Gil Ronen
Termín byl používán ve vztahu k rozvedeným rodinám, ale vzbuzoval dojem, jako by rodič, který nemá dítě v péči, zemřel.
Knesset (izraelský parlament – pozn. překl.) schválil zákon, kterým se mění Zákon o rodině s jedním rodičem z roku 1992 tak, že pojem „rodina s jedním rodičem“ se nahrazuje výrazem „rodina vedená samostatným rodičem“.
Pojem „jediný rodič“ byl nahrazen výrazem „samostatný rodič“.
Návrh zákona byl předložen poslancem Meirem Sheetritem z Hatnua (levostředová strana – pozn. překl.). Podle důvodové zprávy „rodina s jedním rodičem ve své současné definici zahrnuje rodiče, který je rozvedený, ovdovělý nebo svobodný. Ale rozvedený nebo odděleně žijící rodič pečující o dítě nemůže být klasifikován jako „rodina s jedním rodičem“, protože dítě má dva rodiče, kteří jsou známí, mají rodičovská práva a, co je nejdůležitější, jsou naživu. Jakmile je matka definována jako „jediný rodič“, otec je, obrazně řečeno, mrtvý.“
Zákonodárce dodal: „Tato definice zkresluje realitu a ve výsledku druhého rodiče – obvykle otce – zbavuje rodičovství, ve vnímání lidí (protože definice vytváří realitu) i v praxi, a to nejen v očích matky a dítěte, ale v očích společnosti jako celku.“
Poslanec Sheetrit vysvětlil, že iluze, že rodič nemající dítě v péči neexistuje, může podporovat rodiče majícího dítě v péči „ignorovat literu zákona, který vidí u obou rodičů rodičovskou zodpovědnost za své děti“. Časté jsou stížnosti rodičů nemajících dítě v péči, že rodiče mající dítě v péči nerespektují rozhodnutí soudu, pokud jde o jejich právo trávit čas se svými dětmi, a že děti od nich odcizují.
Předsedkyně Výboru pro pokrok v postavení žen a rovnost žen a mužů, poslankyně Aliza Lavie z Yesh Atid (středová strana – pozn. překl.), poznamenala, že výbor věc prozkoumal a zjistil, že navrhovaná změna je „pouze sémantická a nepoškozuje práva udělená těmto rodinám podle zákona“.
Dodala, že hlavním cílem novely je „podpořit právní a veřejnou diskusi, aby se posílilo vnímání toho, že i v případě rozchodu partnerů má jejich dítě dva rodiče, kteří chtějí jeho prospěch a přispívají k jeho růstu a vývoji“.
Izraelská ženská síť, vlajková loď organizace New Israel Fund (levicová nevládní organizace – pozn. překl.), byla zapojena v legislativní přípravě Zákona o rodině s jedním rodičem v roce 1992. Poslankyně strany Meretz (levicová strana – pozn. překl.) Naomi Chazan, která iniciovala zřízení Výboru pro pokrok v postavení žen v roce 1992, je klíčovou postavou v NIF a sloužila jako jeho prezidentka po mnoho let. Přibližně deset let byla jednou z vedoucích postav „lobby rodin s jedním rodičem“ v Knessetu.
Kritici Zákona o rodině s jedním rodičem říkají, že povzbuzuje ženy rodit nemanželské děti a podněcuje k lehkovážnému rozvodu.
Ultralevicová Chazan podle nedávné zprávy říká, že ŽENY JSOU „POKROKOVĚJŠÍ“ NEŽ MUŽI.
Z webu Arutz Sheva přeložil Ing. Aleš Hodina dr. h. c.
3. 6. 2014 at 11:08
Žádné slovíčkaření nemůže zakrýt odebírání dětí rodičům a rodičů dětem, což není nic jiného než zabránění rodiči vychovávat své děti proti jeho vůli. Říkejte si tomu svěření do péče, svěření do výchovy, zájem dítěte, samostatný rodič, říkejte si tomu jakkoli, nic nevymaže vinu těch, kteří se podílí na programové diskriminaci podle pohlaví a odtrhávání dětí a rodičů. A pokroková levicová ženaManipulace, sociální experimenty, destrukce tradičních hodnot a totalita ve společenských a mezilidských vztazích – vítejte ve světě moderní levice.
3. 6. 2014 at 16:08
Super, pan Meir Sheetrit se trefil do černého. U nás máme zavedený termín samoživitelka, preferovaný model „rodiny“ opatrovnickou žumpou a komunisty (tatínek od nás odešel, rozumějte byl odejit). Definice pojmu rodiny a to, že samoživitelka a parazitka na rozvodovém průmyslu, rozhodně rodinou není, je důležitý počátek nazývání věcí pravými jmény. Společnost tak zdegenerovala, že to ani nevnímá.
3. 6. 2014 at 22:12
Zabývají se kravinami, kdyby řešili něco podstatnějšího než slovíčkaření …