JáRodič.cz
–
Pořídit si dítě je sice krásné, ale je třeba počítat s tím, že je to spojeno s vyššími výdaji. A protože rozpočet rodiny není nafukovací a navíc s příchodem dítěte se navíc často díky dočasnému výpadku jednoho platu sníží, je důležité se na to připravit. Samozřejmě to neznamená, že by si rodina neměla nic pořídit, nikam jít či jet, spíše je to o tom, že je fajn naučit se o výdajích přemýšlet a vyhnout se těm, které jsou zbytečné. A právě na toto téma bude náš dnešní příspěvek. Příjemné čtení.
Provoz domácnosti
Bydlení není samozřejmě zadarmo, a to ani v případě, že byt či dům vlastníte. Je třeba platit vodu, elektřinu, topení, plyn a hromadu dalších poplatků. Zdálo by se, že právě tady se moc ušetřit nedá. Ale opak je pravdou. Jak tedy na to?
- Pořizovat spotřebiče s nízkou spotřebou, stejně tak úsporné žárovky
- Zhasínat, vypínat (nenechat téci zbytečně) vodu, vypínat spotřebiče, které nikdo nepoužívá/nevyužívá
- Porovnávat nabídky jednotlivých dodavatelů; čas od času zkontrolovat, zda je nabídka vašeho dodavatele stále výhodná
Stravování
I na jídle se dá samozřejmě ušetřit. Není tím však myšleno, že by člověk jedl nekvalitní potraviny – to rozhodně ne.
Jak tedy na to?
- Nakupovat jen to, co člověk potřebuje – na nákupy je fajn si sestavit seznam. Tipy: nenakupovat hladový; vyhnout se nákupům s dětmi
- Využívat slevové akce – ale pozor, ne každá sleva je skutečně sleva
- Omezit nákup hotových jídel – je sice fajn, když nemusíte pro dítě každý den vařit, na druhou stranu kojenecká výživa je poměrně drahá. Uvařené jídlo se dá navíc zmrazit, takže maminka nemusí každý den přemýšlet o tom, že je třeba uvařit.
Doprava
- Jezdit MHD, kupovat jízdenky na delší časové období (cena je příjemnější)
- Chodit pěšky, jezdit na kole
- Porovnávat ceny jednotlivých dopravců – týká se zejména delších tras, dovolených a podobně
- Hlídat cenu benzínu/nafty u jednotlivých prodejců
Volný čas
To, že chce člověk ušetřit, neznamená, že by měl sedět doma a vyhýbat se veškerým volnočasovým aktivitám. Naopak. Vždy je jen třeba zvážit, co si pořídit, kam vyrazit a kam dítě poslat na kroužek.
Tipy:
- Vybírat finančně méně náročné koníčky
- Využívat slev, slevových voucherů, mimořádných akcí (například Muzejní noc, Noc kostelů, Dny otevřených dveří a podobně)
- Sportovní vybavení pro děti nemusí být nové
- Sledovat nabídku kroužků pro děti – školy, domy dětí a mládeže, mateřská centra a podobně mají ceny většinou příznivější
- Není třeba všechny knihy kupovat, navštívit je možné knihovnu, popřípadě se domluvit s kamarády, že si knihy budete půjčovat
Děti
Šetřit se dá i na dětech – možná to zní hrozně, ale když rodina začne šetřit, proč ne na všech členech domácnosti? V současné době má sice většina rodičů pocit, že na dětech by se rozhodně šetřit nemělo, ale více méně je to nesmysl. Pokud je šetření rozumné, pak tím děti rozhodně nijak netrpí. Naopak je to pro ně spíše přínosem, protože se naučí, že s penězi je třeba dobře hospodařit.
Kde se dá tedy ušetřit?
- Pleny, hygienické potřeby – určitě se vyplatí nakupovat v akci
- Dětská výživa, jídlo – pokud žena nekojí, pak je třeba mléko koupit, to je jasné. Ale i to se dá koupit v akcích, eventuálně porovnávat cenu u jednotlivých prodejců. Zároveň není nezbytně nutné nakupovat tzv. skleničky, tedy hotová dětská jídla. Je to sice úspora času, na druhou stranu vařit se dá i doma.
- Oblečení – ne vše musí být nové, ne vše musí mít značku. A také není potřeba mít hromady oblečení.
- Výbava pro dítě – kočárek, vanička, postýlka a ostatní – nakupovat s rozmyslem, dobře vybírat (dle kvality, ceny atd.), brát v úvahu, že věci se dají použít i pro další miminko
- Hračky – kupovat s rozmyslem, využít hračky po dětech v rodině/u kamarádek
Další tipy
- Co nejdéle kojit
- Naučit dítě rychle na nočník
- Pít vodu z kohoutku
- Vyhnout se impulzivním nákupům
- U dražších výrobků pečlivě porovnávat cenu
- Nekupovat dětem všechno, co chtějí
- Když člověk nic nepotřebuje koupit, je fajn vyhýbat se chození po obchodech
- Psát si seznam výdajů
Závěr
Jak řídíte svou domácnost? Píšete si pravidelně své výdaje? Porovnáváte různé nabídky, abyste ušetřili? Jak si pořizujete věci či služby z oblastí, kterým nerozumíte? Necháte si poradit? Pokud ano, od koho? Stalo se vám už někdy, že jste podlehli „výhodné“ nabídce, která vlastně výhodná vůbec nebyla? V jakých oblastech nejvíce šetříte? A šetříte i na svých dětech? Napište nám své osvědčené tipy, jak neutrácet zbytečně, popřípadě, jak a na čem se dá ušetřit.
Převzato z webu JÁRODIČ.CZ
24. 8. 2018 at 9:17
Tak přesněn toto jsem se snažil praktikovat od začátku našeho vztahu, především pak po narození dětí. Partnerka se s tím z počátku snad i ztotožňovala(mateřská, úvěr…), bohužel postupem času zvolňovala až ji to přestalo bavit zcela. Utrácet to jí šlo a bavilo, pokud si měla možnost přivydělat tak byla unavená nebo se jí nechtělo. U mě to brala jako samozřejmost. Co je na tom tak hrozného nechat v místnosti svítil tři žárovky, když tam tři hodiny nejsem? Proč bych si neuvařila v konvici 1,5 l vody přestože mně stačí na kafe 0,2 l? Měrka tam je na ozdobu.Proč bych se účastnila aukce na dodavatele energií? Nerozumím tomu, nebaví mě to, spousta času, nové smlouvy… Pokud chceš, zařiď si to sám. Pár ušetřených tisícovek? Vždyť přeci také vydělávám! Atd., atd. Myslím, že toto byl hlavní důvod jejího odchodu, únosu dětí, podání trestního oznámení, že jsem ji psychicky týral (právě především v této oblasti), žádosti o rozvod. Takže především pánové, pozor!!! Být zodpovědný nemusí být kladnou vlastností! Lepší je se zadlužit, exekuce, osobní bankrot… Je to samozřejmě o výběru partnera, ale mnohdy nepoznáte, že to není ten správný ani za mnoho let!
24. 8. 2018 at 11:09
jojo. Ona totiz ta zena dostane casem casto pocit, ze ty si dopravas (koupil si sadu naradi, sekacku, …) a „rodina“ (ona, chudak) musi setrit. Nepremysli ze alternativou ke koupi naradi je objednani opravare na tu pracku za cenu vyssi nez byla cena naradi, ze kosou tu zahradu asi neposekas… Tak ma chudak pocit, ze si prece dalsi boty a kosmetiku taky „zaslouzi“. No a podobne pocity vznikaji i ve vyvazenosti praci. Ja chudak porad peru, varim, zehlim … a on?? (seka zahradu, reze drivi, spravuje traktor… – jenze to druhy nikdy nevidi. On nevidi ji jak zrovna vari, ona jeho ze z nej leje pot jak utahuje ten sroub). Pocit ukrivdenosti – jak financni, tak v usilovnosti prace = spolehlivy zabijak vztahu.
24. 8. 2018 at 14:32
Mam podobnou zkusenost jako v predchozim prispevku, ze ja delal malo praci, co delala ona, pritom ona temer zadnou z tech mych. A jiste, mohlo se vse nechat udelat firmama, ale pak by taky nezbylo na nic. Navic, pokud deti vidi, ze tata umi ledacos udelat, opravit, ze si poradi, je to pro ne mnohem lepsi, da jim to vice, nez pristup natahni ruku, at ti nekdo zaplati, co potrebujes… tak me napada, ze se takove smysleni nekterych zen nebezpecne priblizuje tem, co ziji jen ze socialnich davek… tedy tyto z davek ot otce
24. 8. 2018 at 16:43
..a s tim dopravanim si, vsak jako jeden si koupi nove naradi, druhy „si koupi“ noveho kuchynskeho robota,… ale ve skutecnosti oboji je vyuzito v ramci rodiny. V protikladu ke zbytecne drahe kosmetice a podobne.
24. 8. 2018 at 18:28
Rozmohl se nám tady takový nešvar a to natažená dlaň maminek. Investice byli vždy největší do rozvoje dětí a až pak na komfort rodičů v podobě dvacetileté hypotéky, která je jak koule u nohy a notně zkracuje akční rádius nepohodlného otce. Takže pozor táto do koho investuješ a co vlastně je nezbytně nutné, aby přízeň ženy nebyla podmíněna jako např. u kurev.
24. 8. 2018 at 21:00
jsk usetrit? nezenit se s nedelat si deti ve feminacisticke CR