• Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
  • Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
DomůZáškolačka skončila v ústavu, matce dali podmínku ...
Předchozí v této kategorii Další v této kategorii

Záškolačka skončila v ústavu, matce dali podmínku

9. ledna 2020

Petr Kozelka

–

Záškoláctví své dcery chodící do základní školy se rozhodla zcela ignorovat její matka. Ačkoli dívka chodila do školy jen tehdy, kdy se jí zachtělo, a pokud dorazila, byla špinavá a nepřipravená, matce to bylo jedno. Justice její jednání ohodnotila jako ohrožování výchovy dítěte a soud v Prostějově ji potrestal podmínkou, dívka skončila v dětském domově.

Matka měla problémy s výchovou dcery už ve školním roce 2017/2018, kdy se dokonce dostala do hledáčku policie a státní zastupitelství ji začalo stíhat, pak ovšem stíhání podmíněně zastavilo a dalo matce šanci na nápravu. Ta ovšem varování zcela ignorovala a i v dalším školním roce dívčiny absence a problémy ve škole pokračovaly.

Škola i sociálka na matku marně apelovaly a neomluvené hodiny se šplhaly až k osmi desítkám. Případ tak nakonec skončil až na prostějovském okresním soudu.

„Matka se o prospěch a absenci své dcery nezajímala. Nechodila na třídní schůzky a nikdy se nedostavila ani na předvolání. Pokud dcera do školy chodila, byla špinavá a zapáchající, na což byla matka prostřednictvím deníčku opakovaně upozorňována a vyzývána, aby zjednala nápravu, což se nestalo,“ popsala situaci dívčina třídní učitelka.

Dcera vypínala budík, tvrdila matka

Sama matka se k soudu neobtěžovala přijít a vypovídala jen v přípravném řízení. Dcera, která opakovala ročník, prý nejprve do školy chodila bez problémů, ty údajně začaly poté, co se jí prý ostatní děti začaly posmívat.

Matka vypověděla, že si sice natahovala budík, ten ale nezvonil, protože jí ho dcera vypínala, za což prý byla potrestána. Když takto zaspaly, nemělo podle matky už ani cenu dívku do školy posílat, když bylo jen dopolední vyučování. Žena také tvrdila, že o problémech neměla ani tušení, škola ji prý nekontaktovala a se sociálkou se setkala až ve chvíli, kdy dcera mířila do ústavu.

Soudkyně Adéla Pluskalová nakonec sáhla ještě k trestu dvaceti měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu 40 měsíců.

„Ve výměře trestu je zohledněna doba, po kterou se obžalovaná trestné činnosti dopouštěla, její postoj, skutečnost, že se po celou dobu naprosto nesnažila žádným způsobem situaci řešit a neměla potřebu přijít ani k hlavnímu líčení,“ napsala do rozsudku soudkyně.

„Za celou dobu neprojevila žádnou lítost nad svým jednáním ani žádný náznak jakékoli sebereflexe či snahy po nápravě,“ dodala soudkyně a varovala, že soud bude bedlivě dohlížet, jestli se matka v podmínce chová slušně, protože v opačném případě by se měla připravit na nástup do vězení.

I záškolácká dcera už ale udělala svou zkušenost s trestní justicí, zpovídala se totiž z krádeže. Na návštěvě totiž našla klíč a ze šuplíku vzala hostitelce obálku s více než osmdesáti tisíci korunami.

Soud ale nakonec dívku netrestal. „Samotné projednání bylo dle názoru soudu dostatečným ponaučením. Navíc nezletilá se toho skutku dopustila právě pod tíhou nedostatečné péče ze strany matky, která souvisí i s nedostatečným materiálním zajišťováním potřeb nezletilé, počínaje nedostatkem jídla a čistého oblečení,“ rozhodl soud.

 

Převzato z Novinky.cz

...
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on vk
Vk
Share on email
Email
Share on print
Print

Sdílejte!

Související články

Matka nechala pětiletou dceru oslepnout. Soud jí potvrdil šest let

Petr Kozelka – Šest let vězení dostala matka za ignoraci vážného zdravotního stavu dcery, ...

Matka v Prostějově podle obžaloby strčila kočárek s dítětem před jedoucí auto

Petr Kozelka – Jedete po ulici ve městě a najednou vám bez varování někdo strčí přímo pře ...

Vši a střídavá péče

Stridavka.cz – O střídavé péči se čím dále více začíná diskutovat ne ve smyslu “zda ...

Mami, už dost! Děti v Hodoníně křičely na matku, která před nimi ubodala jejich otce

Petr Kozelka – K rodinné tragédii došlo letos v polovině února v jednom z bytů v Hodoníně ...

7 Responses to “Záškolačka skončila v ústavu, matce dali podmínku”

  1. Odpovědět
    Tomáš Jadlovský
    9. 1. 2020 at 7:31

    Zrovna včera mi femiaktivistka Zuzana Candigliotová na FB k jinému případu (dítě odmítající otce, naprosto výjimečně v ČR poslané do ústavu a potom k otci, na Střídavce se o něm rovněž píše) tvrdila, že dítě má participační práva a může se svobodně rozhodnout, že k otci nechce. Argumentoval jsem, že přece se dítě nemůže samo rozhodovat, protože by se klidně mohlo rozhodnout nechodit do školy, na to nastalo odvádění pozornosti a plivání na diskutéry, že jsou zhrzení otcové, jak vylustrovala z FB profilů. Takže za mne jednoznačně tyto případy používejme v diskusích s feminami, když mají plná ústa práv dětí.

    • Odpovědět
      Bitis nasicornis
      11. 1. 2020 at 1:28

      Rozvod představuje výraznou změnu ve vztahu dětí k jejich rodičům. Dítě se úměrně svému věku může vyjádřit a rozhodnout, jestli si přeje být svěřeno do péče jednoho nebo obou rodičů. Když si nepřeje se s některým z rodičů stýkat, soud k tomu musí přihlédnout.

      • Odpovědět
        Luboš Kočičák
        31. 1. 2020 at 13:18

        Z vlastní zkušenosti Vás mohu ubezpečit, že dítě je přímo u soudu manipulováno přítomným Státním zastupitelem a pracovnicí OSPODu proti otci i proti snaze nezůstat jen a pouze pouze s matkou. To je běžná praxe. I to Vaše přihlédnutí soudce je orientováno spíš směrem k matce.

        • Odpovědět
          Bitis
          1. 2. 2020 at 23:36

          Z vlastní zkušenosti (soudím se sedmým rokem, mám za sebou jednání s bezpočtem ospoďaček a ospoďáků, postupně vystřídány 3 OSPODy a 6 soudů) Vás mohu ubezpečit, že to, co jste popsal, určitě není běžná praxe.

          • Cupet
            2. 2. 2020 at 11:36

            Že to není běžná praxe? Mám nahrávku syna po soudu, kdy soudkyně mu dala přímo návodnou otázku na kterou odpověděl asi tak jak, by odpovědělo každé dítě a pak to využila coby součást odůvodnění proč ne SP. Názor dítěte je stejná prasárna jako jeho zájem.

  2. Odpovědět
    bejkar
    10. 1. 2020 at 8:41

    Tomáš Jadlovský – ale dítě se tak může rozhodnout – dle komentáře k SPOD:
    souvislosti se „záškoláctvím“ je ovšem třeba uvést, že věta druhá čl. 33 odst. 1 Listiny („školní docházka je povinná po dobu, kterou stanoví zákon“) pouze rozvíjí první větu téhož odstavce, která je určující: „každý má právo na vzdělání“. Nucená návštěva školy je tedy odvozena od práva každého (tedy nejen dítěte) na vzdělání, nikoli naopak. Právo na vzdělání nemá zdroj v úvodních základních právech a na rozdíl od komplexu práv směřujících k ochraně rodinného života se jej také nelze dovolávat přímo, ale podle čl. 41 Listiny platí, že „práv [ve školském kontextu také „povinnosti“] uvedených v – čl. 33 – Listiny je možno se domáhat pouze v mezích zákonů, které tato ustanovení provádějí“. Článek 33 Listiny o vzdělání je uveden až za články vztahujícími se k ochraně rodinného života. V těchto souvislostech je tak zcela zřejmé, že „základní lidské právo na ochranu rodinného života“ je podstatně důležitější, než „pouhé“ sociální, resp. „školské“ právo „na vzdělání“, vyžadující ke své realizaci navíc ještě prováděcí zákon. Třeba dále upozornit, že v ČR neexistuje žádná „učební nebo studijní povinnost“. Slova komentovaného ustanovení písm. c) „zanedbávají školní docházku“ jsou tedy zmatečná, neboť se jimi rozumí výlučně „zanedbávání povinné školní docházky“.

  3. Odpovědět
    Luboš Kočičák
    31. 1. 2020 at 13:13

    Z vlastní zkušenosti asi jen toto. EX přidělil dceru ihned do výhradní péče Syn byl, po nechutném a dlouhém soudu, svěřen do péče střídavé. Která byla ze strany EX neustále porušována. Měla dostat pokutu nějakých 50 000,-Kč, nedostala nic, OSPOD ji z toho vysekal, Měla jít před Kárnou komisi MŮ, nešla nikam. Bylo na ni i obvinění ze zanedbání povinné péče a hrozil jí trest 2 roky. I z toho ji OSPOD vysekal. Přitom syn už u soudu projevil přání být se mnou. Soudce, bývalý předseda Okresního soudu v Semilech, jehož rozhodnutí byla propírána i v médiích, to rovnou zarazil. Nakonec syn ve 12 letech od matky utekl ke mě. A nastalo neskutečné martirium které ženy podstupovat rozhodně nemusí. Nejdřív okamžitě na PČR a na OSPOD podat vysvětlení s tím, že jsem syna neunesl. Pak ihned zalarmovat právníka a na soud doručit žádost o výhradní péči. Vyšetření v PPP na vlastní náklady, zajistit dobrozdání ze školy a dalších organizací, zajistit svědky. Ne, to opravdu nepřeji nikomu. Mezitím syn, který v “péči” EX byl záškolák a měl chabé studijní výsledky začal chodit normálně do školy kam se začal i těšit. A nejednou začal mít vynikající studijní výsledky a už v pololetí získal vyznamenání. A tak to šlo dál, každého půl roku až do posledního roku na učňáku. Ano, bylo to perných 10 let. Ale dnes je ze syna chlapák, skutečný pracující muž. Dcera, která zůstala ve výhradní péči, ale nemá ani ukončenou základní školní docházku a tedy ani potvrzené základní vzdělání. Ne není hloupá, bývala studijní typ. V primě GITU patřila v těm lepším studentům. Celý její současná status,podle mě, způsobil přístup její matky. A ta, bohužel, ovlivňuje podobným přístupem i život a osudy mých vnoučat. Shledávám poměrně dost špatným, že za něj nebyla v minulosti sebeméně potrestána a považuje ho tedy nejspíš za jakousi normu chování. Samozřejmě, když právo je tu zavedeno příliš jednostranně a i pro ten demokratický zbytek je tady obrovský problém s jeho vymáháním.

Okomentovat Zrušit odpověď na komentář

Oblíbené
Nejnovější
  • Nenecháme se zastrašit

    21. dubna 2022

    Tohle musí Ursula Leyenová vědět

    31. ledna 2023

    Ochráníme naše děti před degradací a degenerací ...

    23. února 2023

    Spor o péči. Dceru odtrhli policisté od matky přím ...

    16. května 2023
  • Ústavní soud: Judikatura ESLP připouští, aby soud ...

    2. října 2023

    Poprvé samo do školy

    29. září 2023

    Návrh ministerstva spravedlnosti na změnu zákona o ...

    27. září 2023

    Návrh ministerstva spravedlnosti na změnu občanské ...

    26. září 2023

Kalendář příspěvků

Říjen 2023
Po Út St Čt Pá So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
« Zář    

Vyhledávání

Nejnovější komentáře

  • Petr: Návrh ministerstva spravedlnosti na změnu zákona o zvláštních řízeních soudních
  • Tomas: Návrh ministerstva spravedlnosti na změnu zákona o zvláštních řízeních soudních
  • Daniel Sedlák: Ústavní soud: Judikatura ESLP připouští, aby soud ponechal dítě v péči osoby, ve které se nachází delší dobu
  • Petr: Návrh ministerstva spravedlnosti na změnu zákona o zvláštních řízeních soudních
  • Daniel Sedlák: Návrh ministerstva spravedlnosti na změnu zákona o zvláštních řízeních soudních

Anketa Střídavky

Máte děti? Kdo o ně pečuje?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Rubriky na webu

  • Úvahy a komentáře (399)
  • Odborné články (342)
  • Vaše zkušenosti (221)
  • Fungování institucí (188)
  • Zahraniční zkušenosti (143)
  • Zákony, judikáty, vzory (163)
  • Výchova dětí (335)
  • Akce a aktivity (175)
  • Starší nezařazené (1 375)
  • Ostatní (19)
Copyright © 2018 Aleš Hodina info@stridavka.cz
  • Výživné
  • Tátové
  • Ospod
  • Soudci
  • Cochemská praxe
  • Dětská revoluce
  • Domácí násilí
  • Krajský soud v Plzni
  • Hodina změny
  • Prodej obrazu