Radovan Břenek
–
Vážení rodiče,
rád bych touto cestou oslovil vás, kteří usilovali o střídavou rodičovskou péči a kterým soudy v opatrovnickém sporu částečně odepřely podílet se na výchově svých společných nezletilých dětí v oboustranně shodném časovém poměru, a to i přes skutečnost, že jste nebyli zbaveni rodičovských práv, případně svéprávnosti.
Soudy svým rozhodnutím jednaly proti vaší vůli a proti právům nezletilého, neboť pokud rodiči soudy nebrání věnovat čas nezletilému:
- má rodič více času věnovat se nezletilému
- má rodič více času k výchově
- má rodič více času na výuku s nezletilým
- má rodič více času rozvíjet s ním jeho koníčky a zájmy
- má rodič více času na předávání osobních zkušeností
- má nezletilý více času k poznání svých blízkých příbuzných ze strany rodiče
- má nezletilý i rodič více času prohlubovat citový vztah
- má rodič více času vést jej k pohybovým aktivitám
v neposlední řadě:
- pokud rodič využije finanční prostředky, které by jinak předal rodiči druhému, ve prospěch nezletilého, rovněž prohlubuje vztah s nezletilým. Projevy spokojenosti nezletilého těší i rodiče.
Taková a mnohá další předsevzetí měli nepochybně oba rodiče, když se společně rozhodovali přivést potomka na svět.
Soudy časové omezení jednoho rodiče nahradily finančními prostředky ve prospěch druhého rodiče, tzv. vyživovací povinností, navíc bez možnosti jakékoli kontroly, jak bude s prostředky nakládáno. Vyživovací povinnost ovšem nemůže nic z výše uvedeného nahradit.
Z toho plyne: Soudy svým rozhodnutím tak způsobily nemajetkovou újmu nezletilému, tedy způsobily psychickou újmu, a to větší, než bylo po rozchodu rodičů nezbytně nutné.
Navrhuji, aby za každý den, kdy nezletilý mohl a netrávil čas se svým rodičem, bylo vyplaceno nezletilému odškodné. Rád bych na toto téma vyvolal diskuzi.
Příspěvek byl převzat z našeho diskusního fóra, kde se můžete zapojit do již probíhající debaty o něm.
Okomentovat