Mgr. Tomáš Zdechovský
Ve svých nedávných vyjádřeních jsem několikrát velmi ostře kritizoval norský Barnevernet. O děsivém chování norské sociálky už toho bylo napsáno hodně, ale zameťme si také před vlastním prahem. Nemusíme chodit příliš daleko, protože zdaleka nejen v Norsku, ale také v Česku najdeme instituci, jejímž oficiálním posláním je sice péče o „blaho dětí“. Ve skutečnosti však spíše škodí rodičům i samotným dětem.
Abychom byli spravedliví, tak je třeba dodat, že i v OSPODu najdeme řadu lidí, kteří dělají svou práci dobře a patří jim za to dík. Bohužel je zde bohužel i spousta absolutně neschopných, kteří podkopávají dobrou pověst celé této instituce. A co je ještě horší, přidělávají řadě rodičů (zejména otců) vrásky na čele. V konečném důsledku se tak největší obětí OSPODu stávají děti.
Kdo to nezažil, nepochopí
Následující příhoda je více než výmluvným případem podvodného jednání a naprosté neschopnosti této instituce. Sociální pracovnice z OSPODu mě měla navštívit 6. října 2014 jednoho muže, který si zažádal o změnu výchovy dětí u soudu. Přestože dotyčný se prokazatelně zdržoval v místě bydliště, měla mu sociální pracovnice zanechat ve schránce vzkaz, aby se ozval, protože se na něj nedozvonila.
Člověk, který měl mít co dočinění s OSPODem, ale žádnou výzvu ve své schránce nenašel. Přístup ke schránkám je totiž zamčený dveřmi, k nimž by musela mít klíče. Je tedy téměř jasné, že si pracovnice OSPODu celou záležitost nejspíše vymyslela, a u soudu tvrdila, jak otec nespolupracuje. Sociální pracovnice přitom měla prokazatelně na zmíněného na člověka telefonní kontakt. Nebylo by jednodušší domluvit se s ním po telefonu?
Výše uvedený případ jasně svědčí o naprosto nehorázném a zcela nekompetentním přístupu zaměstnankyně OSPODu, která nejen, že dotyčnou kontrolu neprovedla, ale u soudu chtěla vylíčit otce jako toho, kdo s úřadem nespolupracuje.
Chápu otce, kteří ztratili naději
To, co nyní popisuji, je ale pouze špičkou ledovce. Dovedete si představit případy, kdy nejde pouze o setkání s příslušným pracovníkem úřadu, ale o samotnou péči o děti? Chápu proto stovky otců, kteří se stali oběťmi doslova šikanózního jednání ze strany některých pracovnic OSPODu. Zažívají tahanice o své děti a jsou jim házeny klacky pod nohy, když jde o svěření dětí do péče.
Není divu, že si sociálka dokázala vybudovat mezi rodiči velmi špatnou reputaci. Je to veliká škoda, protože vím, že v OSPODu lze najít řadu lidí, kteří jsou ve svém oboru opravdovými profesionály a pomáhají rodičům ke vzájemné shodě. Bohužel, kvůli svým některým bezohledným a neschopným zaměstnancům má tato instituce velmi dobře nakročeno k tomu stát se „českým Barvevernetem“. Pevně věřím, že se tak však nestane.
Přeji hezký den a veselou mysl!
Převzato z ZDECHOVSKY.BLOG.IDNES.CZ
15. 12. 2014 at 2:17
Za své dlouholeté praxe, jsem zažil jen jednoho čestného pracovníka českého JUSTAPA. Byl ovšem během roku nekompromisně vykousán zažitými jedubabami. Zaplať Bůh, že pomohl alespoň několika tatínkům a jejich dětem.
Od té doby to jde zase ve starých osvědčených kolejích – aneb zlikvidujeme otce, jsme samy rozvedené a všichni jsou jen prudičové . prašiví psi.
15. 12. 2014 at 8:00
A jaké procento je tam těch „čestných a schopných“? 10%?
I kdyby tak každému je jasné že by jí vyštípaly. Chceš li s vlky býti musíš s nimi ……..
Mě jsou v patách již 5 let, jsou to lhářky a podvodnice, mám nahrávky z jednání které to dokazují, vyhrožují i písemně odebráním dítěte pakli že se s matkou nedohodnu. Dohoda = přijít o syna. jsou to opravdu lidské hyeny a hloupé tak že si své zlo ani nedokážou uvědomit.
Rozvod odstartovaly tím,že dopředu matce poradily že se může se synem odstěhovat a nejak se to pak udělá.
15. 12. 2014 at 9:28
Zamést si před vlastním prahem je pouze prvním bodem ke změně této feminacistické bašty na skutečně hájící práva dětí a rodičů. Málokdo zaznamenal novelu zákona o OSPOD účinnou už od 1.1.2013 (!!!), která těmto institucím nařizuje konat ve prospěch rodičů vychovávat své děti. Žádná změna od té doby nenastala, jak vidno z diskusí na tomto portálu.
15. 12. 2014 at 12:35
Mě osobně v případě norských dětí absolutně schází jakákoli zmínka médií o otci dětí, nebo o prožívání dětí samotných. Neustále jsme masírováni podáními o nešťastné matce, která jakoby zplodila neposkvrněna a jen na ní záleží, na nikom jiném. Celý norský případ odhaluje v celé nahotě neméně odporný český systém. Co se týká OSPODů, není nad vlastní zkušenost. Ten, kdo je zná, nepotřebuje nic vyprávět.
15. 12. 2014 at 13:35
Novelu zákona o OSPOD jsem zaznamenal, nastudoval a použil. Odměnou bylo mstivé jednání úřednic. OSPOD je možná tak dobrý pro kupčení s nezaopatřenými dětmi (pasťáky, adopce apod.), nikoliv však prospěšný při rozvodu, jen navádějí a podrží matku, jsou to křivé zrůdy, každý nechť okusí na vlastní kůži. Omlouvám se těm skutečně slušným 5%, já jsem na ně nenarazil.
15. 12. 2014 at 14:43
Nejen čtenář přede mnou, ale tisíce dalších potvrdí, že změna zákonů je naprosto k ničemu, protože ty opatrovnické zrůdy překroutí každý zákon, jak se děje z novelou zákona o soc. práv. ochraně dětí od 1.1.2013. Co ještě by tam mělo být, aby konečně ty lidské zrůdy hájily zájmy dětí a obou rodičů ?
Jedině změna systému by měla pomoci.
15. 12. 2014 at 20:57
Bohužel se neřídí zákony. A svoji úřední roli nezřídka zaměňují za poslání chránit mateřství.
Je třeba vždy se obracet na tajemníka úřadu nebo i na radního pro sociální věci.V radě obce a zastupitelstvu tolik žen nesedí. Je možné přijít i na zasedání zastupitelstva a přednést svoji stížnost.
Historické přehmaty se netýkají jen odebírání dětí otcům, ale i odebírání dětí rodinám jen proto, že sociální podmínky byly v rozporu s omezenými představami těchto úřednic. Jako kdyby až do poloviny 20. století děti nevyrůstaly v mnohapočetných rodinách bydlících v jedné či dvou místnostech bez topení, splachovacího záchodu, teplé vody..