• Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
  • Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
DomůRady starého skeptika budoucím manželům a otcům (2 ...
Předchozí v této kategorii Další v této kategorii

Rady starého skeptika budoucím manželům a otcům (2. část)

7. ledna 2021

PhDr. Eduard Bakalář, CSc.

–

MANŽELSTVÍ

11. Počítej s tím, že s prvními myšlenkami o eventuálním sňatku začne u tvé nastávající zvláštní proces, podrobně mapující tvoje příbuzenstvo, přátele a další pro tebe důležité osoby. Hlavně se ženami si bude vyměňovat proudy informací o všem možném. Proces samozřejmě bude pokračovat i po svatbě. Řekneš si O.K., tak to má být. Možná ale netušíš, proč to všechno manželka dělá. Ani ona si zřejmě neuvědomuje, že tak činí na rozkaz tzv. modulů v hlubších vrstvách své ženské psychiky.

Moduly „umějí“ tvoji manželku vést k tlaku na tebe a jako dobří stratégové „vědí“, že k úspěchu je třeba získat spojence. To se ti potvrdí při prvním nedorozumění či konfliktu, kdy zjistíš, že manželka má informované spojence, kteří jí věří a podporují ji. Chceš také získat nějaké spojence, ale s překvapením shledáš, že všichni už jsou „zadaní“, někteří dokonce podjatí ve tvůj neprospěch. Co ti pak zbude? Ano, tušíš správně: podlehnout zmíněnému ženině tlaku, více (ji) poslouchat a více vydělávat.

12. Počítej s tím, že pokud se staneš rodičem, pak máš jen malou šanci stát se architektem duše svého dítěte. Jinými slovy: dítě a jeho psychiku považuje matka za svůj majetek. Do ní vloží přece své názory, postoje, hodnoty, životní styl, tradici své původní rodiny apod. a samozřejmě i svoji verzi toho, kdo je jaký v rodině a okolí. Pokud se ti to nebude líbit, matka zná dobře prostředky, jak dítě plně zpracovat k obrazu svému. Pro ženu budou mít tvoje hodnoty jen malý význam, budou-li mít vůbec nějaký. Když však budeš hodný, nějaký drobek ti zůstane. (1)

13. Počítej s tím, že i tvoje tchyně si bude dělat nároky na tvoje, resp. vaše děti. Bude je považovat za své (za svou krev, byť tebou poněkud rozředěnou), což nakonec není tak zlé jako to, že bude chtít o mnohém rozhodovat. Náš matrimoniolog M. Plzák uvádí tuto statistiku z manželských poraden: neshoda manželky s matkou manžela = 88 %, neshoda manžela s matkou manželky = 22 %, neshoda manžela s otcem manželky = 8 %, neshoda manželky s otcem manžela = 2 % případů (2).

Zasahování tchyně do života mladého manželství se stalo příslovečným a dokonce dalo vznik hovorovému názvu „tchýnin jazyk“ pro pokojovou rostlinu s dlouhými tvrdými listy (Sansevieria Laurentii).

14. Připrav se na to, že tvoje zásluhy o děti (jejich zaopatření, výlohy, vzdělání a celkový rozvoj, uvedení do světa dospělých apod.) budou okolím spíše podhodnocovány, zatímco zásluhy matky budou nadhodnocovány, a to i samotnými dětmi, jak v dětství, tak i v dospělosti. Matčin úsměv, láska, pohlazení, „srdíčko tlukoucí jen pro děti“ – i v případech, když to vůbec neplatí – hladce převáží všechny tvé konkrétní zásluhy. Použili jsme výraz „podhodnocovány.“ Ve skutečnosti najdeme mnoho ponížených, ba zhanobených otců, kteří nic špatného neudělali, naopak se velmi snažili, aby se dětem dobře dařilo.

15. Počítej s tím, že většina žen je expert ve vyvolávání pocitů viny. V počátečních fázích vztahu (v mládí) to vypadá, že výčitky přicházejí v důsledku tvých konkrétních chyb, kterých může být celá řada. Život jde dál, ty se v mnohém poučíš, víš, na co si dát pozor. I jinak se snažíš žít podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Chyb se už dopouštíš jen zřídka, ale proud výčitek neustává. Uvědomuješ si, jak tě to zasahuje, jak to v tobě vyvolává pocity viny. Chceš argumentovat, ale zjistíš, že na protistranu nestačíš. Ta má totiž svou ženskou logiku i poslední slovo. Původní kvalitní komunikace zkysla, zoctovatěla.

Jaká je podstata této obvyklé, i když běžnému pozorovateli skryté situace? Žena totiž intuitivně ví o mužově zranitelném místě, výčitkami v něm vyvolává pocity viny, čímž muž více či méně ztrácí svou pozici. A o to přece jde. Vzpomeň na hubující stařenu v Puškinově pohádce O rybáři a rybce. Hubováním a ukřivděností to dotáhla až na carevnu. Pravda, pak to poněkud přehnala. A dovednost výčitek a argumentování? To jsou osvědčené prostředky, prověřené a k dokonalosti dovedené tisíci generací ženských předků.

16. Buď připraven, že se můžeš dostat do tzv. vyčítacích pastí. Ať již jsi jakýkoliv, výčitky tě neminou. Americký psycholog H. Goldberg jich popsal celkem devatenáct. (3) Uvedeme ti jich pět.

Spontaneita

  • Projevuješ-li své city otevřeně, tj. někdy si popláčeš, jindy zakřičíš, pak ti manželka bude vyčítat, že jsi labilní, neurotický, dětinský.
  • Máš-li city pod kontrolou, pak ti manželka bude vyčítat, že jsi studený čumák, odtažitý, neschopný hlubšího citu a vztahu.

Zaopatřování

  • Chceš-li dobře rodinu zaopatřit, pak musíš i hodně pracovat, budeš chodit domů pozdě a večer budeš unavený. Manželka ti bude vyčítat, že je ti práce milejší a že se o rodinu příliš nezajímáš.
  • Chceš-li se naopak rodině více věnovat a odmítáš služební postup s ještě náročnější prací, budeš zasypán výčitkami, že málo vyděláváš a že ostatní jsou úspěšnější.

Autorita

  • Budeš-li demokratický, každého vyslechneš a zohledníš potřeby každého zúčastněného, bude ti manželka vyčítat, že jsi slabý, pomalý, nerozhodný.
  • Převezmeš-li roli vedoucího a budeš jednat rozhodně, dozvíš se, že jsi autoritářský, utlačovatelský, despota.

Zdraví

  • Budeš-li hodně pracovat a málo se ohlížet na své zdravotní potíže, podle tvé manželky budeš nezodpovědný k sobě a i k druhým, na tobě závislým.
  • Když budeš se svými potížemi chodit na lékařská vyšetření, bude ti zase vyčítáno, že jsi hypochondr, který myslí jen na svá pomyslná bebíčka.

Vnitřní růst

  • V průběhu let budeš cítit, jak vnitřně rosteš, zraješ, přijdou impulzy něco změnit, zlepšit, např. životní styl, přátele, ale i kariéru. Manželka ti bude vyčítat, že jsi nezodpovědný, že ohrožuješ rodinu.
  • Potlačíš-li v sobě impulzy ke změně, bude ti předhozeno, že jsi ustrnul, že jsi rigidní, nudný.

17. Je dobré vědět předem, že manželka bezpečně ví, byť jen intuitivně, že při hádce, sporu, případně při soudním řízení s tebou, bude okolí – ať již jednotlivci nebo úřední místa (sociální pracovnice, soudy) – podporovat spíše ji. Budou jí také skoro vše, co o tobě řekne špatného, bezvýhradně věřit. Tobě nebude věřit nikdo, snad pouze tvoje matka, ale i ta bude tvá tvrzení stále prověřovat.

18. A znovu o financích. Sníží-li se tvůj příjem, pak chyba bude podle manželčiných pocitů a následného zkalení vztahu vždy u tebe: u tvých schopností, povahových rysů, nepředvídavosti, nejspíše hlouposti. Vinen jsi zkrátka ty – možnost něčeho vnějšího, jako je např. ekonomická krize, špatné vedení podniku apod. manželka jaksi příliš nepřipouští. Manželští poradci a rozvodoví soudci působící v letech 1969―1976 (po Husákových politických čistkách a propouštění) o tom vědí své. Nahlédni do statistiky rozvodovosti v těchto letech. Pokud řízením osudu ztratíš svoji zaopatřovací způsobilost vůbec (byť i dočasně), pak tvoje hodnota podstatně klesne, někdy se přehoupne přes nulu do záporu.

19. Nemělo by tě překvapit, že dříve či později po sňatku zjistíš, že manželka má ve své duši jakási sklepení, z jejichž hlubin proudí na povrch proud negativních emocí, provázených i nepřátelským jednáním. Uvedeme zde obojí ve vzestupném pořadí.

Pocity/emoce: nadřazenost, zklamání, ukřivdění, hněv, potřeba pomsty, vztek, nenávist, nenávist až za hrob.

Jednání: vysmívání, ponižování, přehlížení, vyčítání/obviňování, v dalších fázích ― a to už přecházíme do patologie ― jsou možné i stížnosti zaměstnavateli, křivá obvinění z fyzického či sexuálního násilí.

Je-li manželka dobře vychovaná, tedy z dobré rodiny a citově celkově zralá, pak tyto emoce většinou udrží pod kontrolou, i když se občas něco projeví (nejčastěji pocity ukřivdění a výčitky).

Je-li však celkově citově nezralá, pak se její emoce a následná jednání přesouvají do pásma největší intenzity, vedoucího k rozvodu. Obojí je k vidění u rozvodových soudů, ale i jinde.

Podle evoluční psychologie měly oba soubory (emocí a průvodního jednání) důležitou funkci v dávné historii člověka: bylo to nejspíše tak, že hubováním si žena vymohla zvýšenou snahu od svého muže a později i pomoc od jiných mužů i žen, což nejspíše přispělo k jejímu většímu reprodukčnímu úspěchu. (4)

Tento soubor ženských emocí a jednání je učebnicově ztvárněn v mnoha filmech. Začala s těmito tématy americká produkce, ale čím dál víc ji následují evropské, ba už i české filmy. Ženské hrdinky v nich nemají ani jinou možnost. Muži jsou totiž prezentováni jako nezralí, nekompetentní, podvodní, agresivní/tyranizující, sexuálně úchylní, psychotičtí. Neobjeví se žádný pozitivní hrdina. Bohužel tyto filmy dávají návod a pobízejí k nepřátelskému jednání vůči mužům v reálném životě, kteří si ale nic takového nezasluhují. To je pravděpodobně záměr autorek scénářů těchto filmů. (5)


Poznámky:

(1) Bakalář, Eduard: Průvodce otcovstvím. Kapitola 6.  Praha, Vyšehrad, 2002.

(2) Plzák, Miroslav: Klíč k výběru partnera pro manželství. Praha, Motto 1998, str. 120-133.

(3) Goldberg, Herb: The Hazards of Being Male. Surviving the Myth of Masculine Privilege. New York, Signet, Penguin Books, 1977.

(4) Bakalář, Eduard: Průvodce otcovstvím. Kapitola 4, Přílohy. Praha, Vyšehrad, 2002.

(5) Problém systematického a jednostranného ovlivňování masové kultury (filmy, TV pořady apod.) je blíže analýzován v knize Spreading Misandry:  The Teaching of Contempt for Men in Popular Culture autorů P. Nathansona a K.K. Youngové, 2001.

 

Pokračování za týden

...
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on vk
Vk
Share on email
Email
Share on print
Print

Sdílejte!

Související články

Hyperprotektivní rodič (3. část)

PhDr. Eduard Bakalář, CSc. – Zdroje dalších informací 1/ Tematika tohoto článku (Hyperpro ...

Hyperprotektivní rodič (2. část)

PhDr. Eduard Bakalář, CSc. – Anamnéza Hp rodiče: – nejspíše vyrůstal sám jako „pokl ...

Změna bydliště nezletilého dítěte

Mgr. Michaela Sigmundová, Ph.D. – Přijel jsem večer z práce domů, byl to dlouhý a náročný ...

Hyperprotektivní rodič (1. část)

PhDr. Eduard Bakalář, CSc. – Abstrakt Článek upozorňuje na tři vzájemně propojené negativ ...

Okomentovat Zrušit odpověď na komentář

Oblíbené
Nejnovější
  • Nenecháme se zastrašit

    21. dubna 2022

    Tohle musí Ursula Leyenová vědět

    31. ledna 2023

    Ochráníme naše děti před degradací a degenerací ...

    23. února 2023

    Pánové, sedejte si do dámských kupé

    13. září 2018
  • Podpora dětských skupin: MPSV pomůže obcím při bud ...

    22. března 2023

    Feminacismus u nás

    21. března 2023

    Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny na setkán ...

    20. března 2023

    Výuka psaní může být zábavou

    17. března 2023

Kalendář příspěvků

Březen 2023
Po Út St Čt Pá So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
« Úno    

Vyhledávání

Nejnovější komentáře

  • Anonym: Feminacismus u nás
  • Tomáš Jadlovský: Feminacismus u nás
  • Anonym: Feminacismus u nás
  • Kamil Lhoták: Feminacismus u nás
  • Martina Divimse: Ochráníme naše děti před degradací a degenerací

Anketa Střídavky

Máte děti? Kdo o ně pečuje?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Rubriky na webu

  • Úvahy a komentáře (372)
  • Odborné články (331)
  • Vaše zkušenosti (207)
  • Fungování institucí (176)
  • Zahraniční zkušenosti (127)
  • Zákony, judikáty, vzory (146)
  • Výchova dětí (308)
  • Akce a aktivity (165)
  • Starší nezařazené (1 380)
  • Ostatní (17)
Copyright © 2018 Aleš Hodina info@stridavka.cz
  • Výživné
  • Tátové
  • Ospod
  • Soudci
  • Cochemská praxe
  • Dětská revoluce
  • Domácí násilí
  • Krajský soud v Plzni
  • Hodina změny
  • Prodej obrazu