JáRodič.cz
–
Dětský pokoj je pro všechny děti velmi důležitý. Je to místo, které patří jen jim. Mají v něm své věci, hrají si zde, připravují se do školy, trucují a podobně. Proto je velmi důležité, aby se jim jejich pokojíček líbil a cítily se v něm dobře. V dnešním příspěvku pro vás máme několik tipů a rad, jak takový dětský pokoj zařídit – a to třeba i pro sourozence. Příjemné čtení.
Na co při zařizování pokoje nezapomenout
- Bezpečnost – myslete nejen na ostré hrany a úchyty, ale i na to, kam umístíte hračky (neměly by být vysoko, aby je dítě netahalo dolů) a podobně. U menších dětí jsou důležité chrániče rohů a bezpečnostní pojistky (na okno, na zásuvky atd.)
- Snadná údržba – je třeba popřemýšlet o vhodné podlahové krytině, která se snadno udržuje a k tomu je ještě teplá (podstatné zejména u menších dětí, které si hrají na zemi) a příjemná. Nezahlcujte pokoj zbytečně nábytkem, poličkami s věcmi, na kterých se drží prach a podobně
- Dostatek úložných prostorů
- Nezapomenout na místo na hraní
- Pokoj by se měl dítěti líbit – s dítětem o zařízení pokoje mluvte. Je-li to jen trochu možné, tak mu vyhovte
- Důležitý je dostatek světla – s tím souvisí nejen rozmístění nábytku, ale i umístění světel
Výběr nábytku
Vybírejte kvalitní nábytek – zaměřte se na materiál, kvalitu provedení atd. Určitě fajn je určitá variabilita
Počítejte s tím, že nábytek se zpravidla pořizuje na více let. Je tedy třeba, aby byl pokoj vhodný/přijatelný jak pro malého školáka, tak dvanáctiletou slečnu. Změnit se samozřejmě dá uspořádání, výzdoba stěn a podobně, ale nábytek zůstává stejný/podobný
Pokoj pro dvě děti
Pokud zařizujete pokoj pro dvě (více) dětí, pak je to samozřejmě složitější, protože je třeba vyhovět nárokům/přáním obou potomků. Pokud jsou děti stejného pohlaví a jejich věkový rozdíl není velký, pak je určitá pravděpodobnost, že se shodnou. Problém nastává ve chvíli, kdy pokoj obývá kluk s holkou či je věkový rozdíl sourozenců větší. Ale i v tomto případě se dá často vše zvládnout.
Tipy pro vás:
- Každé dítě by mělo mít své věci – svou postel, svůj psací stůl, svou skříňku/jiný úložný prostor na hračky a podobně
- Pozor na palandy – ty se nedoporučují, protože postel nahoře (prostor) je nevyhovující (nedostatek vzduchu, prostoru a světla). Samozřejmě je třeba popřemýšlet, jak problém vyřešit, a to obzvláště v případě, že máte omezený prostor. Zkusit můžete například lůžka výše nad zemí, kde prostor pod nimi můžete využít jako úložný. Další možností jsou zasouvací lůžka, uspořádání postelí nad sebou do pravého úhlu, překrývají se v oblasti nohou a podobně.
- Každé dítě by mělo mít aspoň kousek pokoje pro sebe (tichý koutek)
- Pokoj by se měl líbit oběma dětem – často je třeba volit kompromisy (kluk asi nebude chtít růžový princeznovský pokoj), ale každopádně by se na výběru zařízení pokoje měli podílet oba potomci. Fajn jsou neutrální barvy. Děti si pak mohou vyzdobit svou část pokoje dle svého.
Závěr
Má každé vaše dítě vlastní dětský pokoj, anebo mají jeden dohromady? Pokud sdílejí pokoj spolu, nezpůsobuje to mezi nimi problémy? A jakého pohlaví a věku děti jsou? Jakým způsobem jste dětský pokoj zařizovali? Byl pro vás důležitý názor vašich dětí? Má každé dítě vlastní psací stůl, úložný prostor a místo na hraní? Podělte se s ostatními o své názory, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat