Petr Kozelka
–
Tragédií málem skončil spor o děti manželského páru z Brněnska. Mnoho nechybělo a jejich ještě školou povinný syn mohl zemřít. Poté, co byl i se svou sestrou rozhodnutím soudu umístěn do krizového centra, se pokusil spáchat sebevraždu. Zda bude mít tento poslední zoufalý výkřik o pomoc odezvu v chování rodičů, zatím nelze odhadnout.
Justice svěřila předloni na konci června syna, žáka druhého stupně základní školy, a dceru do péče matky, otec měl děti vídat pod dohledem v krizovém centru. K tomu soudy nařídily rodičům párovou terapii.
Spory mezi rodiči se ale dále prohlubovaly, a tak nakonec brněnský krajský soud přistoupil k radikálnímu řešení. Nařídil, že děti budou od října 2020 na šest měsíců umístěny do neutrálního prostředí v krizovém centru.
Soud rozhodl tzv. speciálním předběžným opatřením, které lze použít jen v případě akutního ohrožení života, zdraví nebo příznivého vývoje dítěte. Podle sociálky, která děti zastupovala u soudu jako opatrovník, bylo rozhodnutí poslední zbývající možností o nápravu vztahů dětí k otci.
„Nevyužití této poslední možnosti by znamenalo rezignaci na právo dětí na oba rodiče, což je ve výrazném rozporu s nejlepším zájmem nezletilých,“ uvedla sociálka ve svém návrhu na umístění dětí mimo dosah rodičů.
Matka naopak proti verdiktu, který dětem zakazoval i používání mobilních telefonů a dalších podobných zařízení a rodičům zase zapovídal jakýkoli kontakt s dětmi kromě stanovených hodin pod dohledem odborníků, protestovala ústavní stížností.
Namítala mimo jiné, že u dcery se v centru zhoršil prospěch, děti prý zcela odmítají komunikovat s otcem, za což jsou trestány zákazem vycházení.
Otec vinil ze situace matku. „Dlouhodobě nerespektuje soudní rozhodnutí a všechny pokusy o nápravu vztahu s dětmi sabotuje neúčastí na prakticky všech asistovaných kontaktech, rodinné terapii a dalších,“ reagoval.
Deprese a bolesti
Situace v krizovém centru nakonec vyvrcholila tím, že se hoch na začátku ledna pokusil o sebevraždu a následně skončil na psychiatrii. Chlapec měl přitom potíže už před nešťastnou událostí. Měl depresivní stavy, úzkosti střídal s agresivitou, k tomu trpěl poruchami spánku a bolestmi zad, kvůli čemuž dokonce absentoval ve škole tak často, až musel řešit opakování ročníku ze zdravotních důvodů.
K tomu měl i sebeobviňující myšlenky, které zaháněl sebepoškozováním. „Psychický stav nezletilého ovlivňovala i ventilace dlouhodobě neprojevovaných negativních emocí, které se kumulovaly během konfliktního průběhu rozvodu rodičů,“ stálo v lékařské zprávě.
Do případu se rozhodl vložit i Ústavní soud (ÚS), když vyhověl matčině stížnosti, ovšem nikoli proto, že by soud rozhodl o umístění dětí mimo dosah rodičů špatně, ale protože jim rovnou nařídil zůstat v krizovém centru půl roku.
„Se závěrem o nutnosti umístit nezletilé do prostředí krizového centra nelze než souhlasit. Byly naplněny podmínky pro vydání ‚speciálního‘ předběžného opatření, jelikož hrozí akutní ohrožení příznivého vývoje obou nezletilých, a dokonce v případě nezletilého i ohrožení jeho zdraví, což se ostatně potvrdilo i následně jeho pokusem o sebevraždu,“ napsal senát se soudcem zpravodajem Janem Filipem.
ÚS ale upozornil, že soud měl vydat předběžné opatření na měsíc a pak, po zvážení všech okolností, jej prodloužit, nebo zrušit.
„Postup krajského soudu byl sice neústavní, ale nešlo o projev svévole nebo úmyslného nerespektování ústavních kautel, nýbrž o problematický výklad užitých zákonných ustanovení, který provedl až ÚS,“ uvedl Filip.
Pro děti to ovšem znamená, že brněnská justice bude muset o jejich osudu rozhodovat znovu.
Převzato z Novinky.cz
25. 2. 2021 at 13:37
Za všechno může ten táta. Kdyby nechal kluka hezky u maminky, nic z toho by se nestalo.