• Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
  • Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
DomůI tatínkové se přece starali o děti
Předchozí v této kategorii Další v této kategorii

I tatínkové se přece starali o děti

15. srpna 2018

Ing. Aleš Hodina, dr. h. c.

„Kdo má největší zásluhu na tom, že dneska máme ekonomicky aktivní lidi, kteří jsou schopni slušně financovat tento stát? To jsou ty matky, které vychovaly ekonomicky aktivní děti.“

Tak v Českém rozhlase argumentoval senátor Miloš Vystrčil (ODS), když obhajoval svůj návrh zvýšit o 1000 korun důchody těm, kdo jsou důchodci už aspoň 25 let. Matky, které odcházely do důchodu dříve než muži, by tak mohly i dříve dosáhnout na jeho zvýšení.

S touto argumentací nemohu souhlasit. Chceme-li ocenit rodiče, kteří vychovali ekonomicky produktivní děti (a to je správná myšlenka), pak to rozhodně nebyly jen matky. Na výchově dětí se podíleli oba rodiče – zvláště v dřívější době, kdy rozvodovost byla mnohonásobně nižší než nyní. I v případech, kdy otec chodil do práce a matka zůstávala s dětmi, neměla pouze ona zásluhu na tom, že dnes jejich potomci odvádějí státu daně a odvody. To, že se mohla o děti starat doma, bylo totiž obvykle možné jen díky penězům vydělaným otcem. Bez nich by nepracující matka i děti živořily, skončily mezi spodinou (dnes mezi příjemci sociálních dávek) a pro stát by nebyly přínosem, ale zátěží.

Genderová nerovnost – ale v čí prospěch?

Je pravdou, že ženy, které byly nějakou dobu na mateřské dovolené a poté dříve odešly do důchodu, měly nižší vyměřovací základ a tedy i nižší důchody. Podle České správy sociálního zabezpečení je dnes průměrná výše starobního důchodu u mužů 13 076 korun a u žen 10 758 korun. Rozdíl činí 2 318 Kč měsíčně. Za 15 let pobírání důchodu to je – na první pohled závratných – 417 240 Kč, o které dostane muž více.

Zapomíná se ale, že tím, jak ženy odcházejí a i dříve odcházely do důchodu v nižším věku, ve skutečnosti dostanou od státu za svůj život mnohem více. Pětasedmdesátiletá žena, která šla do důchodu o 5 let dříve než stejně starý muž, za těchto 5 let inkasovala od státu – přepočítáno na dnešní důchody a cenovou hladinu – 645 480 korun navíc. Po dalších patnácti letech pobírání důchodu o něco nižšího, než kolik pobírá muž (viz minulý odstavec), se tento rozdíl samozřejmě zmenší. Stále ale činí celých 228 240 Kč, o které stát zaplatil ženě více než muži.

To už se ale dostáváme na hranici délky dožití mužů. Průměrný muž v tomto věku umírá, průměrná žena jej přežije téměř o 6 let a po celou tuto dobu dále pobírá od státu důchod. Ten jí tak vyplatí o dalších 774 576 korun více než (nyní již nežijícímu) muži.

V průměru tedy důchodkyně za svůj život obdrží od státu – od nás všech – o milion korun více než důchodce. A to při stejných nebo nižších odvodech na důchodové zabezpečení. Jakákoliv úprava, která by dále zvýhodňovala ženy na úkor mužů, by tak jen zvyšovala nerovnost mezi nimi.

Budiž ke cti panu senátorovi Vystrčilovi, se kterým jsem po skončení rozhlasového pořadu osobně hovořil, že tyto argumenty alespoň částečně uznal. Jak se to projeví v jeho legislativních návrzích, však ještě uvidíme.

...
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on vk
Vk
Share on email
Email
Share on print
Print

Sdílejte!

Související články

Předběžné opatření jako nástroj stabilizace poměrů nezletilých dětí

Mgr. Michaela Sigmundová, Ph.D. – Jak řešit situaci, když rodič odejde ze společné domácn ...

Slábne v ČR mezigenerační přenos rozvodu? (2. část)

Mgr. Marcela Trávníčková, prof. Martin Kreidl, Ph.D. – Použitá statistická procedura K an ...

Slábne v ČR mezigenerační přenos rozvodu? (1. část)

Mgr. Marcela Trávníčková, prof. Martin Kreidl, Ph.D. – Is There a Declining Trend in the ...

Láska kanibalská

MUDr. Miroslav Plzák, CSc. – Je odborně označována jako láska hysterická, protože hysteri ...

10 Responses to “I tatínkové se přece starali o děti”

  1. Odpovědět
    stykac
    16. 8. 2018 at 10:51

    … rovnopravnost ihned. ani mesic navic. zadne chozeni po spickach. chcete rovnopravnost tak hned a se vsim.
    odstraneni diskriminace zen v kariere prave vede pres SP. umozni maminkam budovat karieru a tatinky pribrzdi. pak uz se jen tesim na ty zastupy drahych manazeru, ktere nahradi levnejsi a stejne kvalitni manazerky bez kvokvokvot, nebot ktery blazen by zamestnaval predrazene chlapy, ze.

  2. Odpovědět
    Jella
    16. 8. 2018 at 11:58

    Tak to stykači navrhněte, aby se odchod do důchodu srovnal teď hned. Proč ne? Stejně spousta žen do důchodu neodejde, takže jde jen o ty peníze. Co se týče odstranění diskriminace pomocí SP, no ne všichni lidé jsou rozejití. Také pořád budou těhotné ženy a po porodu není sice nezbytné, ale účelné, aby se o dítě starala matka, takže prostoru pro diskriminaci dostatek. Také je otázka, jestli otcové ze SP neuhnou a opravdu se postarají o polovinu všeho až do dospělosti dítěte. Vaše poznámka, že drahé manažery nahradí levnější manažerky otvírá další problém. Některá zaměstnání jsou se SP neslučitelná, tedy pokud nechcete, aby dítě vychovávala chůva. To už je snad lepší ta matka.

  3. Odpovědět
    2jella:
    16. 8. 2018 at 12:07

    “…a bezdětné ženy …”

    … a zeny s detmi by mely chodit do duchodu driv proc ??

  4. Odpovědět
    Tomáš J.
    16. 8. 2018 at 12:25

    Tuleňovi – samozřejmě, že střídavka je nejdůležitější v boji za odstranění diskriminace, ale ony i ty další opomíjené diskriminace jsou důležité. Vytváří se tím komplexní obraz ubližovaných chudinek žen, které je třeba chránit, přitom ony mají radost z dětí, zajištěné dlouhé leháro na mateřské (hlavně ČR ve srovnání se západem), garanci nadřazenosti při rozvodu, až donedávna dřívější důchod, do toho občas nějaké ženské kupé ve vlaku, vyhrazené plavání jen pro ženy a stále slyšíte, jak je třeba nerovnost žen odstraňovat. Ono se to musí vzít komplexně. Nechtěly jste děvčata patrirchát? Fajn. Tak absolutní rovnost ve všem, včetně péče o děti a vojny. Jakmile mají feminy pustit nějakou výhodu, nejde to. Všechny rozvody jsou individuální, zájem dítěte, znáte ty bláboly. Jak se začne mluvit o branné povinnosti, najednou jsou všechny feminy slabé ženy a potřebují ochranu. Prostě buď patriarchát se vším všudy nebo rovnost se vším všudy, ale žádné spojování výhod z obou systémů pro feminy.

  5. Odpovědět
    Jella
    16. 8. 2018 at 13:01

    Tomáši a jak s dětmi, jak se podělíte o těhotenství. Stále tady čtu, že se feministkymýlí, když chtějí rovnost, že je to nemožné. Ony to tedy netvrdí, jen nechtějí, aby ženy byly lidé druhé kategorie jenom proto, že mají děti. Vy si tu rovnost představujete tak, že ženy budou muži, ale proč. Nemohli by být muži ženy?

  6. Odpovědět
    tulen
    16. 8. 2018 at 13:36

    2 jella – rovnost neznamena, ze musi muzi a zeny delat vse stejne. Ze muz ma byt tehotny, ze zena ma mit erekci. Rovnost neznamena povinnost vzit do zamestnani nekoho kdo dane zamestnani neni schopen vykonavat, rovnost neznamena platit lidem za ruzne vykony stejne.Rovnost je neuprednostnovani kohokoli kvuli pohlavi, barve pleti, atp.

    Opet se tedy ptam, proc by zeny co dite mely mely chodit do duchodu driv, nebo obecne, proc by zeny mely chodit driv? Pokud by bylo napr. statisticky prokazano, ze drive umrou, NENI to diskriminace, ma to racionalni duvod s pohlavim souvisejici. Pokud zeny maji prumerne mensi platy, NENI to diskriminace, opet, ma to racionalni duvod, jsou statisticky casteji doma s detmi, vic na nemocenske, atd. Pokud by zena ve stejnem podniku na stejne pozici zvladajici sejnou praci mela plat mensi, JE to diskriminace. To jen abychom si rozumneli.

  7. Odpovědět
    Tomáš J.
    16. 8. 2018 at 13:52

    Jello, muži se podílí na těhotenství tím, že žena má různé výhody, v tomto případě zcela oprávněné. Ze zdravotního pojištění, placeného rovněž muži má veškerý servis včetně sakra drahých vychytávek typu epidurál. Ze sociálního pojištění (především z odvodů mužů) má pohodlný život s dítětem doma, při rizikovce i během těhotenství. Co více byste chtěla? Před sto lety ženy rodily na poli nebo ve stáji a o nějakém čistém sále s vanami, míči nebo epidurálem se jim ani nesnilo. Hned po šestinedělí se šlo makat. Řekl bych, že evropští muži pro klidné těhotenství a rané mateřství svých žen udělali dost, srovnejte to s Afrikou.

  8. Odpovědět
    jella
    16. 8. 2018 at 14:19

    Já Tomáši nechci nic, to vy jste hlásal absolutní rovnost tak, že se z žen stanou muži. Proto jsem se ptala, jestli by se z mužů nemohli raději stát ženy. To je totiž stejný nesmysl. To že ve všem vidíte stěžování a požadavky není moje vina.
    Tuleni, na stejný odchod do důchodu se neptejte mě, několikrát jsem psala, že si myslím, že je to diskriminace, kterou ale nelze odstranit skokem. Proč a kdy to vzniklo, nevím.

  9. Odpovědět
    stykac
    16. 8. 2018 at 14:36

    predelavat zenu na muze a muze na zenu je nesmysl. na tom se asi shodneme. tim to ale konci.
    nesouhlasi-li zeny s patriarchatem, musi nest nasledky, priroda to tak proste zaridila.
    chteji-li rovnost, pak take s nasledky.

    ad tehotenstvi) naprosty souhlas, ze muzi ucinili zenam tehotrnstvi maximalne bezpecne a co nejkomfortnejsi a ze se podili vlastni drinou na tom, aby zeny tehotenstvi prezily, ty to jen jaksi opominaji, ostatne jako veskery ostatni komfort, ktery jim dava dnesni civilizace v drtive vetsine zarizena maskulinni pulkou sveta.

    ad platy) znovu se ptam proc nejdou vsichni ti ptedrazeni manazeri na dlazbu a jejich misto nevezmou ty levnejsi a kvslitnejsi manazerky.

    ps: jinak jello diky za diskusi, jsme radi ze tu jsi a mozna jsi i hezka inspirujici zena, pro kterou treba nejaky chlap vymysli to nejake udelatko jako pracka, susicka, miktovlnka, vysavac apod.

  10. Odpovědět
    tulen
    16. 8. 2018 at 14:48

    Kde Tomas hlasal neco takoveho, v tom smyslu v jakem to Ty predkladas?
    Ale vzdyt to tak je, rozdily mezi pohlavimi se stiraji. Z muzu se stavaji zeny, z zen muzi. Samozrejme v uvozovkach. A ruku v ruce s tim jde pozadovana opravdova rovnopravnost. Nemam problem uvarit, vyprat, uklidit … soucasne ale ocekavam, ze fyzicky podobne vybavena partnerka nebude mit problem vzit do ruky krumpac. Uz davno (az na vyjimky) nejsou muzske role, zenske. Samozrejme, pokud se partneri dobrovolne oba dohodnou jinak, maji na to PRAVO. Rovnopravnost neznamena ze muz musi varit. Ze zena musi spravit auto. Rovnopravnost znamena ze muz nemuze po zene vareni pozadovat jako jeji povinnost, ona po nem spraveni auta, nebo vykopani vodovodu.

Okomentovat Zrušit odpověď na komentář

Oblíbené
Nejnovější
  • Nenecháme se zastrašit

    21. dubna 2022

    Tohle musí Ursula Leyenová vědět

    31. ledna 2023

    Ochráníme naše děti před degradací a degenerací ...

    23. února 2023

    Spor o péči. Dceru odtrhli policisté od matky přím ...

    16. května 2023
  • Návrh ministerstva spravedlnosti na změnu občanské ...

    26. září 2023

    Matka nechala pětiletou dceru oslepnout. Soud jí p ...

    25. září 2023

    Co dělat, když dítě nespí

    22. září 2023

    Ministerstva, Evropská komise a UNICEF spolupracuj ...

    21. září 2023

Kalendář příspěvků

Září 2023
Po Út St Čt Pá So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
« Srp    

Vyhledávání

Nejnovější komentáře

  • Lubomír Balvín: Jak nepřijít o dítě?
  • Lubomír Balvín: Jaké články chcete?
  • ForU: Jak nepřijít o dítě?
  • tulen: Jak nepřijít o dítě?
  • Tomas S.: Jak nepřijít o dítě?

Anketa Střídavky

Máte děti? Kdo o ně pečuje?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Rubriky na webu

  • Úvahy a komentáře (399)
  • Odborné články (342)
  • Vaše zkušenosti (221)
  • Fungování institucí (188)
  • Zahraniční zkušenosti (143)
  • Zákony, judikáty, vzory (161)
  • Výchova dětí (334)
  • Akce a aktivity (175)
  • Starší nezařazené (1 375)
  • Ostatní (19)
Copyright © 2018 Aleš Hodina info@stridavka.cz
  • Výživné
  • Tátové
  • Ospod
  • Soudci
  • Cochemská praxe
  • Dětská revoluce
  • Domácí násilí
  • Krajský soud v Plzni
  • Hodina změny
  • Prodej obrazu