Stridavka.cz
–
Před několika dny odvysílal Český rozhlas Plus zajímavý pořad o střídavé péči. Hlavním hostem byl sociolog Petr Fučík, hovořil zda ale i zakladatel Střídavky Aleš Hodina, ústavní soudce Jaromír Jirsa a další. Z pořadu vybíráme:
Petr Fučík: „(Děti) mluví o tom, někdy ne tak problematicky, jako bychom čekali. Nakonec to dost často vlastně normalizují tím, že říkají: No tak vlastně rodiče i před rozvodem nebo i v jiných rodinách máte jednoho přísnějšího, jednoho méně přísného, rodiče se často střídají v péči, protože mají pracovní závazky, atd. Ty děti mi dost otevřely oči v tom, že když se snažíme kontrastovat běžné rodiny a ty rodiny se střídavou péči, tak ten kontrast často není tak ostrý. Že zažívají něco, co je v těch běžných rodinách samozřejmé, ale asi v menší míře. V běžných rodinách není obvyklé, že by rodiče proti sobě štvali děti. Tak toto je extrém, který je na úplném konci té škály nějakých rozdílných rodičovských přístupů. Rozdílné rodičovské přístupy v očích těch dětí, s kterými jsem mluvil, ani tolik nevadily – do té chvíle, dokud se to rodiče nesnažili využít proti sobě. Ale ty děti mají velice dobré ponětí o tom, v jakém kontextu se nacházejí. Děti, se kterými jsem mluvil, často říkaly, že je přece úplně běžné, že jste v různých prostředích a tam jsou různá pravidla. Když trávíte prázdniny u babičky nebo chodíte každý den do školy, tak jste schopni to prostředí registrovat. A tak to je stejně i mezi těmi rodiči. Někteří říkali, že je to i obohatilo v tom, že už od dětství přišli na to, že svět není černobílý. Jeden respondent použil termín: No v těch rodinách se i chleba maže jinak, i máslo si tam dávají jinak. Ale popisoval to jako prostě něco, co ho obohatilo. Že nemá nějaké černobílé vidění v tom, že by očekával jednoznačnou platnost nějakých pevně daných názorů, a že mu to vlastně docela pomohlo.“
Aleš Hodina: „Úmluva o právech dítěte garantuje dítěti právo na péči obou rodičů už od narození. Takže není vůbec otázkou, zda ji zachovat, ale spíše jak – to znamená zvolit nejvhodnější formu. Střídavá péče může mít mnoho podob. Takže třeba u menších dětí je vhodnější zvolit kratší intervaly střídání. U dětí, které jsou kojené, tak samozřejmě, aby to bylo přizpůsobené i tomu kojení. Ty nejmenší děti, ty jsou, řekněme, nejadaptabilnější. Nejlépe se dokážou přizpůsobit té změně a spíš jim záleží na tom, s kým jsou, než kde jsou.“
Jaromír Jirsa: „Častý argument, že nejsou schopni rodiče komunikovat, není důvodem pro vyloučení střídavé péče. Že se dá nastavit střídání, přebírání dětí tak, aby se rodiče pokud možno nemuseli vůbec vidět, atd. A zajímavé je, že i po téměř 30 letech, kdy se toto forma objevila v roce 98, tedy v zákoně o rodině, je stále ta střídavka (lidově řečeno) považovaná za nějakou výjimku. Ale zákon od začátku říká úplně něco jiného – že je to naprosto rovnocenná forma péče vedle péče výlučné.“
Celý pořad (25 min.) si můžete poslechnout na stránkách Českého rozhlasu.
19. 10. 2022 at 10:47
Jirsa nezklamal, nadále tlačí svou mantru, že „střídavka je to naprosto rovnocenná forma péče vedle péče výlučné.“. Přitom ústavní právo jednoznačně prioritizuje péči obou rodičů, což je péče společná nebo střídavá. Někdo by to měl Jirsovi konečně vysvětlit.