• Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskusní fórum
  • Podpořte nás
  • Kontakt
  • Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskusní fórum
  • Podpořte nás
  • Kontakt
DomůCochemská praxe
Předchozí v této kategorii Další v této kategorii

Cochemská praxe

20. května 2016

Cochem.pro

Cochemská praxe (zvaná též Cochemský model) je cestou, jak ku prospěchu dětí řešit opatrovnické spory v případě rozvodu nebo rozchodu rodičů. Vznikla v 90. letech 20. století v německém kraji Cochem-Zell, odkud se rozšířila do celé Evropy. Jejím autorem je opatrovnický soudce Jürgen Rudolph.

Cochemská praxe stojí na 4 základních principech:

1. Je snaha o co nejrychlejší vyřešení sporu mezi rodiči, aby konflikt dále neeskaloval a situace se nezhoršovala. Soud například nařídí jednání do 14 dnů od podání návrhu.

2. Základním principem řešení je zachování rodičovské odpovědnosti za dítě u obou rodičů. Otázkou tedy není, kdo z nich bude mít dítě v péči, ale jak bude mezi ně péče rozdělena.

3. Vždy je preferována dohoda rodičů před názorem soudu.

4. Rodiče jsou vedeni k dohodě za pomoci odborníků. Zpočátku může jít i o vynucenou spolupráci rodičů (pod hrozbou znevýhodnění v soudním sporu), postupně se však obvykle stává dobrovolnou.

Patrně nejdůležitějším efektem Cochemské praxe je, že je téměř 100 % úspěšná – prakticky ve všech případech dokáže rodiče dovést k dohodě. Více se můžete dozvědět z textu přednášky Jürgena Rudolpha, autora Cochemské praxe.

A co si o Cochemské praxi, o stávající praxi porozvodové péče a o souvisejících otázkách myslíte vy? Zapojte se do diskuse.

Převzato ze stránky COCHEMSKÁ PRAXE

Sdílejte!

Související články

Připravujeme nový web - výzva pro programátory

Výživné

Jak si s mrňousky usnadnit život

ADHD – lež na objednávku

10 Responses to “Cochemská praxe”

  1. Odpovědět
    Akta-X
    20. 5. 2016 at 10:04

    Me by zajimalo, jak se postupuje v pripade, kdyz jeden z rodicu (matka) nereaguje na statni instituce a vyzvy OSPOD aby se dohodla v zajmu ditete. Nasledne pak nereaguje ani na mediatorku. Pak po dalsim levlu a to rovnou psychoterapeutky dal niceho nedba a dohodnout s enechce na nicem. Naopak bezduvodne jeste po tom vse vse odmita a naopak se absolutne jakykoliv navrh ci dohodu ani za prispeni OSPODu matka nadale odmita. Prave pak jeste vice a tvrdosijneji trva na bezduvodnem odlouceni otce ze zivota ditete. Jak to pak resi cochemska praxe, kdyz napr.ani po zasahu rozmluvy psychiatra ci jineho psychologa matka stale a bezduvodne trva na vymazani otce ze zivota deti? Jak se to pak resi v cochemske praxi?

  2. Odpovědět
    man in black
    20. 5. 2016 at 14:29

    Cochem by v tuzemsku selhal. Ospod, soudy, mediatori, znalci, vsichni by museli akceptovat zasadni fakt, ze dite potrebuje OBA RODICE. A to je dlouha cesta nekolika generaci. V soucasnosti by byl cochem jen dalsisoubor nastroju na likvidaci otcu. Cochemska cesta mediaciby pomohla matkam dokladat ze s otcem OPRAVDU neni mozna dohoda a tudiz stridavka neni v zajmu ditete. Pokud by juvenilni justice prosla v CR obrozenim a akceptovala otce ve vychove deti, citili bychom tuto zmenu i pri soucasnych zakonech, i bez Cochemu.

  3. Odpovědět
    Tomáš Holek
    20. 5. 2016 at 15:13

    Takže já jsem postupoval dle Chocem bod 3, když jsem s bývalkou udělal dohodu, kterou ona od samého počátku neměla v úmyslu respektovat. Byť to byla dohoda ústní, tak platí a mohla ji dosvědčit řada svědků, které ovšem soud nepředvolal. Soud tak porušil bod 3) kdy si stál za svým názorem shodným s názorem matky a nestál za původní dohodou rodičů. Soud porušil i bod 2, kdy zachoval rodičovskou odpovědnout pouze matce a otci psal, že jeho postoj není důležitý.Soud porušil i bod 1) kdy nezákonnou situaci nastolenou nezákonným postupem matky natahoval na několik let. Aby Cochem u nás fungoval musely by nejdříve odejít z našich soudů komunistické a feministické soudkyně, pro které je zákon jen cárem papíru (příklad: Jana Niedobová, Kristina Žídková)

  4. Odpovědět
    Jan Ryska
    20. 5. 2016 at 16:17

    Vypovídající je větší důraz na dohodu mezi rodiči, než na vyváženou péči v zájmu dítěte.
    Zajímal by mne poměr mezi symetrickými péčemi a výrazně asymetrickými péčemi v Cochemské oblasti, to je důležitý údaj.
    Jinak je to jen manipulace s pomocí změny názvu poměru mezi dítětem a rodičem.
    K dispozici je údaj, že v Cochemu mají 100% rodičovskou péči.To je běžně dostupná vstupní informace,jakmile si dáte do vyhledávače Cochem. Chtěl bych, abych se stejně snadnou dostupnou formou dostal k informaci, kolik s těchto 100% péčí je výrazně asymetrických pod 30% času péče, pod 40% a pod 50%.
    Právní výraz ,,Styk“ není v souladu s výkladem Ústavy,Úmluvy a Listiny o právu dítěte na péči rodičů-formální změna názvu poměru mezi dítětem a rodičem by mohla napomoci nasytit vlka a kozu ponechat ukrytou v zemljance.

  5. Odpovědět
    Máňa
    20. 5. 2016 at 21:09

    Miluju Cochem.
    Princip 1 – super, nemám chuť se tahat s chlapem roky po soudech a utrácet zbytečně své peníze.
    Princip 2 – super, v českém právním řádu je zachována rodičovská odpovědnost za dítě i při svěření do mé péče a styku otce 1 den za tři týdny odpoledne. Nemám problém.
    Princip 3 – Miluju dohody, protože pokud já s tím nebudu souhlasit, žádná dohoda nebude, takže se určitě dohodneme na tom, co chci já.
    Princip 4 – Super, velmi vítám, když mi odborníci pomohou toho mého moulu dotlačit, kam potřebuju. Tuhle jsme měli super jednání, byla tam fajn mediátorka, byly u toho i dvě milé dámy z ospodu, psycholožka, facilitátorka, psychiatrička, učitelka dítěte, paní doktorka a moje právnička, tak tomu mému balvanovi vysvětlili, že mě nemůže vydírat přes dítě a mstít se mi za to, že jsem si našla milence, a požadovat celý víkend za 14 dní, když já velkoryse nabízím každou druhou neděli dokonce celý den. Nijak mu ve styku nebráním, aktivně ho podporuju.
    Takže ať žije Cochem šmejd in Czech.

  6. Odpovědět
    Antonie
    21. 5. 2016 at 12:29

    Máňo perfektně jste to vyjádřila. Všichni matce pomohou, aby to bylo podle ní. … ,ale oba dva jsou si rovni.

  7. Odpovědět
    Tomáš J.
    22. 5. 2016 at 12:53

    Máně a Antonii – vše, co píšete, je samozřejmě pravda, ta převaha je jasná, sám jsem ji zažil. Ale chlap se nesmí nechat zatlačit do kouta. Na mediaci má říct – dáma má přednost, ať první řekne svou představu. Femina vypustí z huby blábol, který popsala Máňa, chlap má na to říct, mám úplně stejnou představu, chci dítě do své péče a zopakovat to zrcadlově, na konec dodat, možná bych připustil i střídavku. Femina začne blábolit, že takto ne, chlap na to musí říct, že takto ne, když se femina cítí vydírána, chlap řekne, že se také cítí vydírán a během celého rozhovoru zdůrazňuje všem okolním pipinám, že bude chtít podrobně mediaci zaznamenat, tj. kdo s čím přišel, kdo jak chtěl koho omezit na jeho právech, apod. Nejhorší, co se může stát, že se nedohodnete a k soudu odejde zpráva, že oba rodiče setrvávají na svých pozicích, pouze otec připouští střídavku jako jakýsi průsečík. Chlap, který se nechá uslintat psycholožkami, mediátorkami, socpracovnicemi a svou manželkou nemůže čekat, že za něj bude bojovat soudkyně nebo advokát.

  8. Odpovědět
    Zdeněk
    22. 5. 2016 at 13:30

    tomáši co to plácáš?! právě za slabšího tátu by ta sebranka advokátní měla bojovat! za dítě a jeho tátu!
    Advokát chrání zloděje i vrahy, a slabého tátu ne? to jsou mi představy tedy… právě to právo by měli hájit u těch kteří to sami nezmůžou…

  9. Odpovědět
    Antonie
    22. 5. 2016 at 14:53

    Naši mají střídavku na zkoušku. Matka si prosazuje zákaz styku otce s dětmi v době, kdy je má ve své péči.Sedí jako kuřata u matky a nesmí k tátovi. Nikam nechodí a vůbec se jim to nelíbí. Poradna matku podporuje, budují se hranice. Bydlí v sousedství. Matka je nekompromisní, jenom je svými zákazy otráví.Musí zabojovat sami (13)

  10. Odpovědět
    Tomáš J.
    22. 5. 2016 at 18:51

    Zdeňkovi – buďme realisté a nepoužívejme měl by – měla by. Advokátní sebranka bojuje za toho, kdo sype prachy. Vrah, zloděj, otec, matka, žádné peníze nesmrdí. A samozřejmě se namáhá do výše své odměny. Například od advokáta ex offo nečekejte vůbec nic. Když dokáže vypouštět z huby šovinistické bláboly matka, otec to musí umět taky, s nepřítelem musíte bojovat jeho zbraněmi. Moc bych chtěl, aby to tak být nemuselo, ale jsme v Čechistánu. O znalcích, kteří rovněž parazitují na systému např. zde: http://zpravy.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A160518_165113_domaci_pku&razeni=tip

Okomentovat Zrušit odpověď na komentář

Oblíbené
Nejnovější
  • Marek Štilec a Barbora Plachá: Bránění v kontaktu ...

    6. listopadu 2023

    Nenecháme se zastrašit

    21. dubna 2022

    Dítě jako rukojmí systému?

    18. března 2025

    Tohle musí Ursula Leyenová vědět

    31. ledna 2023
  • Jak se vyrovnat s poruchou pozornosti?

    20. června 2025

    Už začátkem prázdnin začne dětský ombudsman pracov ...

    19. června 2025

    Pohlaví přidělena Evropským soudem a změny v české ...

    18. června 2025

    Ústavní soud: Nepečujícímu rodiči svědčí povinnost ...

    17. června 2025

Kalendář příspěvků

Červen 2025
Po Út St Čt Pá So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
« Kvě    

Vyhledávání

Nejnovější komentáře

  • Linda: Zabily novofeministické požadavky muže?
  • Linda: Zabily novofeministické požadavky muže?
  • Linda: Ústavní soud: Nepečujícímu rodiči svědčí povinnost styku s dítětem
  • Linda: Ústavní soud: Nepečujícímu rodiči svědčí povinnost styku s dítětem
  • Petr Vodička: Žblebt roku 2017: Josef Smrž

Anketa Střídavky

Máte děti? Kdo o ně pečuje?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Rubriky na webu

  • Akce a aktivity (189)
  • Fungování institucí (227)
  • Odborné články (393)
  • Ostatní (21)
  • Starší nezařazené (1 194)
  • Úvahy a komentáře (510)
  • Vaše zkušenosti (268)
  • Výchova dětí (414)
  • Zahraniční zkušenosti (168)
  • Zákony, judikáty, vzory (171)
Copyright © 2024 Aleš Hodina info@stridavka.cz
  • Výživné
  • Tátové
  • Ospod
  • Soudci
  • Cochemská praxe
  • Dětská revoluce
  • Domácí násilí
  • Hodina změny
  • OSPOD Podbořany
  • Prodej obrazu