JáRodič.cz
–
Volba křestního jména dítěte je pro rodiče a do budoucna samozřejmě hlavně pro jejich potomka velmi důležitá. Někteří již dopředu ví, jak se jejich miminko bude jmenovat, jiní se rozhodují déle. Jak tedy jméno vybrat? Existují nějaká pravidla, které jméno lze dítěti dát a které ne? A kdo je určuje? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Neoblíbenější křestní jména
Pokud patříte k těm, kteří jméno pro svého potomka stále hledají, pak vás určitě bude zajímat, jaká křestní jména patří v České republice k neoblíbenějším. Asi nepřekvapí, že za poslední roky se ve špičce drží stále stejná jména (s malými obměnami). U dívek je to Tereza, Natálie, Eliška, Karolína, Anna, Kateřina, Barbora, Kristýna, Lucie a Adéla, u chlapců Jakub, Jan, Tomáš, Filip, Lukáš, David, Ondřej, Matěj, Adam a Vojtěch.
A ještě pro zajímavost – nejvíce je u nás dívek či žen se jménem Marie, Jana a Eva, mezi nejčastější mužská jména patří Jiří, Jan a Petr.
Jaké jméno je možné zvolit
V České republice platí zákon č. 301/2000 Sb. o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve kterém jsou uvedeny podmínky pro zapsání jména do matriční knihy.
Podle § 62 „nelze zapsat jména zkomolená, zdrobnělá a domácká. Fyzické osobě mužského pohlaví nelze zapsat jméno ženské a naopak. Matriční úřad dále nezapíše jméno, pokud je mu známo, že toto jméno užívá žijící sourozenec, mají-li sourozenci společné rodiče. Vzniknou-li pochybnosti o správné pravopisné podobě jména, je občan povinen předložit doklad vydaný znalcem.“
V podstatě je tedy zákon poměrně benevolentní, co se výběru jména týká. Záleží tedy hlavně na rodičích, které vyberou. Určitě by měli vybrat nejen takové, které se jim líbí, ale zohlednit by měli i další faktory. Například to, zda se jméno hodí k příjmení, zda se dobře vyslovuje, není-li příliš dlouhé či naopak krátké a podobně. Samozřejmě u děvčat je situace trochu jiná, protože později často přijmou příjmení manžela (na druhou stranu není dnes už ani výjimečné, že si nechávají své příjmení či obě, nebo také manžel přijme jejich).
Jak jméno vybrat
Jak již bylo zmíněno, někteří rodiče to mají s výběrem jména složitější. Buď se nemohou rozhodnout mezi několika jmény, anebo mají jasno, ale s volbou nesouhlasí partner či třeba prarodiče a podobně.
V těchto případech určitě stojí zato si dopředu říci, kdo všechno bude o jménu pro dítě rozhodovat. Pak by si partneři (popřípadě další členové „výběrové komise“) měli sepsat několik jmen na papírek a třeba je i seřadit podle preferencí. Pokud se na některém jménu shodnou, pak je zřejmě vyhráno. Jestliže ne, je třeba pokračovat, popřípadě si rozmyslet jiný systém výběru (každý rodič vybere jméno pro jednoho potomka, losování z navržených jmen,….).
Každopádně není třeba nic uspěchat, protože rodiče mají čas minimálně do porodu (prakticky mohou však dítě pojmenovat i později, ale to by se jim asi nelíbilo).
Závěr
Jak jste vybírali jméno pro své potomky? Bylo to jednoduché, anebo probíhala složitá rodinná jednání? Pokud to nebylo lehké, jak jste se nakonec dohodli – jednalo se o kompromis? Zasahovali do výběru i ostatní členové širší rodiny, popřípadě přátelé či další osoby? Líbí se vašemu dítěti jméno, které jste mu dali? Napište nám vaše zkušenosti, tipy a rady.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat