JáRodič.cz
–
Pro většinu dospělých je mytí rukou, česání vlasů či čištění zubů naprostá samozřejmost. Malé děti se ale tyto činnosti musí nejdříve naučit. Někdy to není úplně snadná záležitost a vyžaduje mnoho trpělivosti ze strany rodičů. Věk, kdy začít s výukou základních hygienických návyků není přesně stanoven, ale v podstatě lze začít velmi brzy. Záleží na tom kterém dítěti, jeho schopnostech a dovednostech. V dnešním příspěvku jsme pro vás připravili několik tipů a rad, jak si výuku usnadnit. Příjemné čtení.
Čištění zubů
Snad každý ví, že čištění zubů, respektive správné čištění zubů je velmi důležité, a to od útlého věku. Jak ale dítě přinutit, aby si zoubky čistilo? Vždy je nezbytně nutná pomoc a dohled rodičů. Dospělý by měl již odmala své malé dítě vést k tomu, aby si čistilo zoubky – samozřejmě je důležité, aby mu ukázal, jak se používá kartáček a pasta a jak se zoubky správně čistí. U malých dětí by měl zuby nejdříve vyčistit rodič a poté dát dítěti možnost, aby si to také vyzkoušelo. Fajn je, pokud je výuka doplněna nějakou hrou či básničkou. Z čištění zoubků se pak totiž stane rituál, který je pro dítě zábavný a těší se na něj.
Tipy:
- čistěte si zuby společně s dítětem
- zkuste zuby čistit každý den ve stejnou dobu – učiňte z toho příjemný rituál
- ukažte dítěti, jak se zuby čistí, pomozte mu je vyčistit, ale zároveň mu dejte možnost, aby si to vyzkoušelo samo
- k učení využijte nějakou básničku či říkanku (viz dále)
- po vyčištění dítě pochvalte a můžete mu i v zrcadle ukázat, jak jsou teď jeho zoubky krásně bílé a jak se lesknou
- nechce-li si váš potomek čistit zuby, můžete mu vyprávět příběhy o lidech, zvířátcích a podobně, kteří si je nečistili (pozor na zbytečné strašení či dokonce vyhrožování)
navštěvujte pravidelně zubního lékaře
A ještě slíbené básničky:
Čistím zoubky, řízy řízy,
ať jsou bílé jako břízy.
Vpravo,vlevo, vpředu,vzadu,
horní a pak dolní řadu…
Ať jsou bílé jako sníh,
ať má každý radost z nich.
Potkali jsme štěnináče v prapodivném kožíšku –
na zádech je celý hladký, štětinatý na bříšku.
Takového štětináče musí doma každý mít,
každý večer, každé ráno musí se s ním pomazlit.
Pak ho musí vykoupati, potom pěkně vysušit,
chce-li zoubky jako doubky čisťounké a zdravé mít.
Další informace na toto téma naleznete v příspěvku: Návštěva zubní/dentální hygienistky.
Česání vlasů
Stejně jako čištění zubů, tak i česání vlasů patří k osobní hygieně. U dětí, které mají velmi krátké vlasy je to víceméně snadná záležitost, tam se česání v podstatě nepraktikuje. Relativně lehké je to i u holčiček a chlapců s krátkými vlasy. Mají-li však potomci delší či dlouhé vlasy, vyžaduje péče o ně mnohem více času. Vlasy mohou být po ránu zacuchané a je třeba je dobře rozčesat a upravit, a to pokud možno tak, aby to dítě nebolelo. V těchto případech je zpravidla nezbytná pomoc rodičů. Delší vlasy (obzvláště kudrnaté a ty, co se snadno zacuchají) se vyplatí rozčesat již večer. Ráno pak můžete pro usnadnění využít některý z přípravků, který rozčesávání usnadní (někdy postačí i namočený hřeben), důležitý je i vhodný hřeben či kartáč.
Každopádně je fajn dítě do péče o vlasy postupně zapojit – ukázat mu, jak se vlasy správně rozčesávají a češou a podobně.
Tip: u menších dětí je ke zvážení, jak dlouhé vlasy dítěti ponechat. Vždy samozřejmě záleží na typu vlasů, ochotě dítěte (rodiče) podstoupit jejich rozčesávání a další péči o ně.
Další informace na toto téma naleznete v příspěvku Dětské účesy aneb Jdeme s dítětem do kadeřnictví.
Mytí rukou
Není žádným tajemstvím, že děti mají potřebu na všechno sahat a občas si pak i ruce dokonce strkat do úst. Je proto nezbytné, aby si ruce myly velmi často a tato činnost se pro ně stala samozřejmostí. Není to ale vůbec snadné a vyžaduje to ze strany rodičů hodně trpělivosti.
Důležité je nejen to, aby dítě vědělo, kdy si ruce má mít (před a po jídle, po použití toalety, po návratu z venku, po hraní se zvířetem, po kýchání a smrkání apod.), ale také jak (že nestačí dát ruce pod vodu).
Rodič by měl s dítětem mluvit i o tom, proč si má ruce mýt a co se může stát, když si je mýt nebude.
Tip: Mytí rukou je možné opět doprovodit nějakou hrou či říkankou a básničkou, například touto:
To jsou prsty, to jsou dlaně,
mýdlo s vodou patří na ně.
A po mýdle dobré jídlo
a po jídle zase mýdlo.
Dítěti můžete zpestřit mytí rukou například mýdlem, které má zajímavý tvar či barvu, dát mu ručník s obrázkem a podobně. Činnost je pak spíše chápána jako zábava než jako povinnost a pro dítě je snadněji přijatelná..
Závěr
Zvládá vaše dítě osobní hygienu již samostatně a bez problémů, anebo je nutné, abyste mu neustále připomínali, že si má umýt ruce, učesat vlasy či vyčistit zuby. Kolik vašemu potomkovi je, popřípadě v kolika letech základy osobní hygieny zvládal již sám? Máte nějaké osvědčené tipy či rady, jak dítě vše naučit? Podělte se s ostatními čtenáři o své zkušenosti, nápady, rady a tipy, určitě je ocení.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat