Ing. Jana Tichá
Proč vzniká a jak jí zabránit?
Když končí partnerský vztah mezi dvěma lidmi, jsou pouze dvě možnosti, jak bude celý proces rozchodu probíhat:
a) v klidu a míru; partneři se oboustranně dohodli na ukončení vztahu,
b) s hádkami, nadávkami, přesilovými hrami a možná i vystupňovaným násilím, když se partneři zásadně neshodnou.
V prvním případě by takový konec uvítala jistě většina rozcházejících.
Avšak mnohem častější jsou v běžné praxi bohužel případy druhého typu: bolestivý rozchod, kdy trpí minimálně jeden z partnerů.
Důvodů k rozchodu je celá řada. Lze konstatovat, že co rozchod, to individuální souhra okolností a příčin. Avšak v čem spočívá nenávist, která se objeví při začínajícím konci a probíhá v některých případech i roky po ukončení vztahu?
Z čeho pramení?
Někdo by mohl tvrdit, že je to penězi, které dal každý z partnerů do společného období života, další by řekl, že to je čas, který mohl věnovat lépe někde jinde nebo někomu jinému a jiný by mohl říci, že to je zlomené srdce, ztráta důvěry, zrada, nevěra, strach z opuštění, obavy z reakcí okolí nebo zraněné ego, které dostalo nečekanou zásadní ránu.
Všechny důvody do jednoho mají něco společného – energii, a to doslova. Když s někým trávíte svůj volný čas, investujete do něj nemalé peníze, důvěřujete mu a plánujete společnou budoucnost – do toho všeho dáváte především sebe – svoji energii. Po rozchodu ji logicky chcete zpátky, ale ono to jaksi nejde, a proto u některých roste hněv a agrese.
V této fázi se objeví opět dvě možnosti v tom, co bude následovat:
a) vrátíte se k partnerovi a zkusíte si energii přetáhnout zpátky, protože vám dává pocit jistoty, který je v této důležité chvíli zásadní,
b) spálíte mosty a smíříte se se ztrátou věnované energie.
V prvním případě někteří odborníci potřebu návratu k partnerovi označují jako porozchodové síly přitažlivé. Nenávist a jí způsobenou bolest možná oddálíte, ale i tak v 99,9 % případů dojde k neodvratnému konci, minimálně z důvodu důvěry, která do každého zdravého vztahu patří a rozchodem je nadobro zničena.
Ve druhém případě přijde bolest a trápení ihned, pokud jste tím, kdo „investoval“ více nebo jste tím, kdo se s rozchodem nechce smířit (obránce vztahu). Avšak uvědomujete si, že darovaná energie již není vaše a nelze ji vrátit zpět. Jednou jste ji dali a již není vaše.
Jak tedy zabránit porozchodové nenávisti?
Nabízí se řešení – nedávat tolik své energie a nechávat si víc pro sebe. Ovšem to je mylný názor, který by i tak vedl ke špatnému konci. Vztah, do kterého nejdete naplno, není šťastný vztah, který by vás dlouhodobě naplňoval radostí a láskou.
Naopak, dávejte druhému tolik, kolik oběma vyhovuje tak, abyste byli šťastní a spokojení. Prožívejte vztah jako byste se neměli nikdy rozejít a užívejte si společné chvíle naplno dokud můžete. Důležitý okamžik přijde v momentě, kdy jeden z vás už nechce z nějakého/jakéhokoli důvodu společně pokračovat (iniciátor rozchodu). Nemá smysl si vynucovat byť i částečnou nebo dočasnou pozornost, protože to vás připraví o další nedobrovolně investovanou energii, která se nevrátí.
I když to v žádném případě nebude lehké, přijměte fakt, že ten pravý/ta pravá je někdo jiný někde jinde. Nesnažte se v sobě potlačovat všechny pocity, ale otevřeně je komunikujte se svým okolím, vypovídejte se, protože to je první důležitý krok pro to, se ze vztahu vyléčit, druhému odpustit a nepřenášet negativní pocity či předsudky do dalšího vztahu, který by tímto ztrácel na potřebné síle a kvalitě. Dalším nezbytným krokem je upřímně si promluvit s iniciátorem rozchodu. Výčitkami či výhrůžkami nedocílíte mnoho. V maximální míře utrpí vaše sebevědomí, hrdost a psychické i fyzické zdraví. Pokud vám něco brání zdravě přijmout konec vztahu, je dobré se obrátit na odborníka, který vám vysvětlí, co se odehrává ve vás nebo vašem partnerovi, příp. jak se chovat dál, co dělat, když ex-partner již odmítá komunikovat. Získáte tím větší vnitřní klid, úlevu, pochopení, usmíření sám/sama v sobě, odpuštění a duševní svobodu.
Problematika rozchodů je velmi hluboká a obsáhlá. Nelze popsat vše, co s námětem dále souvisí. A protože autor má vyčerpat téma a nikoliv čtenáře, máte-li další dotazy, nebo řešíte-li podobné téma u sebe či svého okolí, neváhejte mne kontaktovat. Nikdy a na nic nejste sami, pokud nechcete.
Převzato z KOUCAPORADCE.CZ
4. 7. 2013 at 9:14
To je všechno hezké, ale může platit jen u bezdětných vztahů. Těžko se akceptuje rada považovat veškerou investovanou energii za ztracenou, když ta energie je v dětech. I když jsem po rozchodu oželel veškerou energii investovanou do vztahu, do společných zážitků, ale i do jmění, které zůstalo 100% partnerce, nemohu oželet energii, která je v dětech, a těch dětí se prostě vzdát se stejně lehkým srdcem jako domu, auta a tak. No a pokud jeden z partnerů má pocit, že energie „investovaná“ do děti patří výhradně jemu, pak je konflikt skutečně nevyhnutelný. Na takového rodiče, který ze zásady a vlastního nezvratitelného přesvědčení nepřipouští ani částečně omezenou roli druhého rodiče ve výchově dětí, je i kouč s poradcem v jedné osobě krátký.
4. 7. 2013 at 9:42
Dobrý den, děkuji za reakci. Článek se skutečně týká jen partnerů a slouží předeším k zamyšlení. V pokračování cyklu článků z koucaporadce.cz bude dále nahlíženo na rozvod z pohledu dítěte.
Hezký den
4. 7. 2013 at 11:04
Já si myslim že psychoodborníci jsou banda darmožroutů a šarlatánů kteří se sami topí ve svých problémech a tahají z jiných nešťastných jen prachy a přiživují peklo. Kdyby šli do Myšelinky tahat pneumatiky bylo by lépe a více gum. dříve rozprskávali nad nešťastníkem svou moč ústy, dnes mají farmaka. Jaký je v tom rozdíl???
Velký! Ty chcanky neškodily! Budu si vážit jen toho který bude radit zadarmo jako stařešina rodu, vesnice, přirozená autorita atd.
Dámy a pánové děkuji za pozornost a přeji krásný letní den:-)
4. 7. 2013 at 12:10
Steve to vystihl!!!!!!!!!!!!!
4. 7. 2013 at 21:18
Steve to vystihl, takhle to vypadá, když se někdo schovává za výroky druhých. Ale mince má vždy 2 strany. Jeden je ten, který trpý nadřazeností a „tvrdším vystupováním“ toho druhého, a který potřebuje pomoct, aby zvládl tuto situaci a získal sebevědomí a úctu sám k sobě a mohl si další životní cestu změnit k lepšímu, neboť jeho protějšek se snaží ho ovládata zajistit si tak vybití své povahy na jeho úkor, někdy i jejich dětí. Musíme si také uvědomit, že doba stařešinů je už dávno pryč. A pokud chceme našim dětem zajistit klidné dětství, musí mít harmonický domov v maximální možné míře.
Je to investice do nové budoucnosti, kterou člověk někdy sám nezvládne a opravdu potřebuje pomoct….
5. 7. 2013 at 17:09
Harmonický domov paní Dvořáková, to neni totéž jako jeden byt.
5. 7. 2013 at 22:02
koučing, mediatoring, psychologing, čarifuking, fucking, inženýring, dop-dele kdy začnou ty ženský dělat něco prospěšného pro děti? A prospěšné je to když zapojí i svoje ruce krom nesmyslů v hlavě.
6. 7. 2013 at 0:20
Rozchod je bolestivy, práve proto, že člověk do vztahu hodně investoval. Ale rozpad vztahu člověk opravdu časem překoná. Ale nikdy člověk nemůře překonat ztrátu svých dětí po rozvodu, nemožnost se podílet na jejich výchově. A to jen proto, že to tak chtěla jejich matka, jen proto, že ona si našla nějakého kance.
7. 7. 2013 at 13:40
Nevite o čem to píše Jana Dvořáková ? Ona je asi trochu mimo ….