JáRodič.cz
–
V posledních letech se často mluví o tom, že fyzická kondice dětí se výrazně zhoršuje, že děti nesportují, nemají dostatek pohybu a tloustnou. A výzkumy tento trend bohužel potvrzují. Je jisté, že dětem nestačí jen pohyb při tělesné výchově či ve školce, ale musí se hýbat i ve volném čase. A to už je úkol rodičů. V dnešním příspěvku jsme pro vás připravili několik tipů a rad, jak zvýšit fyzickou kondici u dětí. Příjemné čtení.
Proč sportovat
Není třeba zdůrazňovat, že sport či jakákoliv jiná pohybová aktivita je nesmírně důležitá pro správný vývoj dítěte. Zvyšuje obranyschopnost organismu, zlepšuje fyzickou i psychickou kondici a je to i výborná prevence proti obezitě.
Nesporným přínosem je i fakt, že se děti vyřádí, rozvíjí své pohybové schopnosti a dovednosti, soutěží s ostatními a naučí se prohrávat a hlavně získají spoustu nových kamarádů. Rozvíjí se i morálně-volní vlastnosti jako kázeň, disciplína, soutěživost. Děti pochopí, že pokud chtějí dosáhnout úspěchu, je nutná příprava.
Uvádí se, že děti potřebují minimálně 1 – 1,5 hodiny pohybu denně. Samozřejmě čím více tím lépe. Na druhou stranu pozor na extrémy – dítě nesmí být přetěžováno, fyzická aktivita musí odpovídat jeho věku, jeho schopnostem a dovednostem.
Jak zvýšit fyzickou kondici
- Životní styl musí změnit celá rodina, respektive těžko budete vysvětlovat dítěti, že má sportovat, když sami budete všude jezdit autem, nesportujete, nechodíte ven a podobně
- Zpočátku stačí relativně málo – jděte pěšky do schodů či ze schodů, choďte pěšky, fajn je i chvilka na hřišti, o víkendu jděte na procházku či výlet, super jsou i bazény a podobně
- Dítě motivujte – zpestřit můžete vycházku hrou (tipy naleznete v příspěvcích Venkovní hry nejen pro děti a Venkovní hry nejen pro děti aneb Jak zabavit svého potomka), závody, výborný je třeba i geocaching (více o něm naleznete v příspěvku Geocaching: Hledáme s dětmi poklady)
- Zkuste s dítětem navštívit zájmové kroužky (pohybové) a vybrat ten, který se mu bude líbit. Nemá smysl nutit potomka do něčeho, co by ho nebavilo. Nevíte-li, co vybrat, pak zajímavým tipem jsou různé všesportovní oddíly, ve kterých děti vyzkouší různé druhy sportů a samy se pak rozhodnou, zda jim to takto vyhovuje či se chtějí věnovat některému konkrétnímu sportu.
- Dítě povzbuzujte, chvalte ho za každý (byť malý) úspěch, nezlobte se na něj v případě neúspěchu
- Pořiďte si sportovní „vybavení“ – míč, švihadlo, létající talíř atd.
- Fyzická aktivita by dětem (a nejen jim) měla přinášet hlavně radost. Výkony jsou fajn, ale nejsou všechno.
- Dítě by nemělo být zatěžováno jednostranně. Musí se pak zvolit další doplňkový sport či pohybová aktivita, která to kompenzuje.
- Společně můžete zkusit in-line brusle, jízdu na kole, plavání atd.
- Upravte i stravovací návyky – opět je třeba, aby se zapojila celá rodina (důležitá je pravidelnost, dostatek ovoce zeleniny, dodržování pitného režimu)
Ze světa čísel
Věděli jste, že:
- 10 % dětí ve věku 6-12 let trpí nadváhou a stejné procento pak obezitou
- nejvyšší podíl obézních je ve věku 7 let
- děti ve věku 6-12 let se náročnější pohybové aktivitě věnují zhruba 6 hodin a 20 minut týdně a jen 2/5 z nich pak 7 hodin (doporučená doba)
- děti ve věku 6-12 let sledují televizi v průměru 11 hodin týdně a u počítače tráví 5 ¼ hodiny týdně
- žádnou fyzickou aktivitu během všedního dne nevykonává 2 % dětí ve věku 6-12 let (o víkendu 8 %)
- u starších dětí je situace příznivější: jen 6 % má nadváhu a 5 % je obézních. Na druhou stranu méně času věnují náročnějším pohybovým aktivitám, a to necelých 5 hodin týdně.
Závěr
Myslíte si, že se dnes děti pohybují skutečně méně než dříve a že jejich fyzická kondice není na moc dobré úrovni? A jak je na tom váš potomek? Domníváte se, že má dostatečnou fyzickou kondici? Jakému sportu či pohybovým aktivitám se věnuje? Baví ho to, anebo ho do sportování nutíte? Měli jste někdy potíže s nadváhou? Pokud ano, jak jste tento problém řešili? Podělte se s ostatními o své názory, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat