C. C. Pecknold
–
Zatímco ostatní země si dělají starosti s imigrací, Maďaři řeší svou demografickou krizi jinou cestou.
Mnoho liberálních demokracií dnes čelí sociální krizi, protože jejich vlády prováděly politiku, která podkopávala rodinu.
Avšak od roku 2010 jedna země zaznamenala nárůst sňatečnosti o neuvěřitelných 43 % a pokles rozvodovosti o 22,5 %. Není překvapením, že spolu s nárůstem počtu manželství chodí dnes o 33 % méně žen na potrat než před osmi lety. Stejně tak porodnost je v současné době na nejvyšší úrovni za 20 let.
Ta země je Maďarsko. A počátkem dubna jejich parlamentem prošlo druhé kolo rozsáhlých prorodinných opatření. Zatímco ostatní země se obávají, jak budou imigrační trendy formovat jejich osud, Maďaři reálně řeší svou demografickou krizi jinou cestou.
Maďarská ministryně pro rodinu, Katalin Nováková, vysvětluje, jak jejich prorodinná strategie čelila silné opozici, kterou museli překonat, jestliže chtěli zachránit svou zemi před sociálním úpadkem:
„Poté, co jsme v roce 2010 s dvoutřetinovou většinou vyhráli volby, rozhodli jsme se vybudovat zemi přátelskou k rodinám a posílit rodiny, které vychovávají děti. Mysleli jsme si, že opozice v tom bude partnerem, ale od té doby bylo v oblasti rodinné politiky jen velmi málo rozhodnutí, která podporovali. Takže kdybychom vždy vzali v úvahu názor opozice, Maďarsko by teď bylo na pokraji kolapsu. Nebyl by tu takový komplexní systém podpory rodiny, daňový systém přátelský rodině, program bydlení, 800 000 nových pracovních míst a mnoho příležitostí k vytvoření rovnováhy mezi životem a prací. Socialisté už dříve zavedli naši zemi do hluboké krize a udělali by to znovu. Zajímají se jen o to, aby znovu převzali moc; k dosažení tohoto cíle dokonce spojili síly s maďarskou krajní pravicí.“
Nový zákon, který vstoupí v platnost 1. července, obsahuje nový soubor pobídek pro rodiny, jako je snížení hypotečního úvěru o 3 000 eur při druhém dítěti a snížení o 12 000 eur při třetím. Efektivně v roce 2020 budou mít matky se 4 a více dětmi celoživotní daňové osvobození. Katalin Nováková říká, že socialistická opozice vůči prorodinným opatřením zůstává pevně zakotvená, ale protože se více zajímají o moc než o návrhy, které posilují rodiny, věří, že taková opozice bude slábnout.
Rodina je jedním z „nezbytných společenství“ v katolickém učení. Jak kdysi řekl papež Jan Pavel II., „jak se daří rodině, tak se daří národu a tak se daří celému světu, ve kterém žijeme.“ Maďarsko dokazuje, že prorodinná politika je pro národy lepší než ta politika, která vykořeňuje a oslabuje rodinu na základě rozmarů ideologického diktátu.
Pecknold je docentem systematické teologie a členem Institutu pro lidskou ekologii na Katolické univerzitě ve Washingtonu, D.C. Článek byl převzat z magazínu Catholic Herald, přeložil Aleš Hodina.
Okomentovat