RNDr. Pavel Rusý
–
Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo novou tabulku pro určování výživného na děti z rozvedených rodin. Dosud byla k dispozici tabulka z dob ministryně Kovářové. Nová tabulka je podrobnější, dává důraz na více zákonných hledisek pro stanovení výživného.
Tabulka snižuje počet věkových skupin dětí, sjednocuje skupinu nejstarších dětí od 16 let. Místo určitého intervalu procent z čistého příjmu uvádí číslo jediné.
Nová tabulka přesněji řeší, pokud povinný rodič má více vyživovacích povinností, další dítě či vyživovaného manžela/manželku. Za každou další vyživovací povinnost se doporučené procento snižuje o dva procentní body.
Nové doporučení ukládá zohledňovat podíl péče povinného rodiče o dítě, a to i v době styku. Výživné by mělo být vyměřeno tak, že bude sníženo o podíl času, který dítě tráví u povinného rodiče.
Tyto novinky jsou doplněny tzv. kontrolní částkou, tedy podílem z příjmu či absolutní hodnotou příjmu, která by povinnému rodiči měla po uhrazení výživného zbýt.
Ačkoliv Ministerstvo spravedlnosti zamýšlí tyto tabulky jako doporučení pro rodiče, a nikoliv jako ovlivnění soudního rozhodování, vytváří ministerstvo legitimní očekávání, jak soudy budou rozhodovat.
Přes pozitivní posun, zohlednění dalších vyživovaných osob a podílu péče povinného rodiče, má tabulka řadu úskalí, která neřeší.
Použití tabulky, když je značný nepoměr příjmů rodičů ve prospěch rodiče, který má dítě v péči, proti rodiči, který má upraven tzv. široký styk, ještě více zvýrazní rozdíly v životní úrovni dítěte v době péče každého z rodičů.
Tabulka neřeší rozšířenou soudní praxi, kdy soudy vycházejí nikoliv z doloženého příjmu povinného rodiče, ale z tzv. potenciálního příjmu, který významně překračuje skutečný příjem. Využití tabulky určí výživné, která povede k dluhové pasti nebo k nutnosti omezit styk takového rodiče s dětmi pro nedostatek peněz.
Rezervou nové tabulky je ona kontrolní částka, která je stanovena bez ohledu na další vyživované osoby povinného. Je tak stejná pro povinného rodiče, který již nikoho dalšího neživí a ani nemá náklady na styk s dítětem, jako pro rodiče, který živí další tři osoby a o dítě pečuje po významný čas. Pro povinného s těmito většími závazky je kontrolní částka nedostatečná.
Jde nepochybně o pozitivní krok, nicméně pouhé mechanické použití bez využití reálného čistého příjmu povinného, bez zohlednění příjmu pečujícího rodiče a dalších podstatných okolností může způsobit nesprávné závěry. A soudy by při svém rozhodování měly ctít právo dítěte, aby stát do odpovědnosti jeho rodičů zasahoval pouze, je-li to nezbytné pro jeho blaho, tedy co nejvíce kompetencí ponechat oběma rodičům, včetně výživy dítěte.
Psáno pro deník Právo, 22. 9. 2022, strana 6
26. 9. 2022 at 17:08
Automaticky excel vypocet (https://vyzivne.justice.cz/kalkulacka-vyzivneho/) jsem na par pokusnych pripadech vyzkousel, a nezda se mi to uplne blbe (narozdil od minule „tabulky).
Ted jen aby to soudy aplikovaly, a rozumne zacaly pristupovat k fikci prijmu, a zohlednovaly i prijem „pecujiciho“ rodice.
Co je ale mnohem dulezitejsi – aby prestaly hazet klacky pod nohy otcum co pecovat chteji, aby prestaly hledat prekazky vyvazene pece obou rodicu. Ve vetsine pripadu vyvazena pece obou rodicu srovna i spory o vyzivnem.