Prvnizpravy.cz
–
Muži, kterým soudy odpírají po rozvodu setkávání s jejich dětmi svěřenými do výhradní péče matky, se sešli před budovou krajského soudu v Plzni.
Tichým protestem se tak rozhodli poukázat na smutnou praxi české justice. Protest připravil podnikatel Aleš Hodina, který by chtěl získat syna do střídavé péče.
Před budovu soudu do Veleslavínovy ulice dorazil jako první právě Hodina – se záchodovým prkénkem v ruce, na kterém měl nápis „Smutné konce českých otců: Tento soud mne připravil o Štědrý den se synem“. Prkénko má symbolicky znázorňovat, kam otce posílá česká justice.
„Po čtyřech létech jsem chtěl prožít Štědrý den se synem, okresní soud konečně schválil, že můžeme být spolu. Krajský soud v Plzni však toto rozhodnutí těsně před Vánocemi zrušil,“ popsal důvody svého protestu Hodina.
„Vím, že podobným diskriminačním způsobem postupují české soudy i vůči mnoha dalším otcům. Chci proti tomu veřejně protestovat a upozornit tak na žalostnou situaci otců, kteří jsou připravováni o své děti,“ uvedl nespokojený otec.
„Manželka opustila rodinu a odstěhovala se do velké vzdálenosti i se synem, kterého mohu vídat jednou za 14 dní na prodloužený víkend. Je však problém s kontaktem. Soudy místo toho, aby podpořily toho, kdo chtěl zachovat rodinu, kdo má podle znaleckého posudku všechny předpoklady k pečování o dítě, podporují matku,“ řekl Hodina.
„Oba rodiče by měly soudy brát jako rovné, nikoho by neměly diskriminovat kvůli pohlaví. Usiluji o střídavou péči, ale zatím se záporným výsledkem, střídavá péče je možná i v těch případech, kdy rodiče nežijí v jednom městě. Jsou známé i případy, kdy funguje mezi státy, například mezi Českou republikou a Slovenskem,“ dodal Hodina, který je soukromým investorem a zaměstnává stovky lidí.
K tichému protestu Aleše Hodiny se připojil před budovou soudu také Valentin Papazian se žlutou židovskou hvězdou na klopě, na které byl nápis „father“. Symbolizovat měla diskriminační postavení otců, kterým brání soudy, aby se mohli po rozvodu stýkat častěji se svými dětmi, které zůstaly v péči matky.
„Mám pět dětí s jednou manželkou a naposledy jsem je viděl jednu hodinu v prosinci. Měl jsem je mít 25. prosince, ale nebyly mi předány. Manželka děti nepředává, ovlivňuje je negativně a snaží se o úplný zákaz styku,“ uvedl ke svému případu Papazian, který by také chtěl děti do střídavé péče.
Podobně je na tom i třetí otec Štefan Sedlák, který přišel protestovat před soud. Ten svého syna vidí z rozhodnutí soudu jednou za týden na tři hodiny a musí za ním jezdit do vzdálenosti 60 kilometrů.
Vedení krajského soudu se k protestu nevyjadřovalo, protože akce probíhala před budovou a nenarušovala nijak chod soudu.
Článek převzat ze serveru PRVNÍ ZPRÁVY
11. 1. 2012 at 11:19
Kdyby se čeští muži zúčastnili jednoho stání u českých soudů jako diváci, nikdy by po dítěti nezatoužili a nesouhlasili! Až sem to tato společnost dotáhla. Pouze neznalost faktů vede další a další české muže k dobrovolné popravě aspoň, že současná mládež má již více rozumu se do této oprátky tak nehnat!
11. 1. 2012 at 11:34
http://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/166002/na-jiriho-x-dolezala-se-vali-rana-za-ranou-rozvod-a-strach-z-rakoviny.html
K oltáři ho už prý nikdo nikdy nedostane.
Na to jsou mladí a nezkušení zajíčci, neokoukaní
11. 1. 2012 at 13:41
Gratuluji k uspechu i medializaci!
11. 1. 2012 at 14:51
Aleši, je mi líto, že jste opet nemohl byt na Vanoce se svym synem. Je mi lito, ze tato spolecnost takto diskriminuje, ze tento problem neni individuálním problemem, ze je to obecná charakteristika společnosti, soudnictví a asi i vetsinoveho pohledu. Bohuzel. Musim obdivovat Váš (navenek) klidný postoj a vystupovani. Hovorite jako byste nekoho zastupoval a pritom se to týká Vás samotného. Přemýšlím, jak změnit povědomí lidí ve společnosti, protože bez toho to půjde jen velmi pomalu k jakekoli zmene. Takovy i kazdy jiny, protest je dobr delat, kazde zviditelneni muze nekomu „otevrit oci“.
11. 1. 2012 at 20:00
pěkná a trefná reportáž konečně nezmanipulovaně odrážející realitu
12. 1. 2012 at 0:43
Chlapi, my,co jsme byli na place, děkujeme vám všem za podporu -těm, co jste na place s námi nebyli, protože jste byli jinde.
Výborný nápad Aleše, příprava, organizace, zabezpečení, personální obsazení, souhra, spolupráce s redaktory a reportéry.
Radujte se, že se šíří pravda a světlo. Radujte se, že přestože to původně tak nebylo naplánováno, zúčastnili se a doplňovali se představitelé 3 otcovských organizací!
Aleši, děkujeme Ti. Dostáváš pochvalu před nastoupenou jednotkou. Těšíme se na další podobnou akci a účinnou prezentaci třeba opět před nějakým krajským soudem, kde dochází k našim popravám.
Tak kdo se hlásí do boje, hrdinové?
12. 1. 2012 at 10:56
Skvělé, pánové jen tak dál, my jsme byli na place jinde u jiného soudu pro podporu jiného tatínka z našich řad…
13. 1. 2012 at 19:07
Dobrá práce. Jen je opravdu škoda, že před soudy a v soudních síních nejsou tisíce stejně perzekuovaných rodičů zrůdným systémem. Pak by se snad něco změnilo.
(Dodatek – dnes jsem přebral dceru na víkend, jsem tomu rád – mnozí by řekli že je to úspěch – je to snad normální v nenormálním stavu rozvodového průmyslu. Nu a jen dodávám známou frázi matka má dítě připravit a předat.
Mé dítě jde samo (Bohu dík) tedy nikdo mi ji nepředá a připravena od matky ? V letních botech, bez čepice, rukavic – však táto výpalné jsi zaplatil, matka má co kouřit a vybavení dokup ne ?
13. 1. 2012 at 19:22
K poznámce JTR: Jirko, a co ti brání se před soud postavit? Stěžuješ si tady neustále na svou situaci, zřejmě i oprávněně, ale před soud se mají jít postavit ti ostatní?
13. 1. 2012 at 20:57
Ne nikoli, vážím si velmi těch všech lidí, přátel, kteří stáli i stojí před soudy a přijdou na soudní jednání. Je jasné že mnozí z různých příčin vždy nemohou být všude a vždy. Já bývám, stávám, dokonce jsem zavedl termín „lavičkového protestu“
Takže když mohu tak jsem, vždyť víš. Jen mne mrzí, že se nás snaží podle mne dost málo. Sám víš, že se objevují většinou stejné tváře. I to je dobře, a udělali velkou spoustu práce. Snad i já jsem tochu přispěl, skromně, ale zrnko písku, potom kopeček, duna přijde(skepticky snad)