JáRodič.cz
–
Prázdniny utekly jako voda a školní rok je opět tady. Děti i rodiče se pomalu ale jistě musí vrátit k pravidelnému školnímu režimu. Čekají je nejen různé školní povinnosti, ale zároveň musí řešit, co dítěti obléknout a co mu připravit k svačině. A právě každodenní příprava svačin/y může být poměrně tvrdý oříšek. Jídlo by mělo dítěti nejen chutnat, ale zároveň by mělo obsahovat vše potřebné pro správný vývoj dětského organismu a pro dodání potřebné energie. A právě dnešní příspěvek bude na toto téma. Příjemné čtení.
Stravování během dne
Není žádným tajemstvím, že (nejen) dítě by mělo jíst pravidelně, v intervalech 2,5 -3 hodiny. Celkem by za den mělo sníst 5 – 6 jídel. Porce mají být spíše menší. Složení stravy musí být pestré, aby pokrývalo veškeré potřeby vyvíjejícího se těla.
Zejména pro školáky je nejdůležitějším jídlem snídaně – ta je základ a měla by tvořit 20 – 25 % celkového denního příjmu energie. Hned za ní se v pomyslném žebříčku důležitosti řadí dopolední svačina.
Dopolední svačina
Dopolední svačina by měla tvořit 10 – 15 % denního příjmu energie. V této době totiž dítě dosahuje největší aktivity. S výdejem energie samozřejmě úzce souvisí i její doplňování. A na rozdíl od dospělých si dětský organismus nevytváří zásoby, takže dopolední jídlo je pro něj nezbytné. V opačném případě bývá nesoustředěné, unavené, podrážděné.
Co připravit k svačině
Svačina by měla obsahovat sacharidy, bílkoviny i tuky (vhodné). Chybět nesmí ani vitamíny, minerální látky a vláknina.
Připravit je tedy možné:
- Pečivo (bílé i celozrnné) se sýrem, šunkou, pomazánkou (například tvarohová, rybí), občas vejce
- Ovoce
- Zelenina
- Müsli tyčinky, cereálie
- Sušené ovoce (kvalitní, neslazené)
- Jogurt, další mléčné výrobky
Při přípravě svačiny je vhodné vzít v úvahu, co mělo dítě k snídani. Pokud byla sladká, pak by svačina mohla být třeba spíše slaná (například pečivo a zelenina), a naopak. Fajn je, když je součástí každé dopolední svačiny zelenina.
Pro doplnění: Pokud dítěti chystáte zároveň i odpolední svačinu, pak by měla tvořit cca 10 % denního příjmu energie. Z toho vyplývá, že je třeba vybírat takové druhy potravin, které sice zasytí, ale jejich energetická hodnota není příliš vysoká. Připravit je možné něco z tipů na dopolední svačiny. Fajn je vynechat ovoce s velkým obsahem cukru.
Co do svačinových krabiček nepatří
Při přípravě svačiny by se měli rodiče vyvarovat následujících potravin:
- uzeniny, paštiky
- tavené sýry
- smažená jídla, jídla z fast foodu
- sladkosti a další
Pozor taktéž na sladké nápoje.
Vzhled jídla hraje velkou roli
- Rodiče by měli myslet na to, že vzhled stravy hraje velkou roli. Pokud zabalí pečivo do ubrousku a dítě jej pak vytáhne celé pomačkané a ubrousek je navíc ještě vlhký, pak na takové jídlo asi chuť nedostane. Pokud ho ale zabalíte do potravinářské fólie, výsledek je hned jiný. Dobrým tipem jsou i různé krabičky, do kterých se dá jídlo pěkně složit a vypadá stále dobře.
- Svačinu chystejte s dítětem. Není-li ta možnost, připravujte ji tak, aby obsahovala potraviny, které má dítě rádo a které sní
- Zeleninu/ovoce je možné nakrájet do krabičky (snadněji se jí a navíc dítě může od jídla odběhnout – obzvláště u mladších dětí je toto běžné)
- Obecně platí pravidlo, že čím menší kousky ovoce či zeleniny jsou, tím sympatičtěji se dětem jeví. To znamení, že dítě, které nesnáší normální rajčata, je schopno spořádat krabičku drobných cherry rajčat.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat