Ing. Aleš Hodina, dr. h. c.
Na e-mailovou adresu portálu Střídavka nám napsala paní Beránková:
„Opravdu jste užiteční. Soudce přiřkl střídavou péči tříleté holčičce, o kterou otec začal mít zájem v okamžiku, kdy jej matka s dcerou opustila. Vyhrožoval pomstou a ta se mu povedla. Bude si dceru kupovat penězi a benevolencí. Protože to je také jeden z výsledků střídavé péče. Jeden z rodičů (obvykle otec) si dítě kupuje a vyhrává. Akorát z dítěte se stává nevychovaný fracek. Gratuluji vám k této činnosti.“
Paní Beránková, s tím záměrem jste to asi nepsala, ale opravdu jste mne potěšila. Vážně. Mám radost z toho, že holčičce zůstala aspoň péče obou rodičů, když už jí matka rozbila rodinu. Zvlášť pokud to dotyčná udělala s takovou samozřejmostí, s jakou suše konstatujete, že otce matka s dcerou opustila. Jako by snad „matka s dcerou“ byla nějaká nedělitelná jednotka. A pokud matka chce „jít za svým štěstím“, jako by musela s sebou nutně odvléci i dceru. Nemusela. Ba dokonce neměla. Je to zavrženíhodné chování.
Bohužel se tak některé matky chovají, že považují děti za svůj majetek. S tímto přístupem matky by dcera za několik let svého otce už ani nemusela znát. Možná by jí byl matkou dokonce podstrčen jiný muž, který by si hrál na jejího otce. Je proto dobře, že táta včas zabojoval a holčička neztratila ani jednoho z rodičů.
Kupování si dítěte
Nechci bagatelizovat vaše obavy o „kupování si dítěte“. Pokud by kterýkoliv z rodičů řádně dítě nevychovával, je na místě obrátit se na OSPOD nebo na soud, které mohou přijmout výchovná opatření (viz § 43 zákona o rodině). Dovolím si jen polemizovat s tím, že „kupování si dítěte“ je výsledkem střídavé péče. Není. Je to důsledek rozchodu rodičů (v tomto případě odchodu matky) a následného boje o dítě.
Naopak, při střídavé péči, pokud jsou rodiče smíření se svou rovnoprávnou rolí, boj o dítě neprobíhá a nikdo si jej nepotřebuje „kupovat“. A pokud někdo z nich s vyváženou pozicí obou rodičů smířený není, ale státní orgány ji budou důsledně hájit, může se sice o „kupování si dítěte“ pokoušet, ale k ničemu mu to také nebude.
Pokud ale jeden z rodičů o rovnoprávnou rodičovskou roli musí bojovat (a s dítětem se dosud vídá jen jednou za čas), možná, že už nemá sílu udržovat s ním pozitivní vztah jinak, než jistým „kupováním si jej“. Ne, není to omluva takového chování. Ale dá se očekávat, že se střídavou péčí se toto sudovíkendové rozmazlování přirozeně změní v běžné denní radosti i starosti.
Přeji všem dětem, aby je zažívaly s oběma svými rodiči.
28. 6. 2013 at 11:05
Před mnoha lety jsem byl za dramatických okolností „odsouzen“ke střídavé péči, ke která zůstala pouze formální. Dítě, v té době v nastupující pubertě si vybralo samo. Pokud někoho opravdu milujete, starost o něj není obětí, ale chybějící ženský, mateřský vzor mne znepokojoval a macecha by byla vzhledem ke stavu „zbytku rodiny“ ohniskem dalšího rozkladu. No a tak šla léta. Nedávno se mé nejmladší dítě provdalo a já jsem měl příležitost vidět ji ve společnosti jejích skutečných přátel a milovaného muže dostatečně dlouho pohromadě. S úžasem jsem sledoval, kolik jemné, kultivované a přitom intenzivní ženskosti ta mladá žena má. Moc mne to potěšilo. A pokud spolu novomanželé vybudují zdravou a odolnou rodinu, pak vše dostane svůj pravý smysl.
28. 6. 2013 at 12:32
Jako bych četl 1 žalobu mé bývalé, díky bohu zamítnutou – dohodla jsem se dcerou (kam půjde na jinou školu), kdysi dávno – rozhodla jsem se s dětmi odstěhovat – inu o 10 let mladší milenec to je ten správný zájem dítěte
28. 6. 2013 at 13:06
vok69 – u moji o byl zase o 10 let starší milenec, ovšem s píjmem 115.000.- čistého měsíčně. U rozvádějících se ženských to je bud sex s mladším nebo prachy staršího, ale rozhodně to není zájem dítěte, podle čeho se rozhodují ….
28. 6. 2013 at 14:00
THX a vok 69 – není za tím vždy pouze sex a peníze, někdy stačí jen ovdovělá maminka, které je samotné doma smutno a chtěla by být ještě užitečná.
28. 6. 2013 at 14:31
Tomáš J: jo, tchyně je častým motorem rozvodů. Právě tchyně si od rozvodu slibuje, že bude mít větší vliv na děti a proto rozvod sobecky podporuje
28. 6. 2013 at 21:11
Matka si dceru bude kupovat, protože se nesmíří se střídavou péčí, proto střídavka tohle nevyřeší. Tam to vyřeší pouze svěření do péče otce, jinak to dítě bude zničeno jak píše správně paní Beránková. Ospod to zajímat nebude, to mi asi tady dáte za pravdu. Kupování si a rozmazlování tam fakt neřeší, pracují do výše svého platu.
1. 7. 2013 at 15:27
Že začal mít zájem v okamžiku, kdy jej matka s dcerou opustila? Kromě toho, že jej opustila matka, jak správně podotýká pan Hodina, dcera asi těžko, tak je to stejně dost nepravděpodobné. Proč by najednou, když neměl zájem o dítě předtím a tudíž si po odchodu matky mohl teprve dělat svoje, najednou o dceru zájem získal? Asi to bylo jinak. Moje zkušenost je, že matka často velmi silně brání otci cokoli s dítětem o své vůli dělat a ten, ač se marně snaží, je z péče o dítě vyštípán. Jedině v takovém případě má po rozchodu o dítě zájem. A měl ho i předtím. Ženy jako paní Beránková si takovými lživými příběhy snaží zamaskovat svoje zcela nemorální jednání a ubližování dítěti.
2. 7. 2013 at 17:41
Já jen nechápu tvrzení p. Hodiny, že střídavou péčí boj o dítě neprobíhá. To je nesmysl. Pokud s ní jedna nebo dokonce obě strany nesouhlasí, tak žádný boj tím nezkončí, naopak bude se bojovat o to více dál a hlavně budou bojovat obě strany. Při výhradní výchově bojuje zejména jen jedna strana pokud se s výsledkem nesmíří. Proto je nejlepší výhradní péče otce, aby přehnaná péče matky nedeformovala dítě. Panu Hodinovi přeju, aby už konečně vyhrál boj o dítě a potrestal matku za to, že mu syna unesla z domova. Ale ať netvrdí nesmysly o tom, že nějaký boj zkončí plichtou, tedy pokud se samozřejmě na tom nedohodnou, to je pak jiná situace.
2. 7. 2013 at 17:47
Milane, přečtěte si dobře článek. Při střídavé péči boj neprobíhá, pokud se s ní oba rodiče smíří, nebo pokud ji státní orgány důsledně hájí, takže nakonec nezbyde než se s ní smířit. Samozřejmě, pokud mají rodiče za to, že si bojem nějak pomohou, bude pokračovat i ve výlučné, i ve střídavé péči.
3. 7. 2013 at 13:28
Ok, psal jste pokud jsou smíření s SP. Ale paní Beránková o žádném smíření nepsala. Tam to bude boj vzhledem k nerozhodnuté situaci. Já to vnímám jako plichtu. Jsem prostě pro stabilní a jednoznačnou výchovu dítěte, v mém případě výhradní výchovu otce. Jinak je v tom bordel.