–
Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Prostě si přeje, aby bylo šťastné. S tím samozřejmě úzce souvisí i to, s kým se dítě setkává, respektive jaké lidi má kolem sebe. Je jasné, že právě kamarádi a přátelé hrají v životě člověka velkou roli. Díky nim má totiž pocit, že někam patří. Zároveň tak získá mnoho nových zkušeností a naučí se dovednostem, které jsou pro život důležité. Co ale dělat, když si dítě vybere kamaráda, který se rodičům z nějakého důvodu nelíbí? Mají rodiče do výběru dětem mluvit? A je na místě mu kamaráda zakázat? Tak nejen na tyto otázky budeme společně hledat odpovědi v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Význam přátelství
Kamarádi jsou pro děti velmi důležití. Díky nim mají pocit, že někam patří. Navíc získávají mnoho nových zkušeností a naučí se dovednostem, které jsou pro život důležité.
Dítě si začíná hledat „parťáka“ až ve chvíli, kdy je zralé. Musí si uvědomovat, kdo je on a že existují i jiní lidé. Nejdříve je pro něj důležité, že si má s kým hrát a cítí se s ním dobře. Ve školce pak děti začnou tvořit i různé svazky a party, a to zpravidla podle toho, co je pro ně výhodné. Většinou se nejedná o „opravdová“ přátelství.
S nástupem do školy se nároky zvyšují. Podstatné je, aby si dítě s kamarádem dobře rozumělo, mělo společné názory a také zájmy, mohlo si s ním hrát. Zároveň očekává, že se ho ten druhý v případě potřeby zastane, bude stát na jeho straně. Postupně začnou děti se svými přáteli sdílet i hodně osobní záležitosti a informace, které by často neřekly nikomu jinému.
Právě ve škole pak často vznikají ta opravdová přátelství.
Tipy pro rodiče
- Zákazy nic neřeší, naopak je lepší respektovat výběr dítěte (samozřejmě existují určité hranice)
- Určitý dohled, respektive přehled o tom, s kým dítě kamarádí, je nutný
- Podporovat společenské vztahy dítěte
- Vychovávat sebevědomé dítě, které nepodlehne tlaku
- Naslouchat dítěti; zjistit, proč dítě vybralo právě tohoto kamaráda
- Naučit děti si kamarády vybírat
- Nehanět kamaráda, nepomlouvat ho, ani jejich rodinu
- Pamatujte, že rodiče jsou pro své děti vzorem
Co dělat, když se rodičům výběr kamaráda nelíbí
A co dělat, když se rodičům výběr kamaráda nelíbí? To je samozřejmě poměrně složitá otázka. Velmi záleží zejména na několika faktorech, a to:
- Jak je dítě staré
- Povaha dítěte
- Délka přátelství
Tipy:
- Promluvit si s dítětem – nekritizovat, nehanět kamaráda a už vůbec nezakazovat, protože to by mohlo mít opačný efekt. Lepší je s dítětem mluvit, říci mu zaobaleně svůj názor, varovat ho před tím, co by nemělo dělat. Fajn mohou být zkušenosti či názory prezentované pomocí příběhu.
- Omezovat kontakt dítěte s kamarádem tím, že mu nabídnete jiný program
- Získat od dítěte informace, kdy, kam a s kým jde
- Umožnit dítěti poznat další kamarády – fajn jsou například sportovní
Závěr
Vzpomínáte si na své kamarády z dětství? Vydrželo vám některé přátelství až do dospělosti? A jak jsou na tom vaše děti – navazují vztahy snadno, anebo je to pro ně obtížné? Museli jste někdy řešit situaci, kdy si váš potomek našel kamaráda, který byl naprosto nevhodný? Pokud ano, jak jste postupovali? Mluvíte svým dětem do výběru kamarádů? Znáte děti, se kterými se kamarádí? A jejich rodiče? Napište nám vaše názory, rady, tipy a zkušenosti, určitě je ocení i ostatní rodiče.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat