JáRodič.cz
–
Možná máte doma šikovného předškoláka, který se zajímá o čtení a o písmenka a vás napadlo, že byste ho mohli naučit číst. Anebo váš potomek právě nastoupil do první třídy a vy byste mu se čtením rádi pomohli. Ale jak na to? Jakým způsobem vlastně naučit dítě číst? V dnešním příspěvku jsme pro vás připravili několik rad a tipů, které vám s výukou této dovednosti určitě pomohou. Příjemné čtení.
Příprava dítěte na čtení
Na výuku čtení můžete připravovat svého potomka již od nízkého věku, a to:
- Seznamujte své dítě s knihami, čtěte mu
- Povídejte si s ním o tom, co jste četli. Snažte se zjistit (nejlépe nějakou zábavnou formou), zda textu porozumělo
- Zapojte ho do „čtení“ – samozřejmě ho nenuťte číst, ale ukazujte mu obrázky, můžete ho nechat vyprávět, co bude dále a podobně
- Navštěvujte společně knihovnu a knihkupectví
- Vybírejte takové knihy, které se dceři či synovi
- Má-li dítě chuť učit se písmenka, podporujte ho v tom
Tip: Nezapomeňte, že rodiče jsou pro dítě velkým vzorem.
Jak a kdy začít
Hned na začátku je třeba zdůraznit, že každé dítě je individualita a s tím je třeba při výuce čtení (a samozřejmě nejen čtení) počítat. Nelze tedy přesně říci, v kolika letech je dítě připraveno naučit se číst. Obecně lze říci, že je to okolo 6. roku věku, tedy v době nástupu do první třídy.
Některé děti jsou připraveny již dříve a částečně či úplně umí číst již před nástupem do školy. Rozhodně ale nemá smysl předškoláka do čtení nutit, obzvláště tehdy, pokud mu to nejde, nemá zájem, nebaví ho to a podobně. Mohlo by se totiž stát, že si čtení „znechutí“ natolik, že už k němu nikdy nezíská pozitivní vztah.
Pokud se rozhodnete, že naučíte své dítě číst ještě před nástupem do první třídy, pak je třeba:
- Ujistit se, že dítě je skutečně připraveno (pokud následně zjistíte, že není, učení přerušte a vraťte se k němu později)
- Rozmyslet si, jakým způsobem budete čtení učit (metody jsou uvedeny níže)
- Nezapomenout na to, že výuka chce trpělivost
- Učení musí probíhat zábavnou formou (fajn jsou magnetická písmenka na lednici, barevné knihy s obrázky, písmenkové puzzle, pexeso s písmenky, barevné tužky a papír a podobně)
Metody výuky čtení
V současné době se k výuce čtení používají dvě metody:
1. Analyticko-syntetická metoda, známá jako tzv. slabikování – zná jí každý rodič, protože právě tímto způsobem se učil číst (Kdo by zapomněl na věty „Máma mele maso“, že?). Dítě se naučí nejdříve písmenka, která pak skládá do slabik a ty pak do slov.
2. Genetická metoda, tzv. hláskování – dítě se učí písmenka; slova pak nejdříve hláskuje, pak je spojí v celé slovo (př. K-O-L-O – KOLO). Při této metodě se učí psát nejdříve velká tiskací písmena, teprve později se přechází na malá.
Je třeba se ještě zmínit o metodě zvané Splývavé čtení (Sfumato), která je založena na tom, že dítě v podstatě načítá písmenka před jejich vyslovením a spojuje je ve slovo (představte si, jak čte dospělý). Písmenka se neučí podle abecedy, ale v jiném pořadí (začíná se O, S, B, U, A).
Výuka čtení ve škole
A jak pomoci prvňáčkovi, aby čtení zvládl co nejrychleji a naučil se bez problémů číst? Zde je několik tipů:
- Zjistěte, jakým způsobem se ve škole učí číst
- „Čtěte“, respektive plňte domácí úkoly každý den (na druhou stranu svého potomka nepřetěžujte. Nemá smysl sedět hodiny nad učením – dítě stejně neudrží pozornost a výuka se pro něj stává utrpením)
- Zkuste najít knihy, které jsou určeny pro začínající čtenáře – kniha by měla být zajímavá, nesmí chybět barevné obrázky a samozřejmě větší písmena
- Buďte trpěliví, na dítě nekřičte a nevytýkejte mu, že mu čtení nejde
Závěr
Pamatujete si, jak jste učili svého potomka číst? Bylo to ještě předtím než šel do první třídy? Pokud ano, jakým způsobem výuka probíhala? A jak se učilo číst vaše dítě v první třídě? Věděli jste o tom, že existují i jiné metody výuky čtení než tzv. slabikování? Co si o nich myslíte? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat