JáRodič.cz
–
Jméno, město, zvíře, věc
Tato hra byla v generaci dnešních rodičů velmi oblíbená. A není divu – jedná se o dynamickou hru, kterou lze hrát téměř kdekoliv a počet hráčů není omezen.
Každý hráč má svůj papír a tužku. Papír se rozdělí na šest sloupečků. První se nadepíše „jméno“, další „město“, „zvíře“, „věc“, „rostlina“ a poslední „body“.
Poté může hra začít. První hráč řekne „A“ v duchu pak odříkává abecedu (od A do Ž). Hráč po jeho levici řekne po chvíli „Stop“. U kterého písmene první hráč skončil, to vysloví nahlas (další možnost: hráči si připraví všechna písmena abecedy na stůl a jedno vždy vylosují). Hráči začínají psát do sloupečků slova, která odpovídají jejich názvu a začínají vybraným písmenem. Kdo dopíše poslední slovo, řekne „Stop“ a kolo končí. Začnou se počítat body – za každé správné slovo se přidělí deset bodů (další možnost: v případě, že mají dva či více hráčů stejné slovo, získávají jen pět bodů).
Pokud se v některém z dalších kol vybere stejné písmeno, pak hráči musí vymyslet jiná slova než napsala předtím.
Vyhrává hráč s nejvyšším počtem bodů.
Příklad: D – jméno: Daniel, město: Dačice, zvíře: daněk, věc: dárek, rostlina: dýně
Tvoření příběhu
Hrát může víceméně neomezený počet hráčů. Ke hře opět stačí papír a tužka pro každého hráče. Hra má různé podoby, ale hlavním cílem je napsat příběh či veselé věty, u kterých se hráči pobaví.
Jak tedy na to? Každý hráč si vezme tužku a papír a napíše první slovo příběhu. Papír pak otočí a předá hráči po své levé ruce. Ten napíše další slovo/větu, opět zakryje a předá dále. Po dopsání posledního slova se text odkryje a příběh se přečte.
Jak již bylo zmíněno, záleží na tom, jaká forma je zvolena. Někdy se jako první slovo dává přídavné jméno, pak jméno (osoba, zvíře a podobně), následuje sloveso a pak Kdy?, Kde? Co? Proč (z jakého důvodu)?
Příklad: Černý Petr udělal včera v Praze potopu, protože byl líný.
Zajímavý může být i následující postup:
- Jméno – chlapecké či dívčí
- Potkal/a
- Jméno – chlapecké či dívčí
- Místo (Kde?)
- Řekl/a: „xy“
- Řekl/a: „xy“
- Udělal/a
- Udělal/a
- Co se stalo nakonec.
Formule
Formule nebo také autíčka je hra oblíbená zejména mezi chlapci. Hrát může i větší počet hráčů, minimálně musí být však dva.
K hraní budete potřebovat čtverečkovaný papír a barevné tužky (počet barev dle počtu hráčů).
Nejdříve si nakreslíte závodní dráhu – pro začátek je vhodný například tvar podkovy, postupně můžete volit i mnohem složitější tvary. Poté nakreslíte start a cíl a můžete začít.
Umístíte své autíčko na start (auta stojí vedle sebe, vždy na rohu čtverečku). V každém kole má hráč možnost posunout autíčko na jedno z devíti míst. Ta najde tak, že v si prodlouží předchozí tah, vyznačí si bod, který je středem čtverce a označí 8 bodů (rohů čtverečků) okolo. Vybrat je možné kterékoliv z takto označených devíti míst (tak je možné brzdit, anebo naopak autíčko zrychlovat, což se pak využije v zatáčkách a podobně). Hráč má také možnost zůstat stát.
Hráč by se měl pohybovat pouze na závodní dráze. Pokud z ní vyjede, pak se zpět musí vrátit ve stejném místě. Na jednom bodě nesmí stát více aut, stejně tak není možné přejíždět autem v místě (bodě), kde stojí jiné.
Cílem hry je dostat své autíčko do cíle, a to co nejrychleji.
Šibenice
Hra je určena pro dva hráče. Hrát může ale samozřejmě více hráčů, záleží na domluvě, eventuálně případné úpravě pravidel.
Jeden z hráčů vymyslí slovo a na papír zakreslí tolik kratších vodorovných čar, kolik má slovo písmen. Další hráč (popřípadě hráči) říká písmena, o kterých si myslí, že by ve slově mohla být. Pokud uhodne, pak první hráč napíše písmenko/a na vodorovnou čárku. V opačném případě zakreslí jednu část šibenice.
Cílem hry je uhodnout slovo dříve, než je dokreslena šibenice.
Poznámka: Řekne-li se „i“, myslí se tím i „í“ a podobně.
Aby hádající hráč vyhrál, musí uhodnout hledaný výraz dříve, než bude dokreslena celá šibenice.
Spojování čísel
Další hra je určena spíše menším dětem, která však už znají čísla. Na celý papír se napíší čísla a úkolem hráče je tato čísla spojit.
Pro ztížení je možné zavést i to, že čáry, která čísla spojují se nesmí křížit. Vyhrává pak ten hráč, který spojí čísla s co nejmenším počtem překřížení.
Závěr
Hrajete rádi hry? Pokud ano, jaké? Preferujete strategické či spíše ty, kde velkou roli hraje náhoda? Anebo máte rádi třeba karty či nějaké úplně jiné hry? Znáte i nějaké hry, ke kterým stačí jen tužka a papír? Pokud ano, které to jsou? A znají je i vaše děti, popřípadě hrajete je společně? Podělte se s ostatními o své zážitky, tipy a samozřejmě i o hry (název, cíl hry a třeba i pravidla), které máte rádi.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat