JáRodič.cz
–
„Mami, tati, bolí mě zoubek.“ Tak tuto větu od svého dítěte uslyší snad každý rodič. Může se jednat o bolest spojenou s růstem nových zoubků, ale i o zubní kaz či víceméně neurčité bolesti v zubní dutině. Co v takových případech dělat? Jak dítěti ulevit od bolesti? Kdy vyhledat stomatologa? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku.
První zoubky
První zoubky se objevují během prvního roku života (pokud ne, je vhodné navštívit stomatologa a požádat ho o konzultaci). Zpravidla to bývá po 6. měsíci věku, ale někdy to může být i dříve. Nejdříve se objeví hrbolek, poté se vyklube zoubek. Většinou se objevují v tomto pořadí: jednička dole a nahoře, dvojka nahoře a dole, čtyřka nahoře a dole, trojka nahoře a dole, pětka dole a nahoře. Mléčných zubů je 20 a prořezávají se až do tří let věku.
Obměna zubů pak probíhá mezi 6. a 14. rokem. Stálý chrup má 32 zubů (v dětském věku jen 28, osmičky dorůstají později. V některých případech dokonce vůbec nevyrostou).
Více informací o mléčných zubech naleznete v příspěvku redakce JáRodič.cz s názvem Kdy přichází první zoubky.
Prořezávání zoubků
Je třeba vědět, že prořezávání zubů je (respektive může být) spojeno s různými potížemi. Nejen, že prořezávání nových zubů bolí, objevit se mohou i otoky dásní, teplota, průjem a další. Děti také často slintají, jsou neklidné a nespokojené, mají potíže se spaním. Aby si ulevily od bolesti, koušou věci kolem.
A jak dětem pomoci? Fajn jsou kousátka, masáže dásní, chlazení dásní, popřípadě i léky na snížení bolesti.
V případě jakýchkoliv dotazů či pochybností se určitě poraďte s pediatrem. Mějte na paměti, že se nemusí jednat o bolest zubů – dítě může být třeba nemocné.
Péče o zuby
O zuby je třeba pečovat hned od začátku. Je nezbytné, aby se účinně předcházelo vzniku zubního kazu. Dnes již dávno neplatí, že o první (dočasné) zuby není třeba se starat – je tomu právě naopak. Zdravé první zuby jsou totiž základem pro kvalitní stálé zuby. A možná překvapí, že o zdravý vývoj zubů potomka je třeba se starat již v těhotenství – a to v podstatě již od samotného začátku (nezbytný je dostatečný přísun látek nezbytných pro správný vývoj, strava bohatá na vitamíny a vápník).
Je jisté, že existují určité genetické předpoklady ke vzniku zubního kazu, které nelze ovlivnit. Přesto by rozhodně neměly být výmluvou ani omluvou. Na vzniku zubního kazu se totiž podílí i další faktory, na které už člověk vliv má – výživa dítěte, ústní hygiena, pravidelná návštěva stomatologa a další.
Jak tedy zařídit, aby byl chrup zdravý? Nezbytně nutné jsou správné hygienické návyky. Dítě by si mělo čistit zoubky po každém jídle. Je třeba ho naučit správnou techniku čištění – bude to vyžadovat čas a trpělivost, ale stojí to za to. Pro mrňousky jsou vhodné měkké zubní kartáčky, které by se měly měnit každé 2-3 měsíce. Volte takovou pastu, která je určena dětem té které věkové kategorie a obsahuje fluor.
Jak již bylo zmíněno, velkou roli hraje i strava, respektive její složení. Je třeba omezit sladkosti, sladké nápoje a další nevhodné potraviny a nápoje.
Návštěva stomatologa
Všeobecně lze doporučit, aby rodiče se svým potomkem poprvé zašli do stomatologické ordinace zhruba mezi prvním a druhým rokem života. V případě potíží samozřejmě kdykoliv dříve.
Možná se vám zdá, že je dítě v tomto věku ještě velmi malé a nebude spolupracovat. Nemusíte se ale obávat. Důležité je, aby si zvyklo, že návštěva stomatologa je naprosto běžnou součástí života, že není třeba se ničeho bát. Fajn je dceru či syna připravit – povídat si s nimi, kam půjdou, co se bude dít. Popřípadě jim s sebou vezměte oblíbenou hračku. Nejlepší je, pokud rodiče navštěvují stejného stomatologa – dítě pak vidí, že pan doktor prohlédne zuby i mamince a tatínkovi, že se nebojí a považují to za normální záležitost.
Pokud se návštěva odloží až na dobu, kdy má dítě nějaké potíže, bolí ho zub a podobně, může se vše změnit ve stresující záležitost, jejíž následky si malý človíček nese třeba až do dospělého věku.
Další informace na toto téma naleznete v příspěvku Poprvé u zubaře.
Bolesti zubů
Zuby mohou bolet z více důvodů. Mezi nejčastější patří:
- prořezávání zubů
- zubní kaz
- zánět dásní
- obnažené a citlivé zubní krčky
- úraz zubu/dásně
Závěr
Pečovali jste o chrup vašeho potomka již v těhotenství? A kdy začala pravidelná péče o zoubky po jeho narození? Pomáhali jste mu s čištěním zoubků? Bylo snadné naučit dceru či syna čistit si zuby po každém jídle? Kdy jste byli se svým potomkem poprvé u stomatologa? Jak návštěva probíhala? Podělte se s námi o své zkušenosti, zážitky, tipy, rady a triky, určitě je ocení i ostatní čtenáři.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat