Ing. Lubomír Macek, CSc., MBA
–
Všichni si přejeme, aby naše děti měly zajištěnou dobrou budoucnost, aby dobře prosperovaly, měly dobrý prospěch ve škole, dobře se učily a byly v budoucnu plnohodnotnými občany naší země. K tomu je potřeba vnitřní i vnější harmonie v životě dětí. Bohužel to nemají dnešní děti tak jednoduché. V současné společnost se mnoho rodičů rozchází. Pracovníci OSPODu a soudci nevědí, co je pro děti dobré. Dokonce i někteří z rodičů a prarodičů si myslí, že je v opatrovnickém sporu vše dovoleno. Soudci postupují po staru, jako by se svět neměnil k lepšímu. A k tomu otázky okolo základního školství… Dítě musí být dnes velmi silné a schopné, aby to vše zvládlo. Střídavá péče je věc, které dětem svědčí a pomáhá zajistit jejich dobou budoucnost.
Při přípravě svého minulého článku „Vnitřní aspekty Cochemského modelu“, což je vlastně popis toho, proč je střídavá péče vhodnější než výlučná pro všechny strany opatrovnického sporu, jsem přišel na to, že pokud oba rodiče mohou a chtějí o své dítě dále pečovat, a soudce rozhodne o výlučné péči jednoho rodiče, dochází vlastně k něčemu, co můžeme přirovnat k násilnému únosu dítěte, a to dokonce za přispění státního úředníka. Dítě potřebuje oba rodiče ve stejné míře, a pokud už je nemůže mít pohromadě, tak je vhodný střídavý režim.
To je také důvod, proč je v rozdělených rodinách s výlučnou péčí tolik problémů a proč děti neprosperují tak, jak by mohly. Soudce, který si toho je vědom, upřednostňuje střídavou péči, když už není možná společná péče. Současně toto rozhodnutí musí být rychlé. Pak to rozhodnutí chrání všechny účastníky opatrovnického sporu, a dokonce i soudce. Nastolí komunikaci mezi oběma rodiči a zajišťuje všem, a hlavně dětem, dobrou budoucí prosperitu.
Další článek jsem se rozhodl napsat po svých nyní už dvouletých zkušenostech s průběhem opatrovnického sporu, kdy jsem se až do nedávna zastupoval sám a naivně věřil v to, že soudci postupují v nejvyšším zájmu dětí. Bohužel tomu tak není a tak jsem se musel obrátit na právníky. Zjistil jsem, že jak psycholog, tak pracovníci OSPODu i rodič, který nechce střídavou péči, jsou velmi manipulativní, velmi manipulují s dítětem, které by měli spíš chránit, a to vše za minimálního zájmu soudce. Došlo to až tak daleko, že mi soudce stanovil takové výživné, že bych se musel hned po nabytí právní moci jít udat na policii pro neplacení výživného. Proto doporučuji, abyste spolupracovali už od začátku s advokátem, který je dobře obeznámen s postupy soudu a tuší i víc o jednotlivých soudcích. Jinak stejně jako já budete stát nezkušení před soudcem, pro kterého je budoucnost dítěte až to poslední…
Píši tento článek jako informaci pro vás, kteří usilujete o střídavou péči, pro vaše poučení i pro to, abyste byli lépe připraveni. Nečekejte, že soudce, který rozhoduje o dětech, rozhoduje v jejich prospěch. Může se to stát v lepším případě, a těch je zatím málo, kdy soudce chápe, o co se jedná, rozumí původnímu smyslu Cochemského modelu a bude rozhodovat v prospěch dítěte. V horším případě bude soudce rozhodovat proti zájmům dítěte. Musíte být připraveni na horší variantu, která je dnes většinová. Věřím, že se to změní, že soudci a úředníci OSPODu pochopí, že se svět mění k lepšímu a tak, jako jsme upustili od tělesných trestů, je střídavá péče dalším logickým stupněm vývoje.
Článek budeme publikovat na pokračování v příštím týdnu.
19. 2. 2020 at 21:32
Upřímně, takto nazvat článek mi přijde trochu jako podrobení se zhovadilému systému. Střídavá nebo společná péče není nic, co by se mělo „prosazovat“, ale „uhájit“.