Ing. Aleš Hodina
„Když začaly naše spory, sestavil jsem kodex střídavé péče, soupis pravidel chování rodiče s absolutním důrazem na zachování zdravého vývoje dítěte. Ten jsem začal jednostranně dodržovat. Současně jsem začal střídavou péči praktikovat přesto, že jestě nebyla nařízená.“
Takto popisuje začátek střídavé péče o syna Matěje na svých webových stránkách pan Petr Cihlář z Brna. O svých zkušenostech hovoří také ve trojdílném rozhovoru uveřejněném na YouTube. Ten nyní můžete zhlédnout i na našich stránkách.
Pan Cihlář na svém webu zdůrazňuje:
„Navzdory vzájemným obviňováním manželů z domácího násílí, trestním oznámením, pokusům o vykázání, žádosti o ubytování v azylovém domě, řešení majetkových sporů za asistence policie, střídavá péče funguje. Může být tedy nařízena proti vůli jednoho z rodičů, může tedy fungovat k celkovému prospěchu dítěte i přes zjevné rozbroje rodičů.
Je to tak. Praxe nejen v tomto případě ukazuje, že i u hodně rozhádaných rodičů se dětem daří lépe ve střídavé péči, než jen u jednoho z nich. Ve výlučné péči by se dítě za takové situace „zabarikádovalo“ a druhého rodiče ztratilo. Škoda jen, že toto si stále neuvědomuje mnoho těch, kdo o péči o děti rozhodují.
Pan Cihlář k tomu říká:
„Naše rozpory byly a stále jsou velké a nevycházíme spolu moc dobře. Přesto střídavka funguje. Možná proto, že se oba z nás bojí ztráty dítěte v případě, že nedodrží soudem stanovená pravidla střídavé péče. Visí nad námi meč. Je mír, dítě z něho profituje.“
Okomentovat