Adéla Roedlová
Bibliografický záznam
ROEDLOVÁ, Adéla. Současné trendy v otcovství v České republice. Praha, 2010. 63 s. Bakalářská práce. Karlova univerzita, Fakulta sociálních věd, Institut sociologických studií. Vedoucí práce PhDr. Gabriela Munková, CSc.
Anotace
Bakalářská práce pojednává o specifikách současného otcovství v České republice. Práce nejprve sleduje vývoj otcovství z hlediska historických etap a poté definuje otcovství na základě tří hledisek: legislativního, psychologického a z hlediska rozdílností mezi mateřstvím a otcovstvím. Poté se práce zaměřuje na současná specifika fenoménu otcovství, především na teorie, které se zabývají větším zapojením otců do péče. V těchto teoriích je definován nový otec, který se aktivně zapojuje do péče o dítě, zastává domácí práce a aktivně vytváří vzájemný vztah s dítětem. Výzkumná část práce zkoumá, zdali čeští otcové směřují k novým formám otcovství, nebo zůstávají v tradičních schématech. Výzkum ukazuje, že v České republice převládají otcové tradiční, u kterých se však objevují nové formy smýšlení.
Klíčová slova
Otcovství, noví otcové, rodina, gender, Česká republika
Teze bakalářské práce
Příjmení a jméno: Adéla Roedlová
Imatrikulační ročník: 2007
Studijní obor: Sociologie a sociální politika
Předpokládaný název: Role otce v rodinné politice a v rodině samotné
Předpokládaný termín dokončení: LS 2010
Jméno konzultanta: PhDr. Munková Gabriela, Csc., ISS, KVSP
Zdůvodnění výběru tématu:
O ženě, jejím vztahu k dítěti a o sladění profesní kariéry s rolí matky již bylo napsáno mnohé, zatímco téma otcovství nalezneme v odborné literatuře zřídka. Pokud se rolí otce literatura zabývá, tak především v souvislosti s právnickými otázkami, jako je např. určení otcovství nebo neplacení výživného. Ráda bych se tedy ve své bakalářské práci zaměřila na muže v roli otce z pohledu rodinné politiky.
Základní charakteristika tématu a předpokládaný cíl práce:
Předmětem bakalářské práce bude rozbor rodinných politik převážně se zaměřením na roli otce. Budu zde řešit, jaké má otec možnosti a pravomoci přímo se podílet na péči o dítě. Zaměřila bych se především na možnosti muže nastoupit na rodičovskou dovolenou a pečovat o nemocné dítě. Chtěla bych kvantifikovat počet mužů, kteří toho využívají. Provedu zde tedy celkovou charakteristiku nástrojů státu v této oblasti nejprve z pohledu historického vývoje v České republice zhruba od první republiky až po hlubší analýzu současného stavu a připravovaných opatření. V druhé části bych provedla komparativní analýzu otcovské péče ve vybraných evropských státech. Jako srovnávací státy bych volila Švédsko, Velkou Británii, Francii a Německo, protože jejich koncepce rodinných politik je v zásadě rozdílná. Jednotlivé dopady opatření bych ráda doplnila o komentář a názory psychologů a sociologů, zabývajícími se vývojem dítěte a rodinou.
Základní literatura:
Práce a péče, Proměny „rodičovské“ v České republice a kontext rodinné politiky v EU, kol. aut., SLON, 2008
Muž v rodině: demokratizace sféry soukromé / Hana Maříková, Praha : Sociologický ústav AV ČR, 1999
Otec jako pečovatel, Radka Dudová, článek na stránkách Sociologického ústavu AV ČR
Rozporuplné diskursy otcovství, Radka Dudová z portálu Genderonline.cz
Muži a práce, Radka Dudová, článek na stránkách Sociologického ústavu AV ČR
Brožura Aktivní otcovství, která vyšla v rámci projektu EU EQUAL
MATEŘSTVÍ, OTCOVSTVÍ A MOC, Radka Radimská, článek na stránkách Sociologického ústavu AV ČR
Průvodce otcovstvím, aneb, bez otce se nadá žít, Eduard Bakalář, Vyšehrad, 2002
Fatherhood: research, interventions and policie, Elizabeth Peters, Randal D. Day, Haworth Press, 2000
Making men into fathers: men, masculinities, and the social politics of fatherhood, Barbara Meil Hobson, Cambridge University Press, 2002
Contemporary Family Policy: A Comparative Review of Ireland, France, Germany, Sweden and the UK, Mary Daly, Sara Clavero, Institute of Public Administration
Obsah
Úvod
1. Cíle práce a výzkumné otázky
2. Metodologie
3. Otcové v proměnách času
4. Vymezení otcovství pomocí různých pohledů
5. Současná specifika fenoménu otcovství
6. Výzkumná část
Závěr
18. 7. 2014 at 15:57
Tak na to se hodne tesim, zvlast na kapitoly 3 a 5. Ty promeny v case a posun roli (nejen v CR) by si asi zaslouzily i delsi rozvedeni.
18. 7. 2014 at 16:07
To je totiz ten duvod, proc tolik bojujeme o stridavku.
Byt to pred 150-ti lety, ani by nas to nenapadlo, dite by zustavalo u otce,a starala by se o ne chuva a ucitel. Byt to pred 50-ti lety, taky by nas to asi nenapadlo, zustalo by u matky. Jenze dnes spolecnost jasne muze a zeny zrovnopravnila, a soucasne nastal posun v jejich rolich.
(zrovna vcera jsem se smal – zasival jsem si jehlou dres, a partnerka se sroubovakem opravovala kolo – a umime to i otocit)
23. 7. 2014 at 0:53
Doporučil bych i knihovnu od p.Věry Noskové, Chraňme mužea Příběhy mužů. Aktuální studijní materiál…