JáRodič.cz
–
Školní rok je v plném proudu a na pořadu dne jsou písemky a zkoušení, které je třeba co nejlépe zvládnout. A to se zpravidla neobejde bez učení či aspoň zopakování probírané látky. Jenže právě to může být kámen úrazu. Ne každé dítě se umí učit, což se v pozdějších ročních základní školy stává poměrně velkým problémem. Jak tedy dítě naučit „učit se“? Co v této oblasti mohou udělat rodiče? Tak právě na toto téma bude náš dnešní příspěvek. Příjemné čtení.
Jak mohou rodiče dítěti pomoci
- Vytvořit dítěti podmínky k učení – nejlépe samostatná místnost, kde má dítě klid a také vše, co k učení potřebuje
- Učit se s dítětem od 1. třídy a postupně ho vést k samostatnosti. Cca od 2. stupně základní školy by se mělo být dítě schopno připravovat do školy zcela samo. Pokud i později dítě požádá o pomoc, nikdy neodmítat – je možné ho vyzkoušet, vysvětlit mu látku, zajistit doučování
- Příprava musí být pravidelná – dítě by se mělo připravovat do školy každý den. Nejen, že se musí napsat/splnit domácí úkoly, ale taktéž je třeba zopakovat učivo na další den. Velká pozornost by měla být věnována oblastem, se kterými má dítě problémy.
- Zvolit optimální dobu pro učení – vhodná doba není pro všechny stejná. Záleží samozřejmě i na denním režimu rodiny a podobně. Každopádně je-li to jen trochu možné, je fajn, když se dítě učí v době, která je pro něj příznivá. Obecná doporučení: vhodná doba nebývá hned po příchodu domů (dítě potřebuje odpočinek), později večer, před spaním, je-li dítě unavené, hladové a podobně
- Pokud dítě učení, respektive konkrétní předmět nebaví, pokusit se probudit v něm zájem o něj (ukázat mu, jak se mu nové znalosti budou hodit v praktickém životě, doplnit učením něčím zajímavým – výstava, výlet atd.)
- Trénovat s dítětem (nejlépe odmala) paměť – super jsou různé hry
- Dítě podporujte a chvalte
- Důležitá je trpělivost – ovšem to je někdy velmi náročné, že?
Pravidla
- Nejdůležitější pravidlo – učit se pravidelně (viz výše)
- Používat různé techniky učení (respektive najít tu, která dítěti v tom kterém předmětu vyhovuje); do učení je fajn zapojit co nejvíce smyslů
- Nejtěžší předměty je dobré učit se na začátku
- Neodkládat úkoly/učení na poslední chvíli
- Dítě potřebuje během učení pauzy (je třeba vždy vysledovat, jak dlouho je dítě schopno se soustředit a kdy už je unavené)
Jak se učit
Každý z nás se učí jinak, respektive mu vyhovují jiné techniky učení. Rozdíl je samozřejmě i v tom, jaký předmět se člověk zrovna učí. A jak si tedy látku co nejlépe zapamatovat? Zde je několik technik:
- Čtení nahlas + opakování
- Psaní textu (taháky), podtrhávání nejdůležitějších informací
- Kreslení
- Na/Poslouchání – výklad ve škole, mluvené slovo
- Sledování dokumentů a podobně
- Vyzkoušení od další osoby
Závěr
Učíte se doma se svými dětmi? Pokud ano, do které třídy chodí? Kolik vám příprava do školy zabere času? Zůstanete vždy v klidu, anebo se vám občas stane, že vám „vytečou“ nervy? V kolika letech se váš potomek začal do školy připravovat sám? Jste s jeho výsledky spokojeni? Jestliže ne, děláte něco proto, aby se zlepšily? Máte nějaký osvědčený způsob, jak dítě motivovat, aby se do školy připravovalo pečlivě a vše mělo vždy v pořádku? Podělte se s ostatními o své příběhy, názory, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat