Stridavka.cz
–
Nedávno jsme publikovali Analýzu rozhodování “cochemského” soudu v Mostě. Vyplývá z ní, že soudci specializující se zde údajně na Cochemskou praxi zachovávají dětem péči obou rodičů jen zřídka. Čísla se liší podle konkrétního soudce, ale pohybují se v rozmezí 3 – 15 % případů.
Zajímalo nás proto, jaké výsledky dosahuje soudce, který se jako první u nás inspiroval Cochemskou praxí – Vladimír Polák z Okresního soudu v Novém Jičíně. Podle statistických výkazů v roce 2018 svěřil přibližně 5 % dětí do střídavé péče a okolo 20 % do společné péče. Celkem tedy péče obou rodičů zůstala zhruba čtvrtině dětí.
Je to hodně, nebo málo? Z pohledu celostátních statistik výrazný nadprůměr, z pohledu zbylých tří čtvrtin dětí žalostně málo. Tato čísla ale v zásadě odpovídají začátkům Cochemské praxe v Německu. Důležité je, zda v dalších letech nastane stejný trend, o kterém hovořil autor Cochemské praxe Jürgen Rudolph:
„Řekl jsem vám, že jsme měli v roce 1992 počet společné péče 20 %, od roku 1996 60 %. … Ostatně teď máme od roku 1998 podíl společné péče 100 %.“
9. 5. 2019 at 7:12
Otázka je, co se skrývá skutečně pod společnou péči. Jistě je to dohoda, což je bezva. Ale klidně to může být jen dohoda o svěření do péče matky přejmenována na společnou péči.