberete.
Závěr
Máte rádi zimu? Jezdíte pravidelně s rodinou na hory? Které zimní sporty provozujete s dětmi? A jakým zimním radovánkám se nejčastěji věnujete? Už jste letos postavili s dětmi sněhuláka? Máte nějaké oblíbené hry na sněhu? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat