Stridavka.cz
–
Poslanecká sněmovna včera schválila novelu občanského zákoníku, která má výrazněji zasáhnout do oblasti rozvodů a opatrovnických řízení. Pokud ji schválí i Senát a podepíše prezident, nabude účinnosti k 1. lednu 2026.
Jednou ze zásadních změn bude zrušení forem péče (výlučná, střídavá, společná). Nadále budou dohody rodičů a případně soudní rozhodnutí obsahovat vždy rozdělení péče mezi oba rodiče. Buď s určením rozsahu péče každého z nich, nebo bez tohoto určení (obdoba současné společné péče). Novela tímto negarantuje, že péče rodičů musí být vždy stejného rozsahu. Zakotvuje však nově v § 888 právo dítěte i rodičů na rovnocennou péči obou rodičů. Mělo by tedy být dbáno, aby péče obou byla aspoň obdobná. Dle našeho výkladu toto právo může ustoupit do pozadí pouze v případě, že převáží jiné, ještě závažnější právo dítěte (zejména na život a zdraví).
Novela dále zavádí možnost postoupení pohledávek z výživného. Bude tedy zřejmě docházet ke kšeftování s výživným, navíc se zvyšuje úrok z prodlení z dlužných částek. Situace pro plátce výživného se komplikuje i tím, že nadále nebude možné snížit výživné předběžným opatřením, pokud povinný rodič například přijde o práci nebo se jinak zhorší jeho situace.
Nově vůbec nebude možné řešit situaci v opatrovnických řízeních předběžným opatřením navrženým některým z rodičů. Tato možnost byla nahrazena takzvanými prozatímními rozhodnutími, vydávanými bez možnosti odvolání. Soud však bude mít na jejich vydání lhůtu 3 měsíce, na rozdíl od 7 dnů u předběžného opatření. Je tedy velkou otázkou, jak rychle se bude dařit řešit například vnitrostátní únosy dítěte nebo jiné situace vyžadující neprodlené řešení.
Poslanci neschválili možnost dovolání v opatrovnických věcech k Nejvyššímu soudu, nadále tedy bude judikaturu sjednocovat pouze Ústavní soud. Neschválili ani zjednodušení rozvodů pro bezdětná manželství notářským rozhodnutím místo soudního. Naproti tomu zrušili povinné zastoupení dítěte u soudu kolizním opatrovníkem (obvykle OSPOD), pokud soud neshledá konflikt mezi zájmem rodičů a dítěte. Do zákona se zároveň dostalo ustanovení, které brání rodičům používat tělesné trestání dítěte. Podle našeho odhadu může být – podobně jako ustanovení o domácím násilí – zneužitelné k různým obviněním právě v opatrovnickém sporech.
Okomentovat