Ing. Martin Králíček
Příjemným překvapením bylo páteční vydání televizního pořadu „Sama doma“, kde jako hlavní host vystoupil zakladatel portálu Střídavka ALEŠ HODINA. V průběhu vysílání odpovídal divákům na otázky na chatu a fundovaně informoval o střídavé péči ve dvou živých vstupech. Poděkování také patří brněnskému studiu České televize – doufejme že s podobně profesionálním přístupem se budeme setkávat čím dál častěji i v dalších médiích. Záznam interview můžete shlédnout na videu vpravo, otázky diváků a odpovědi z chatu pak zde (v pořadí od novějších otázek ke starším):
Petr: Dobrý den chci se zeptat jak dlouho trvá dostat děti do své péče .Jsem 4 roky rozvedený a žádost jsem poslal před rokem.Matka se střídavou péči nesouhlasí a děti ve věku 10 a 13 chcou jít k otci.Děkuji
Aleš Hodina: Soudní řízení o péči o děti mohou bohužel někdy trvat i léta. Nezvažoval jste střídavou péči? Výlučná péče matky versus výlučná péče otce je pořád boj „buď – anebo“…
muž: k názoru Věry bych doplnil, pokud by tomu tak bylo, jak je možné, že existuje týrání dětí ze strany matek? Nemyslíte si, že argument paní Věry o niterním vztahu matky vůči dítěti oproti vztahu otce vůči dítěti je tak trochu diskriminace otců ze stran matek? Proč se nedovedou matky zamyslet nad niterním vztahem otce ke svému dítěti? Protože to odmítají, nechtějí.
Aleš Hodina: Ano, k takové diskriminaci někdy dochází. Mějme to ale za zlé spíše systému, který to umožňuje, než těmto matkám. Ono vůbec spousta lidí vnímá jen své problémy, své potřeby a přání a nedokáže si představit, že podobné potřeby a city mají i jiní lidé – třeba druhý rodič. A hlavně dítě, které není majetkem ani jednoho z rodičů, ale mělo by mít oba.
Martina: Ale dítěti přece zůstanou oba rodiče, i když s jedním bude trávit méně času. I otcové mají spoustu možností jak vidět dítě třeba i každý den a věnovat mu chvilku času,může ho vyzvedávat z kroužku, jít s ním na výstavu, plavat nebo hrát třeba ping-pong, a večer může dítě zase jít spát domů, ..dnes jsou mobily, emaily, přes internet se dá i videotelefonovat, otec může být v neustálém kontaktu s dítětem. To jak se řeší, jak se v minulosti zametalo s otci při rozvodu a péči o dítě, … popravdě, kolik z těch otců se snažilo něco změnit, kolik z nich o své děti skutečně stálo, a teď mluvím o svém okolí i vzdálené rodině, znám několik případů, kdy otcům jejich děti po rozvodu nikterak nechyběli, je to nepochopitelné, ale je to tak.
Aleš Hodina: Zde je vidět určitý rozdíl v přístupu. Rodič má přece dítě vychovávat, žít s ním běžný život, a ne se s ním jen občas pobavit. Ano, jsou otcové (někdy i matky), kterým na svých dětech nezáleží. O to víc bychom si měli vážit těch, kteří se o své děti chtějí starat, a nebránit jim v tom.
divák: mám pocit, že matky požadují výlučnou péči z důvodu alimentů a odmítají střídavou péči právě z finančních důvodů, že by tzv. za dítě nedostala zaplaceno, tak jak to některé matky vnímají, jako svoji cestu k financím
Aleš Hodina: V některých případech bohužel může fungovat i tato motivace.
Janská Martina Varnsdorf: Dobrý den chci se zeptat jak to děti psichicky nesou tuto péči a jak pak řešit situaci kdy se dítě blokne a nechce jít k tomu druhému rodiči a jak řešit situasi kdy jeden s rodiču dítěti říka že ten druhy je špatný a očkuje jej proti němu a musí se dodržovat pravidelně intervaly návštěvy u druhého rodiče děkuji
Aleš Hodina: Dítě se mnohem častěji „blokne“, když je ve výlučné péči jen jednoho rodiče. Ten má totiž mnohem větší prostor dítě proti druhému rodiči manipulovat. Pokud taková situace nastane, ať už při jakékoliv formě péče, je dobré ji řešit co nejdříve, dokud se nerozvine syndrom zavrženého rodiče. Je namístě obrátit se na orgán péče o děti (OSPOD) a na soud. V úvahu připadá i změna výchovného prostředí, aby dítě nebylo s tím rodičem, který jej manipuluje proti druhému.
posluchačka z Brna: s Vaším názorem na střídavou péči absolutně nesouhlasím,rozvrací to morální hodnoty a význam funkční rodiny,tatínek a amaminka každý jinde,dítě pak nemá svůj domov nikde a ještě ke všemu si zafixuje tento vzorec rodiny do budoucna a pak nám přibývá ve státě rozvodovost
Aleš Hodina: V žádném případě nepodporujeme rozvrat rodiny a tvrdíme, že nejlepší pro dítě je úplná rodina. Při dnešní 50 % rozvodovosti je však nereálné očekávat, že najednou rozvody klesnou na nulu. Pokud se tedy rodiče budou dál rozcházet, je třeba dětem zachovat aspoň péči obou. V opačném případě si totiž dítě mimo jiné zafixovává škodlivý vzorec „jednorodičovtví“, tedy života jen s jedním rodičem, a ten si často přenáší i dál do života. Střídavá péče proto není alternativa úplné rodiny, ale alternativa ztráty jednoho rodiče.
Martina: Promiňte, ale přijde mi, že se zastáváte mužů za každou cenu, ale tady by mělo jít v první řadě o dítě. Je například řada mužů, kteří ve společné domácnosti o děti jeví pramalý zájem, a při rozvodu najednou děsně o děti stojí. Nebo jak tady píše paní Lucie K., myslím, že ten model co měli doteď, je v celku ideální, proč by on měl nyní trávit s dítětem všechny víkendu, v podstatě chce, aby matka byla tou, která se stará a pečuje, dělá úkoly, vyzvedává z kroužků, budí ráno dítě do školy, atd. a on si pak veme dítě na víkend a jenom si s ním užívá výlety do ZOO, k babičce apod., nemá snad matka která denodenně od narození pečuje o své dítě nárok na to, aby s ním krom péče v prac.týdnu strávila také hezký víkend, kdy má na něj více času, a může s ním prožít také nějakou zábavu, návštěvu prarodičů apod.?
Aleš Hodina: Zastávám se především dětí a toho, aby jim zůstali oba rodiče. Standardní střídavá péče není „vyzobávání rozinek“ jedním z rodičů, ale dělba o běžné starosti i radosti v průběhu celého týdne. Model všední dny – víkendy je také možný, pokud oběma vyhovuje, ale není to standardní podoba střídavé péče.
Martina: Dobrý den, jsem názoru, že dítě mají vychovávat oba rodiče, ale střídavá péče se mi nelíbí, myslím si, že to není vhodné pro dítě, je zmatené, dle mého názoru nemá potom nikde své pevné zázemí. Určitě tuto výchovu neodsuzuji, ale navrhla bych ji až ve věku, kdy si děti rozhodnou z velké části samy.
Aleš Hodina: Obávám se, že toto je jeden z předsudků vůči střídavé péči. Zkušenosti i vědecké výzkumy (které jsem citoval v odpovědi na jiný dotaz) však mluví o něčem jiném…
divak: Dobry den, chci se zeptat, zda mate osobni zkusenosti se stridavou peci. Diky za odpoved.
Aleš Hodina: Mám zkušenosti se společnou péčí o dítě, s vlastní výlučnou péčí, s výlučnou péčí matky i se střídáním se v péči. Vše „díky“ názorovým změnám matky dítěte… Kromě toho se na Střídavce samozřejmě setkáváme se zkušenostmi stovek lidí jak se střídavou péčí, tak s jinými formami porozvodové péče.
karel: dobrý den, od kolika let dítěte je vhodná střídavá péče?
Aleš Hodina: Není žádný věkový limit. Samozřejmě, že je-li dítě kojené a rodiče žijí dále od sebe, je otázkou, čemu dát přednost. Jak kojení, tak ale i péče obou rodičů jsou pro děti velmi důležité. Od batolecího věku již zde není toto omezení. Dokonce se děti v tomto věku na střídavou péči adaptují i lépe než děti starší.
Marie: Dobrý den.Je možné nařídit střídavou péči i v případě, že jsme nikdy nebyli manželé a nebydleli ve společné domácnosti?
Aleš Hodina: Ano, možné to je, bude záležet na dalších okolnostech.
divak: Dobry den, chci se zeptat, zda mi muzete odpovedet aspon na jednu z predchozich otazek. Diky za odpoved.
Aleš Hodina: Pokusím se, ale dotazů je mnoho, nelze takto rychle odpovědět na všechny.
Věra: Dobrý den! Nemyslíte si přece jen, že matka má k dítěti niternější vztah, přece jen ho nosí v bříšku, odrodí si ho, odkojí, zkrátka dítě je pro ženu vlastně její součástí.Zřejmě nebudete souhlasit, ale myslím si, že pokud je dobrá matka a dobrý otec, i tak má kapku větší „nárok“ na dítě matka. Samozřejmě jsou i takové matky, které by matkami ani být neměli a je jistě řada mužů, kteří jsou daleko lepšími rodiči. Co se týká střídavé péče, popravdě řečeno si toto umím představit u „hotového“ človíčka, který už má v sobě základy výchovy a už to má v hlavě tak nějak srovnáno, ale u malých dětí, které teprve procházejí výchovou, si myslím, že je lepší mít jedno zázemí, jeden domov, jeden řád a jednu výchovu, a samozřejmě mít tatínka kdykoliv v záloze, samozřejmě je dobré, pokud s tatínkem dítě tráví co nejvíce času, atd. Ale opravdu si neumím představit, dávat od sebe pryč mé děti na celé týdny, zvláště jde-li o malé děti, např. 1 rok, 4 roky, nebo dítě které začíná školní docházku, myslím, že i ten otec by měl myslet hlavně na to dítě a né jen na vlastní vůli. I když chápu, že pro milujícího otce musí být obrovsky obtížné, nebýt s dítětem denně. Ale to vše je na dlouhou diskuzi, vše záleží na mnoha okolnostech, jací jsou lidé lidmi, jak jsou ochotni se domluvit, proč se rozešli, jaké křivdy v sobě mají, jak jsou děti staré a citlivé, atd. Myslím, že by bylo nejlepší, aby si lidé byli jisti tím, že se milují a chtějí spolu zestárnout, když si řídí rodinu-děti, kéž by se rozvody nestávali tak běžné a přirozené jakými dnes jsou a kéž by manželé od sebe neodcházeli při prvních větších obtížích. Vše je o lidech, jaké si to uděláme, takové to máme,chce to snahu a péču obou, aby rodina dobře fungovala.
Aleš Hodina: Samozřejmě, že nejlepší je pro dítě úplná rodina. Dnes se rodiče rozvádějí nebo rozcházejí z důvodů, které jsou často překonatelné. Pokud se to ale stane, měla by být dětem zachována aspoň péče obou rodičů. Vlastnické pocity vůči dítěti, které popisujete v úvodu dotazu, jsou často brzdou rozumné dohody.
Lucie: Dobrý den.Je vhodná střídavá péče u 17. měsíčního batole ?
Aleš Hodina: Ano, v krátkých intervalech, raději méně než týdenních.
Lucie K.: dobrý den, mám ve vlastní péči dceru 2 roky, s přítelem jsme nikdy nežili, ale v současné době uvažuje (pouze on) o střídavé péči. Dceru mu dávám kdykoliv si o ní dopředu řekne, nyní ji chce všechny víkendy. Na můj návrh mít ji 2 víkendy v měsíci a kdykoliv v týdnu nepřistoupil. Mohou naše soudy tuto střídavou péči nařídit?
Aleš Hodina: Ano, mohou. Spousta dětí má tu smůlu, že se o ně jejich otcové nezajímají. Pokud oba rodiče chtějí o děti pečovat, dopřejme to dětem…
Kamila: Dobrý den, manžel má 11 letou dceru, kterou od jejích 4 let vychovává matka. My máme dvě děti. Jeho dcera k nám dochází jednou za 14 dní na víkend. Bohužel ale vidíme špatný vliv její matky. Pokud by manžel zažádal o střídavou péči, bude soud přihlížet k tomu, co si dítě přeje? Nebo má šanci ji do střídavé péče získat a jaký byste doporučil interval střídání. Bydlíme tak 200 m od sebe a tudíž by i chodila do stejné školy. Děkuji za radu
Aleš Hodina: Interval by mohl být běžný, tzn. týden nebo 14 dní. Soud by měl přihlédnout především k právu dítěte na péči obou rodičů, ale i k špatnému vlivu matky, pokud to není jen váš subjektivní dojem. Ono na každém lze najít něco špatného… Jsou-li zde však nějaké objektivní problémy, bylo by dobré je dobře soudu zdokumentovat a doložit.
Jb: Dobrej. Jaké jsou alimenty u střídavé péče.
Aleš Hodina: Alimenty u střídavé péče do značné míry ztrácejí smysl, protože oba rodiče pečují o dítě stejnou dobu, oba ho živí, šatí apod- Přesto soudy i zde alimenty obvykle stanovují, často dokonce pro oba rodiče ve stejné výši – pošlete třeba 2000 Kč a za 14 dní vám je druhý rodič pošle zase zpátky…
TS: Dobrý den, syn je v péči bývalého manžela, ráda bych ho měla ve společné či střídavé péči, s čímž nesouhlasí. Jak začít, na koho se obrátit, kdo mi v této situaci může pomoci?
Aleš Hodina: V případě nesouhlasu druhého rodiče nezbývá, než podat návrh na změnu výchovy k soudu. Informace k takovému návrhu na určení střídavé péče najdete na webu Střídavka.
Tomáš EISNER: Dobrý den, asi můj dotaz bude velmi komplikovaný na chat, ale zkusím to. S manželkou procházímé velkou krizí a otevřeně mluvíme o rozchodu. Nehádáme, vycházíme spolu bez problémů, ale ona se ve vztahu necítí dobře. Psychoterapeut poradil na čas se rozejít. Řešíme jak s dětmi (2 kluci 6 a 4 roky). Pokud by měl být rozchod dočasný jaká forma péče je ideální? Aby mohli být kdy chtějí tam kde chtějí nebo střídavá péče nebo jen u jednoho partnera?
Aleš Hodina: Rozchody rodičů v žádném případě nedoporučujeme. Pokud do toho však půjdete a oba přitom chcete a můžete o děti pečovat, ideální by bylo stanovit si alespoň určitá pravidla střídání. S tím, že pokud se budete schopni v konkrétních případech domluvit ad hoc jinak, podle potřeby, jedině dobře.
Marie: Dobrý den, osobně zastávám názor, že střídavá péče není vždy ideální řešení. Zajímalo by mě, jaké jsou zkušenosti se „střídavkou“ v zahraničí a jak se aplikuje v českém prostředí. Děkuji. S pozdravem Marie
Aleš Hodina: Zkušenosti se střídavkou jsou vesměs pozitivní (výjimky samozřejmě existují, jako všude). Americká metaanalýza zahrnující více než 30 studií uvádí, že děti ve společné nebo střídavé péči jsou významně lépe adaptované v mnoha ukazatelích psychických, sociálních apod., než děti v péči jen jednoho rodiče. Dokonce lze v tomto srovnávat střídavou péči s výchovou dětí v úplných rodinách. Jsou i země, jako například Belgie, kde je střídavá péče ze zákona prioritním uspořádáním péče o děti po rozvodu rodičů. U nás vůči střídavé péči panují (zejména ze strany státních orgánů, jako jsou soudy, OSPOD, apod.) stále různé předsudky a mýty.
gf: Co si myslíte o kauze pana Ing. Fialy – K 213?
Aleš Hodina: Pan Ing. Fiala poukazuje na mnohé nešvary naší justice. V některých případech se chová poněkud agresivně, nicméně jeho osobní situace je ovlivněna mnohaletým bráněním kontaktu s jeho dětmi matkou, za přihlížení nebo dokonce pomoci státních orgánů. Málokdo by v takové situaci zůstal klidný.
gf: Jak a kdy Vás napadlo udelat portal stridavka.cz?
Aleš Hodina: Přibližně před rokem a půl, poté, co jsem viděl, jak je situace v této oblasti u nás špatná.
v.vratislav: Dobrý den. Požádal jsem soud o upravu styku se synem, soudkyně dneska 29.9.2011 vynesla rozsudek a zamítla muj návrh na upravu styku se synem, který byl, po čtrnácti dnech víkend, dovolená v létě a vánoce bylo v návrhu aby jsem mohl být se synem. Přes mou argumentaci že matka ovlivňuje syna a vytvořila v synovi syndrom zavrženého rodiče, byl muj navrch na upravu styku zamítnut, poraďte co dělat kam se obrátit četl jsem vaše stránky na internetu, skutečnost u soudu se řídí něčím plně jiným, mluvil jsem s pracovníky opatrovnického oddělení a ti my už před soudem na šetření moje ho bydlení u mě v mezi řeči zdělili že bude muj návrh na styk se synem zamítnut. Věděli to už předem jak to bude jak soudkyně rozhodne a taky se tak stalo. Je vůbec cesta jak se účinně proti této diskriminaci bránit. Děkuji za odpověď.
Aleš Hodina: Dítě má právo na výchovu obou rodičů a oba rodiče mají právo vychovávat své dítě. Omezení tohoto práva může být jen ze zvlášť závažných důvodů (zneužívání dětí apod.). Předpokládám, že toto není váš případ. Bohužel zkušenosti s našimi soudy jsou někdy takto špatné, omezují kontakt dětí s jedním z rodičů. Doporučuji se v případě podobného rozhodnutí odvolat a pokud ani odvolací soud nebude dbát toho, že děti mají dva rodiče, doporučuji podat ústavní stížnost k Ústavnímu soudu. Poslední instancí je pak Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.
atrophy: Dobrý den, prominte, nechci Vás urazit, mám dotaz – nejste příbuzný Anežky Hodinové – Spurné – komunistické političky?
Aleš Hodina: Nezkoumal jsem svůj rodokmen mnoho kolen zpět, takže nelze nic vyloučit, ale o blízké příbuznosti s touto paní mi není nic známo.
5. 10. 2011 at 9:52
Supr. Gratuluji.
5. 10. 2011 at 10:08
Hoši, děkujem.
Rozvodovost je, bohužel, vyšší než 50%. V Praze 75%, v ČR 70%.
A ještě roste i tím, že počet manželství se snižuje. Tak tedy pracuje tento kolos soudů, SPOD, advokátů, znalců. To už je rozvracení republiky.
5. 10. 2011 at 11:33
Super
5. 10. 2011 at 15:06
VAL – nic proti vám, ale mám pocit, že rozvodovost a spokojenost otců se systémem u nás je tak někde kolem 1% , jinak si to nedovedu představit, kde by ty hromady nespokojených otců byly, zde jistě ne, na demonstracích a peticích také ne, tak se pak nedivme stavu, jaký je, když s ním většina je spokojená a ta nespokojená menšina s tím nic nezmůže, podpora rozumných matek tu není žádná, takže řešení je nulové , v dalších volbách vyhraje levice, každý slyší na sociální dávky, nikdo neumí počítat, aby dostal 100 Kč tak musí zaplatit 1000 Kč, můžeme pouze doufat, že tento model se státu dříve nebo později zhroutí sám…. – nic jiného tento stav nedokáže zachránit, není vůle
16. 10. 2011 at 22:12
soudy kolikrát opravdu nejsou spravedlivé ale soudce či soudkyně se většinou potřebují o někoho či něco opřít , největším škůdcem střiídavky či svěření otci jsou feministické pracovnice ospod a někdy znalci.
V mém případě p. Dezortová OSPOD Plzeň
23. 3. 2015 at 19:43
Od jakého věku dítěte soud vyhoví žádosti o střídavou péči? Děkuji za odpověď