JáRodič.cz
Možná je vaše dítě ve věku, kdy by podle vašeho názoru už mohlo být doma nějakou dobu samotné. Anebo vás k takovému rozhodnutí nutí okolnosti. Ať tak či onak, vždy je třeba zvážit více faktorů a teprve pak učinit rozhodnutí. Je jasné, že na toto téma se vedou dlouhé diskuze. Nicméně jednoznačné doporučení neexistuje. Rozhodnutí je vždy jen a jen na rodičích. Kdy je tedy ta správná chvíle nechat dítě samotné? A jak jej na takovou situaci připravit? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Kdy nechat dítě doma samotné
Jednoznačná odpověď na tuto otázku neexistuje. Jedná se o individuální záležitost a vždy záleží na více faktorech. Vždy je třeba posoudit:
- Povahu dítěte
- Ochotu dítěte zůstat samo
- Situaci (možnosti) v rodině (je/není hlídání, je/není v rodině starší sourozenec, rodiče ne/pracují atd.)
- Kde rodina bydlí – v domě se sousedy, kteří by v případě nouze pomohli, anebo v osamoceném domku či se sousedy, se kterými se neznáte?
- Dobu, po kterou by dítě zůstalo samo a zároveň v jakou denní dobu by to bylo
- Vzít v úvahu, zda se dítě nebojí tmy, zvuků od sousedů, bouřky, deště
Obecně se doporučuje:
V předškolním věku nechat dítě doma samotné jen chvilku (rychlý nákup či cesta na poštu). Do deseti let věku dítěte se nedoporučuje jej nechávat samotné více hodin.
Jak na to
Určitě se vyplatí začít postupně. Myslete na to, že není třeba nic uspěchat. Rozhodně se nevyplatí dítě nutit. Pokud dítě být samo nechce, je lepší zůstane-li déle ve školce/ve školní družině, na kroužku či ho prostě vezmete s sebou.
- Pokud nastala ta správná chvíle, pak je třeba určitá příprava:
- Dítě musí vědět, co smí a co nesmí
- Vhodné je naplánovat činnosti, které bude dítě doma dělat
- Rodiče by měli dopředu připravit jídlo/pití a sdělit dítěti (napsat), kde je svačina umístěna
- Dítě by mělo umět bez problémů telefonovat – vhodné je napsat důležitá telefonní čísla na papírek a dát je k telefonu
- Důležité je probrat s dítětem situace, které by mohly nastat a co má dítě dělat – zavolat rodiče, poprosit o pomoc sousedy a podobně
- Naučit dítě hodiny – bude chtít vědět, kdy přijdete domů
Tipy pro vás
- Dítě veďte k samostatnosti a zodpovědnosti již od útlého věku
- Po návratu domů si všímejte, jak se dítě chová
- Vždy dítěti dopředu řekněte, kdy se vrátíte domů – pokud se zdržíte, hned dítěti volejte
- Nepanikařte, když vám dítě nebere mobil – je to sice stresová situace, nicméně dítě si s největší pravděpodobností hraje či kouká na televizi a mobilní telefon nechalo v jiné místnosti či ho neslyší
- Nevolejte dítěti každých pět minut – zkuste mu důvěřovat
Závěr
Necháváte své děti doma někdy samotné? Kolik je jim let? Od kolika let zůstávají doma samy? Jak jste je na tuto situaci připravovali? Chtěly být doma samy, anebo si to vyžádaly okolnosti? Stalo se někdy, že zklamaly vaši důvěru? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JÁRODIČ.CZ
14. 7. 2017 at 8:04
…dítě veďte k samostatnosti … njn. a úřady to zhodnotí jako přísnou výchovu…. CELÁ DOBA JE NA …..
14. 7. 2017 at 11:16
nackove nepotrebuji samostatne a sebevedome jedince … potrebuji poslusne ovce, proto.
14. 7. 2017 at 18:10
Sice to nesouvisí s článkem: neplatičům alimentů hrozí vyšší tresty. Exekutoři budou moct častěji zabavovat řidičáky, zřejmě budou moci zabavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za jejich studující děti do 26 let věku. Poslaneckou novelu exekučního řádu dnes schválila Sněmovna.