Pamela Stuart-Mills Hoch, Robert Hoch
–
Na závěr
Thomas Merton měl pravdu, když definoval, že odcizení je, když „těžiště identity je prožíváno ne uvnitř sebe sama, nýbrž v někom jiném“. Děti se SZR jsou nuceny podřídit se cizí autoritě a obětovat svou integritu myšlení ve věku, kdy ještě nejsou úplně nezpůsobilé vyvinout a udržet smysl pro objektivní pravdu a oddělené, separované já.
Pokud překonáváme SZR a vyvíjíme u našich dětí autentickou identitu, pak to znamená, že žijeme pro pravdu a plníme naše povinnosti jako lidské bytosti. Láska, tolerance, ochota odpustit a ochota přijmout (tedy neodmítat) jsou dary, který každý z nás může dát dětem, které milujeme. Když nás život zaplete do sítě psychologických a sociálních problémů spojených se SZR, nezapomeňme nikdy na podstatné priority, proč tu vlastně jsme: máme posilovat a chránit morální přediva našich dětí a naší společnosti ve velkém. Naše role dobrých a milujících rodičů není ve vypěstování psychologické hradby nenávisti a odmítání kolem našich dětí, ale měli bychom se stát větrem pod jejich křídly. „Cti otce svého a matku svou, aby se ti dobře vedlo na tomto světě.“
Bob Hoch pokračuje:
Odpovíme teď na vaši otázku, kdo se vlastně může účastnit našeho programu. Z vypracovaných přijímacích protokolů jeden konstatuje, že rodič, který k nám s dítětem přichází, musí mít určitou formu soudem stanovené výchovy. Tyto protokoly můžete na vyžádání obdržet. Protože nedostáváme žádné dotace, účastníci musí platit všechny výlohy, pokud ovšem nejsou hrazeny ústředními úřady státu, např. při naplňování Haagské konvence v případech únosu.
Často zjišťujeme, že nějaká forma společné či střídavé výchovy, určená soudem, již existuje. Někdy se stává, že soud nařídí, aby dítě dostalo příležitost obnovit své vztahy se zavrženým rodičem. Taková soudní rozhodnutí jsou pro zahájení naší činnosti dostatečná.
Vypracovali jsme čtyřstupňový program a průběžně jsme jej ještě vylepšovali. Máme s ním povzbudivé úspěchy. Budujeme nyní tým našich trvalých spolupracovníků jak v USA, tak mezinárodně. Budeme trvale pracovat na způsobech řešení SZR, tohoto zhoubného společenského jevu. Doufáme, že jednoho dne se „Rachel dům USA“ a „Rachel dům Evropy“ stanou realitou.“
Literatura
Gardner, R. A. (1987): The Parental Alienation Syndrome and the Differentiation Between False and Genuine Sex Abuse. Cresskill, NJ; Creative Therapeutics Inc.
Merton, Th. (1965): Contemplation in a World of Action. Garden City NY, Image Books, Doubleday & Company Inc.
Sargent, W. (1957): Battle for the Mind, London, Pan Books Ltd.
Sargent, W. (1973): The Mind Possessed: From Ecstasy to Exorcism. London England, Pan Books Ltd.
Bettelheim, B. (1950): Love is not Enough, New York, NY, The Free Press
Redl, F. Wineman. D. (1951): Children Who Hate: The Disorganization and Breakdown of Behavior Controls. New York, NY. The Free Press.
Aichhorn, A. (1935): Wayward Youth, New York, NY, The Viking Press Inc.
Kennely, B. (1991): Medea (Euripides, 480–408 B.C.). The edition referenced is Medea, Newcastle upon Tyre, UK, Bloodaxe Books Ltd.
Kingsland, H. W. (1984): The Snow Queen, Hans Andersen’s Fairy Tales: A Selection. New York NY, Oxford University Press, p. 229.
Guroian, V. (1998): Tending the Heart of Virtue: How Classic Stories Awaken a Child’s Moral Imagination. New York, NY, Oxford University Press.
Lewis, C. S. (1947): The Abolition of Man, New York, NY, Collier Books.
Munsch, R. (1985): I Love You Forever. Montreal, Paperback (Reference unavailable).
Clawar, S. S. Rivlin, B. V. (1991): Children Held Hostage: Dealing with Programmed & Brainwashed Children, Chicago IL, American Bar Association.
Gardner, R. A. (2001): Differential Diagnosis of theThree Types of Parental Alienation Syndrome (PAS), Therapeutic Interventions with Children with Parental Alienation Syndrome, Cresskill, NJ. Creative Therapeutics, Inc. See Conference Handbook Table One.
Wakenshaw, M. (2001): This Child of Mine: A Therapist’s Journey, Richmond, VA, Harbinger Press.
Campbell, T. W. (1994): Beware the Talking Cure: Psychotherapy may be hazardous for your health. Boca Raton, FL, Upton Books, Social Issues Resources Series Inc.
Hare, R. D. (1993): Without Conscience: The Disturbing World of the Psychopaths Among Us. New York, NY, Guilford Press.
Přeložil PhDr. Eduard Bakalář, CSc.
Okomentovat