JáRodič.cz
–
„Au, au, bolí mě bříško.“ Tak tuto větu si vyslechne od svého dítěte každý rodič a zpravidla v něm vyvolá obavy a starosti. Bolest břicha může být vyvolána různými příčinami, přičemž někdy není vůbec snadné zjistit, proč se objevila. Tento problém by neměl být nikdy podceňován, protože může ukazovat na nějaké závažnější onemocnění či potíže. A na co se má tedy dospělý zaměřit, když si dítě na bolest stěžuje? Kdy se vypravit k lékaři? A jak potomkovi ulevit? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku.
Proč bolí bříško
Bolest břicha může mít mnoho příčin. K těm nejčastějším patří:
- Kojenecká kolika – na toto téma se více dočtete v příspěvku Jak zvládnout kojeneckou koliku
- „Běžné“ nemoci – například virózy, angína, dětské nemoci – se všemi může být spojeno bolení břicha
- Stres, únava, starosti, strach – i děti mají své starosti, které by neměly být ze strany dospělých podceňovány
- Zavedení nových potravin do jídelníčku, změna jídelníčku – nové potraviny zavádějte postupně a sledujte, jak dítě bude reagovat. Stejně tak pozor při změnách jídelníčku.
- Zažívací potíže – záněty sliznice trávicího traktu, zácpa, průjem atd.
- Úraz břicha – pozor, bolest se může objevit i později
- Potravinové alergie, nesnášenlivost některých potravin – je třeba si všímat, kdy se bolesti objevují, zda se pravidelně opakují, co dítě jedlo
- Paraziti – zejména roup dětský – více informací naleznete v příspěvku Roup dětský
- Gynekologické potíže, nemoci močového ústrojí
Jak na bolesti břicha
Jak již bylo zmíněno, bolesti břicha mohou mít různé příčiny. Rodiče by se měli vždy pokusit nejdříve najít příčinu potíží. Bolest břicha by neměla být nikdy podceňována, ale je jisté, že pokud se opakuje vždy v případě, že má jít dítě do školky či psát písemku, pak původ bude někde jinde, než když dítě najednou chytnou křeče, má horečku, vypadá špatně atd. Je proto třeba zhodnotit celkový stav dítěte, zda se jedná o náhlou bolest, zda se objevily i další příznaky, o jakou bolest a v jakých místech se jedná a podobně.
A kdy vyrazit k lékaři? Samozřejmě vždy záleží na druhu bolesti, na celkovém stavu dítěte a na dalších faktorech. Každopádně pokud se objeví náhlá bolest, dítě nevypadá dobře, došlo k úrazu břicha, objevily se i další potíže, pak je třeba vyhledat lékaře co nejdříve. Ovšem i v případě, že se bolesti opakují, je vhodná konzultace s lékařem. Je důležité zjistit, čím je bolest způsobena, zda se (ne)jedná o nějaké konkrétní onemocnění. Nakonec: Vždy je určitě lepší jít k lékaři dříve než později.
Jak dítěti ulevit
- Dítě položte, eventuálně mu pokrčte nohy
- Teplý obklad, teplá koupel – doporučuje se například v případech, kdy se dítě přejedlo, má zácpu, nadýmá se
- Dítěti podávejte jen tekutiny
- Zůstaňte s dítětem, čtěte mu pohádku nebo se ho snažte jinak zklidnit
- V některých případech je výborná masáž bříška
- Studený obklad
- Bylinný čaj – v případě zažívacích potížích
Upozornění: Nezapomeňte, že vždy samozřejmě záleží na příčině bolesti bříška. Ne vždy jsou výše uvedené tipy vhodné.
Na co dát pozor aneb Jak bolestem břicha předcházet
- Vyvážené složení jídelníčku – tělo by mělo dostávat nejen dostatek vitamínů a minerálů, neměla by chybět ani vláknina, dostatek tekutin atd.
- Pozor na sladkosti
- Na jídlo by si mělo dítě udělat čas (hltání, nerozkousaná potrava a podobně způsobuje zažívací potíže)
- Povídat si s dětmi – zjistíte tak, co je trápí, čeho se bojí
- Sledovat četnost, popřípadě složení stolice
- Dostatek odpočinku
- Podávat probiotika (důležité zejména v době, kdy je dítě nemocné, kdy užívá antibiotika, při změně prostředí atd.)
- Dodržovat základní hygienické návyky
- V případě opakovaných bolestí břicha si všímat, kdy se objevují, respektive v jakých případech si dítě stěžuje, že ho bolí břicho
Závěr
Trpí váš potomek bolestmi břicha? Pokud ano, jak často? A čím jsou způsobeny? Potýkali jste se někdy s bolestmi břicha, které byly psychického původu? Jak jste tento problém řešili? Máte nějaký osvědčený recept na předcházení bolestí břicha či na jejich zmírnění v případě, že se objeví? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
(Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. V žádném případě nemohou nahradit konzultaci s profesionálním lékařem.)
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat