JáRodič.cz
–
Krásné počasí je tady, a tak vás možná napadlo, že byste mohli se svými dětmi vyrazit na vodu. Pokud je to poprvé (ale samozřejmě nejen tehdy), pak je určitě třeba řádná příprava, aby vše proběhlo co nejlépe. Je důležité zajistit nejen bezpečnost dětí, ale zároveň pro ně mít připravenou i zábavu, dostatek jídla a pití, vhodné oblečení a další. V dnešním příspěvku jsme pro vás připravili povídání právě na toto téma. Příjemné čtení.
Proč a kdy vzít děti na vodu
Mnoho rodičů řeší, kdy je ideální věk vzít dítě s sebou na loď. Je třeba zdůraznit, že se jedná o individuální záležitost. Záleží na mnoha faktorech. Začít se může už v poměrně nízkém věku dítěte, ovšem je třeba zvážit, zda je to skutečně „to pravé“. Podstatné je, aby byla zajištěna bezpečnost dítěte a aby pro něj pobyt na lodi byl zábavou nikoliv utrpením (například: má-li dítě strach z vody, tak pro něj jízda na lodi asi nebude to nejlepší; stejně tak, je-li dítě neposedné, potřebuje dostatek pohybu, pak dlouhé sezení neocení a podobně). Taktéž samozřejmě záleží na zkušenostech rodičů, na délce pobytu na lodi, na počasí a podobně.
A proč vzít děti na vodu? Důvodů je samozřejmě více, ale k těm základním patří:
- Společně strávený čas
- Dítě se naučí něco nového
- Seznámí se s novými lidmi
- Pozná „vodácké“ zvyky
Děti na vodě
Pokud se rozhodnete vzít s sebou děti na loď, pak je třeba počítat s tím, že je třeba pro ně takový výlet uzpůsobit. Děti si musí přijít na své, tedy dostat to, co chtějí. Potřebují zábavu, pohyb, koupání, vzrušující zážitky a podobně.
Co je důležité:
- Dítě by nemělo mít strach z vody
- Je fajn, když umí plavat
- Musí mít vestu
- Vyvarujte se jakýchkoliv nebezpečných situací – jezy atd.
Jakou loď zvolit
K nejčastěji využívaným lodím patří:
Raft (nafukovací člun) – stabilní, oproti kánoi pomalejší, ale zato bezpečnější. Je určen 4 – 6 osobám
Kánoe – méně stabilní než raft; je ale rychlejší a lépe ovladatelná. Je určena pro dvě osoby.
Loď je možné si zamluvit v půjčovnách, které zajišťují půjčení přímo na místě a loď pak převezmou v místě dojezdu. Zároveň půjčují zpravidla i sudy, plovací vesty, popřípadě přilby.
Tipy:
- Loď je třeba včas rezervovat
- Dopředu si pečlivě přečtěte podmínky dané půjčovny
Plánování výletu na lodi
- Vybrat optimální řeku (raději mírnější; důležité je zjistit i stav vody atd.)
- Zvolit přiměřenou délku trasy, respektive pozor na délku pobytu na vodě
- Vždy dodržovat maximální bezpečnost – dítě musí mít vestu (v některých případech i přilbu).
Co s sebou
Oblečení:
- Plavky, tričko, kraťasy/dlouhé kalhoty, mikina, bunda, kšiltovka/klobouk, náhradní oblečení
Tip: oblečení by mělo být rychleschnoucí, za ošklivého počasí i nepromokavé; volba oblečení vždy závisí na počasí a na délce pobytu na lodi
Obuv:
- Pevné boty do vody (neměly by z nohy padat; důležitá je i pevné podrážka)
Ostatní:
- Opalovací krém, sluneční brýle, pláštěnka
- Doklady v nepromokavém pouzdru
- Lékárnička, nůž, repelent
- Svačina, dostatečné množství pití
Jedete-li na delší dobu, pak je tomu třeba tomu přizpůsobit i vybavení. Potřebovat budete nejen více oblečení a obuvi, ale i stan, karimatku, spacák, vařič, ešus, hygienické potřeby atd.
Závěr
Jezdíte či jezdili jste na vodu? Pokud ano, berete s sebou i své děti? V jakém věku jste se s nimi na řeku poprvé vypravili? Bylo to – dle vašeho názoru – brzy, pozdě, anebo tak akorát? V čem jsou plavby s dětmi jiné než bez nich? Jak se dětem přizpůsobujete? Podělte se s ostatními o své zážitky, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat