JáRodič.cz
–
Že je pohyb, a to nejen pro děti, důležitý není třeba asi zdůrazňovat. Sport či jakákoliv jiná pohybová aktivita je podstatná pro správný vývoj dítěte. Kromě jiného zvyšuje obranyschopnost organismu a zlepšuje fyzickou i psychickou kondici. Jaký sport ale pro dítě vybrat? Jak a v jakém věku se dá rozpoznat talent dítěte? A co když dítě sportovat vůbec nechce? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Kdy se sportem začít
Kdy se sportem začít? Tak na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď: co nejdříve. Určitě podporujte přirozený pohyb dítěte – pohyb venku (běhání, skákání, lezení, chůze), hry a podobně. Zapojit se můžete i do pohybových aktivit pro malé děti – různá cvičení, pohybová výchova, plavání.
Jak poznat, na jaký druh sportu má dítě talent
Není úplně jednoduché poznat, na jaký sport má dítě talent. Navíc talent nemusí být vše, respektive ne vždy stačí k tomu, aby bylo dítě v daném sportu nejlepší, aby ho bavil. Podstatné jsou i další faktory. Ale zpět k rozpoznání talentu, respektive možná spíše k tomu, jak odhalit oblast, ve které by se dítěti mohlo dařit. Jak tedy na to?
Sledujte dítě při každodenních činnostech a při hře a zkuste si odpovědět na otázky:
- Je soutěživé?
- Je schopno spolupracovat s ostatními, anebo je spíše individualista?
- Co dělá rádo, respektive jaké činnosti preferuje?
- Je ochotno překonávat překážky?
- Jde za svým cílem?
Po zodpovězení výše uvedených otázek, popřípadě samozřejmě dalších, máte už celkem jasno, na jakou oblast se zaměřit. Tedy, zda budete hledat spíše individuální či kolektivní sporty, míčové hry či třeba spíše plavání, tanec a podobně.
Doplnění: Existují i programy testování dětí, které díky zkoušení různých dovedností vyhodnotí, jaký druh sportu/ů by byl pro dítě vhodný.
Důležitá poznámka: Údajně každý člověk má v této oblasti (sport) talent, jen je třeba ho rozeznat. To je určitě pozitivní konstatování. Pro rodiče by ale mělo být hlavně důležité to, aby se děti hýbaly (jakýmkoliv způsobem) a aby je činnosti spojené s pohybem bavily. Nemusí z nich přeci být žádní vrcholoví sportovci. Své dítě podporujte a to i ve sportu, který si samo vybralo a baví ho, byť pro něj nemá předpoklady/nadání.
Jaký sport vybrat
A jaký sport tedy pro dítě vybrat?
- Berte ohled na vlohy a schopnosti dítěte, na jeho věk
- Zohledněte zájmy dítěte
- Nechte dítě vyzkoušet více druhů sportu
- Nenuťte ho do sportu, který vyloženě dělat nechce
Na co při výběru nezapomenout
Než se rozhodnete pro konkrétní sport, určitě stojí za to zvážit i některá další kritéria, která se mohou na první pohled zdát nevýznamná, ale věřte, že v praktickém životě hrají zpravidla velkou roli:
- Místo, kde se trénink koná, vzdálenost od školy/domova a podobně
- Kdy se trénink koná, frekvence tréninků – budete schopni v tuto dobu zajistit doprovod dítěte, popřípadě je zajištěn organizátorem? Bude mít dítě čas na učení, hraní a podobně?
- Finanční náročnost sportu
Závěr
Věnujete se nějakému sportu či jiné pohybové činnosti? Pokud ano, jak často? Baví vás to? A sportují i vaše děti? Jaký sport provozují? Podle čeho jste jej vybírali? Byl pro vás důležitý názor dítěte? Domníváte se, že jste vybrali dobře? Co pro vás znamená slovo „talent“? Podělte se s ostatními o své názory, rady, tipy a zkušenosti.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat